Контакт

Спорт

Вињалес во Австралија ја прекина низата без победи за Јамаха (видео)

Шпанецот Маверик Вињалес го искористи откажувањето на светскиот шампион Марк Маркез за да ја прекине најдолгата низа без победи за Јамаха во историјата на Мото ГП шампионатот, со победа на Австралиското ГП во Филип Ајленд.
23-годишниот Вињалес стигна д…

Објавено пред

Шпанецот Маверик Вињалес го искористи откажувањето на светскиот шампион Марк Маркез за да ја прекине најдолгата низа без победи за Јамаха во историјата на Мото ГП шампионатот, со победа на Австралиското ГП во Филип Ајленд.

23-годишниот Вињалес стигна до првата победа за јапонскиот тим по 26 трки (од минатогодишната трка во Асен), оставајќи го Андреа Јаноне зад себе во последните кругови. Јаноне заврши 1.543 секунди зад него за второ место за Сузуки, додека трет беше уште еден Италијанец, Андреа Довициозо со Дукати.

„Чувството е фантастично, посебно бидејќи ова беше многу тешка година за мене. Не ми се верува дека победивме. Мотоциклот беше совршен, а кога ја поминав целта имав солзи во очите“, призна Вињалес.

Маркез, кој ја запечати својата петта Мото ГП титула на три трки пред крајот на шампионатот во Јапонија минатиот викенд, стартуваше на пол-позицијата, но трката му заврши по само 5 круга од трката. Јохан Зарко со својата Тех 3 Јамаха го „закачи“ Шпанецот на првата кривина и иако тој го избегна незгодното излетување без повреди, оштетувањето на мотоциклот на Маркез значеше крај на трката.

Вињалес падна од второто на 10. место во првиот круг, но се врати на првото место за да го зголеми водството и да стигне до својата петта победа во Мото ГП. Неговиот колега, Валентино Роси, најголемиот кандидат за второто место во генерален пласман на Довициозо, беше шести зад Алваро Баутиста, кој го заменуваше Хорхе Лоренцо за Дукати во трката и Алекс Ринс во Сузуки.

До крајот на сезоната има две трки во Малезија и Валенсија и Роси има 15 поени заостанување зад Довициозо.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алегри: Јуве уште не е мртов!

Објавено пред

Јувентус има голем предизвик да ја надополни разликата од 2:0 на Атлетико Мадрид во реваншот во Торино, но „уште не е мртво“, тврди тренерот Масимилијано Алегри.

Јуве беше „покосен“ со два гола во финишот на мечот на Уругвајците Хозе Хименез и Диего Годин, откако претходно беше „спасен“ со одлука на ВАР, кој го поништи голот на Алваро Мората против поранешниот тим. Алегри смета дека Атлетико го „натерале“ Јувентус да игра лошо.

„Второто полувреме беше грдо, направивме грешка што тргнавме по нив. Атлети се многу добри да го пуштат натпреварот без да шутнат на гол. Ризикувавме загубени топки и во второто полувреме бевме слаби. Тие нè изненадија со својата агресивност, но имаме шанси да направиме пресврт. Мораме да имаме верба, а нема потреба за плачење по истуреното млеко. Знаевме дека ќе биде тешко, дека Атлетико Мадрид те тера да играш лошо, со бавно темпо. Уште не сме мртви, како што не бевме мртви кога загубивме дома од Реал Мадрид со 3:0, а сега играме и пред нашата публика“, вели Алегри.

Реваншот се игра на 12 март, а пред тоа, „бјанконерите“ се соочуваат со Болоња во сабота пред големото италијанско дерби со Наполи.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес: Ферари е половина секунда пред нас

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, по првите три дена тестирање пред новата сезона во Формула 1 призна дека според сегашните показатели Ферари има најбрз болид, со дури половина секунда по круг преднот пред актуелниот шампион.

Ферари импресионираа со најбрзо време на првите два дена на „Каталуња“, а дали оваа изјава на Волф е само тактичка игра или „криење“ на вистинската форма на Мерцедес, останува да се види. Покрај тоа, тој не сакаше да ја отфрли и можноста Ред бул да е побрзи од Мерцедес на почетокот на сезоната и покрај новото партнерство со Хонда.

„Се согласувам со шефот на Торо росо, Франц Тост, реално изгледа дека Ферари с половина секунда пред сите. Не можете да бидете фаворити засекогаш. Но, мислам дека уште не сме покажале што умееме“, вели Волф.

Една од причините за предноста на Ферари е дизајнот на предното крило, откако за новата сезона повторно има нови аеродинамички правила.

„Го цениме нивниот концепт на болидот, но ние сме сигурни во нашиот избор и во работата во текот на сезоната. Ако треба да го смениме приодот, ќе го направиме тоа“, додава Волф.

Дури и шефот на Ферари, Матија Биното, потврди дека тие се напред, но не сакаше да го потцени тимот што ги освои последните пет титули во Ф1.

„Мерцедес е добар во решавањето проблеми. Ако заостануваат, ќе нè стигнат бргу“, вели Биното.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Лига 1 без душа – го казни Нант за посветата за Сала

Објавено пред

Француската Лига 1 го казни Нант со комбинирани 21.000 евра откако нивните навивачи запалија факли и друга пиротехничка опрема во текот на мечевите на нивниот клуб како дел од последната почест за поранешниот напаѓач Емилијано Сала, кој загина во авионска несреќа минатиот месец.

Авионот со кој Сала патуваше од Нант до неговиот нов клуб, премиерлигашот Кардиф сити падна на 21 јануари во Ла Манш, а на 6 февруари беше пронајдено и неговото тело, додека телото на пилотот Дејвид Иботсон уште не е пронајдено.

Дисциплинската комисија на Лига 1 го казни Нант 16.500 евра за пиротехниката на лигашкиот меч против Сент-Етјен на 30 јануари, првиот меч по исчезнувањето на Аргентинецот и дополнителни 4.500 евра за сличен инцидент за мечот против Ним овој месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток3 минути

Груевски на Фејсбук: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук, за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија58 минути

Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија2 часа

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Свет3 часа

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на ...

Крвав четврток13 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток14 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток16 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија18 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија19 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија20 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија21 час

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија22 часа

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ22 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија23 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ23 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија24 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија1 ден

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион1 ден

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Досие