Контакт

Спорт

Вардарки со победа во „Морача“ го чека Митјиланд

ЖРК Вардар успеа да го победи Будуќност со 30:25 на секогаш тешкото гостување во „Морача“ за да ги комплетираат натпреварите по групи во Лигата на шампиони на првото место во групата 2 со 9 победи и само еден пораз, покажувајќи дека се подготвени за тр…

Објавено пред

ЖРК Вардар успеа да го победи Будуќност со 30:25 на секогаш тешкото гостување во „Морача“ за да ги комплетираат натпреварите по групи во Лигата на шампиони на првото место во групата 2 со 9 победи и само еден пораз, покажувајќи дека се подготвени за трофејот пред тимот полека да се „растури“ следната сезона.

„Црвено-црните“ во текот на целиот меч ја имаа контролата на играта и на резултатот, функционирајќи одлично во нападот, а на голот беше секогаш сигурната Ина Суслина, која имаше девет одбрани. Андреа Пенезиќ беше најрасположена во нападот со 10 гола.

Сега за Вардарки претстои двобојот со данскиот клуб Митјиланд, кој го освои четвртото место во групата 1, и тој не би требало да претставува посериозна пречка за пласман на Фајнал фор турнирот во Будимпешта во средината на мај.

Будуќност пак, во четврт-финалето ќе се сретне со првопласираниот во таа група, унгарскиот гигант Ѓер.

Фото: ЖРК Вардар©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сагосен пука од самодоверба, селекторот Берге исплашен од Хрватите!

Објавено пред

Сандер Сагосен е најдобриот играч на Норвешка на досегашниот дел од Европското ракометно првенство, а воедно и прв стрелец со 51 постигнат погодок. Тој одмораше вчера против Словенија и ја чуваше свежината за утрешното полуфинале на Норвешка со Хрватска.

„Ќе бидат 60 минути жесток ракомет, не чека многу добра селекција, со силни индивидуалци. Одлични играчи се, штом сте малку невнимателен, веднаш ви ја крадат топката. Никогаш не сме освоиле титула, Хрватска и Шпанија веќе имаат освојувано. Но ние никогаш не сме биле подобри, никогаш не сме можеле да одмораме играчи во текот на првенството. Ниту јас не сум бил подобар и посамоуверен. Знам дека сум во добра форма“ – рече Сандер Сагосен.

Од друга страна, негговиот селектор Кристијан Берге е далеку попретпазлив, дури и исплашен од противникот во полуфиналето на ЕП2020.

„Со Хрватска е секогаш тешко, така ќе биде и сега. Ќе се бориме за секоја топка и се надевам дека таа борбеност ќе пресуди. Кај нив ме импресионира одбраната 5-1, многумина со таа одбрана имаат проблеми. Не ја одбравме Хрватска, се договоривме да одиме на победа со Словенија без оглед на противникот. Сите во Норвешка се здрави, а Хрватите влечат повреди од Виена. Сакаме на ОИ“ – рече Берге на денешната прес-конференција која предмалку се одржа во Стокхолм, градот домаќин на разврската на медалите.

Првиот полуфинален дуел на ЕП е утре од 18 часот, меѓу Норвешка и Хрватска, а второто полуфинале е меѓу Словенија и Шпанија, со почеток од 20.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Виктор Мозес од Челси се пресели кај Конте, во Интер!

Објавено пред

Нов играч на милански Интер и официјално е Виктор Мозес, кој од редовите на лондонски Челси се сели во моментно второпласираната екипа во Серија А.

Мозес кај „нероазурите“ стигна на позајмица до крајот на сезоната со опција Интер да го откупи неговиот договор за 12 милиони евра.

Мозес всушност е играч на турски Фенербахче, а челси го позајми од турскиот тим на период од 18 месеци. Мозес доаѓа во Интер кај екс-тренерот кој го предводеше во Челси, Антонио Конте.

Тие двајца имаа одлична соработка кај „сините“, па Италијанецот од отпишан играч, Мозес го направи еден од најбитните и најстандардните во екипата.

Ешли Јанг на левата страна и Виктор Мозес на десната страна се засилувањата за кои Конте инсистираше. Планот е уште Ериксен и Жиру да го комплетираат посакуваниот ростер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Девојчето што собира топки го издржа ударот на Надал, па доби бакнеж (видео)

Објавено пред

Надал лесно во три сета денеска славеше во второто коло на АО против Делбонис, но остана забележана една мала непријатност во третиот сет.

По сервис на Делбонис ритернот на Надал заврши точно во главата на девојчето задолжено да ги собира топките на теренот, кое стоеше непосредно до главниот судија на мечот.

Реакцијата на двајцата тенисери, но и на публиката доволно говори колку изгледаше опасно целата ситуација. Надал веднаш и пријде, но таа рече дека се е во ред.

Шпанскиот ас и се извина, по што ја бакна во лицето, а по мечот и ја подари и својата лента што ја носи на главата.

Погледнете ја целата ситуација:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа2 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија3 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија3 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија5 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ6 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет6 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет8 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија8 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет8 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија9 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион9 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет10 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија22 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија1 ден

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија1 ден

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ1 ден

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија1 ден

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија1 ден

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Досие