Контакт

Спорт

Годините не му пречат – Леб во водство во Мексико!

Себастиен Леб е новиот лидер на Мексиканското рели откако стигна до својата трета етапна победа, а Ситроен доминираше во саботата.
Деветкратниот светски шампион, кому ова му е само едно од трите релија на кои ќе настапи оваа сезона, го „фати“ лидерот Д…

Објавено пред

Себастиен Леб е новиот лидер на Мексиканското рели откако стигна до својата трета етапна победа, а Ситроен доминираше во саботата.

Деветкратниот светски шампион, кому ова му е само едно од трите релија на кои ќе настапи оваа сезона, го „фати“ лидерот Дани Сордо во Хјундаи и на крајот го помина со предност од 12 секунди. Неговиот колега од Ситроен, Крис Мик, постави најдобро време на една етапа покажувајќи дека францускиот тим е вратен во борбата за победи.

Светскиот шампион и француски сонародник на Леб, Себастиен Ожие имаше одличен ден за да се врати во позиција за пласман на подиумот, откако го има третото место заедно со Мик, со идентични 15.5 секунди зад Леб.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фекир му донесе на Лион место во осминафиналето, Баерн со лудo реми во Амстердам (видео)

Францускиот Лион го обезбеди последното 16. место во осминафиналето на Лигата на шампионите, откако во Украина успеа да обезбеди 1:1 реми против Шахтјор и така да го заземе второто место во групата Ф.
Последната вечер на Лига на шампиони оваа година не…

Објавено пред

Францускиот Лион го обезбеди последното 16. место во осминафиналето на Лигата на шампионите, откако во Украина успеа да обезбеди 1:1 реми против Шахтјор и така да го заземе второто место во групата Ф.

Последната вечер на Лига на шампиони оваа година не носеше многу возбудувања, бидејќи беа познати патниците од другите групи, и беше нејасен само распоредот, односно кој ќе го освои првото место во групата.

Само во Киев се играше за пласман и тоа во директен дуел на Шахтјор и Лион. Домаќините дојдоа во водство преку Мораеш во 22. минута, но Набил Фекир, еден од најбараните фудбалери на континентот, во 65. минута постигна фантастичен гол за Лион да му се приклучи на ПСЖ како втор француски тим во осминафиналето.

Бурно беше и во Амстердам, каде што се судрија поранешните европски шампиони Ајакс и Баерн во битка за првото место во групата Е. На Ајакс му беше потребна победа, додека Баерн и со реми го гарантираше првото место.

Роберт Левандовски ги донесе во водство Баварците рано, но Ајакс се врати со двата гола на Душан Тадиќ за 2:1 водство, пред да се случи уште еден пресврт во последните четири минути – Левандовски и Коман донесоа 2:3 водство на гостите. Тука „лудиот“ меч не заврши – Ајакс во 95. минута

Во групата Х, Јувентус загуби со 2:1 на гостувањето кај Јанг Бојс, додека Манчестер јунајтед не успеа да го искористи тоа за да го освои првото место, откако во хаотичен меч во кој имаа невидени утки и автогол, загуби со 2:1 од Валенсија на „Месталја“.

ОСМИНАФИНАЛИСТИ ВО ЛШ: Ајакс (Хол), Атлетико Мадрид (Шпа), Реал Мадрид (Шпа), Баерн Минхен (Гер), Борусија Дортмунд (Гер), Шалке (Гер), Јувентус (Ита), Рома (Ита), Ливерпул (Анг), Манчестер сити (Анг), Манчестер јунајтед (Анг), Тотенхем (Анг), Пари Сен-Жермен (Фра), Лион (Фра), Порто (Пор).

Фото: ЕПА

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Е

Ајакс – Баерн Минхен 3:3

Бенфика – АЕК Атина 1:0

Табела: 1.Баерн М. 14, 2.Ајакс 12, 3.Бенфика 8, 4.АЕК 0

ГРУПА Ф

Манчестер сити – Хофенхајм 2:1

Шахтјор – Лион 1:1

Табела: 1.Манчестер С. 13, 2.Лион 8, 3.Шахтјор 6.Хофенхајм 3

ГРУПА Х

Валенсија – Манчестер јунајтед 2:1

Јанг бојс – Јувентус 2:2

Табела: 1.Јувентус 13, 2.Манчестер Ј 10, 3.Валенсија 8, 4.Јанг бојс 2

Прикажи повеќе...

Спорт

Холандија и Франција закажаа полуфинален дуел (видео)

Холандија и Франција го комплетираа полуфиналниот состав на Европското првенство во ракомет во Франција, со убедливи победи во последните мечеви по групи, поставувајќи супер-дуели: Романија-Русија и Холандија-Франција. Полуфиналињата на програма се в п…

Објавено пред

Холандија и Франција го комплетираа полуфиналниот состав на Европското првенство во ракомет во Франција, со убедливи победи во последните мечеви по групи, поставувајќи супер-дуели: Романија-Русија и Холандија-Франција. Полуфиналињата на програма се в петок.

Холандија со 27:21 ја совлада Германија за да го освои првото место во групата 2, а откако домаќинот Франција со 38:28 ја декласираше Србија го освои второто место во групата 1 и дуел со „лалињата“. Во второто „поспектакуларно“ полуфинале ќе се сретнат Русија и Романките, кои имаа ист број на поени со актуелниот шампион Норвешка, кои ќе се борат само за петтото место со скандинавските ривали, Шведска.

Холанѓанките и Германките директно играа за пласман во полуфиналето, но „лалињата“ имаа поубедлив старт и предноста од првото полувреме ја претворија во убедлива победа од 27:21. Кели Дулфер и Естевана Полман беа најефикасни со шест гола за Холандија.

ГРУПА 1

Франција – Србија 38:28 (18:14)

Табела: 1.Русија 8, 2.Франција 7, 3.Шведска 5, 4.Црна Гора 4, 5.Данска 4, 6.Србија 2

ГРУПА 2

Холандија – Германија 27:21 (13:11)

Табела: 1. Холандија 8, 2.Романија 6, 3.Норвешка 6, 4.Германија 4, 5.Унгарија 4, 6.Шпанија 0

ПОЛУФИНАЛЕ

Русија – Романија

Холандија – Франција

Прикажи повеќе...

Спорт

Невидена евро-бламажа на Реал – ЦСКА ги победи со 0:3 сред Мадрид! (видео)

Цела среќа, Реал Мадрид веќе го имаше обезбедено првото место во групата Г од Лигата на шампионите, но тимот кој ги освојуваше трите последни титули во европската елита, ретко кога бил така избламиран на „Сантијаго Бернабеу“ во евро-меч како во средата…

Објавено пред

Цела среќа, Реал Мадрид веќе го имаше обезбедено првото место во групата Г од Лигата на шампионите, но тимот кој ги освојуваше трите последни титули во европската елита, ретко кога бил така избламиран на „Сантијаго Бернабеу“ во евро-меч како во средата навечер.

ЦСКА Москва, тимот кој успеа да ги победи со 1:0 на гостувањето во Русија, направи вистинско чудо и ги совлада „кралевите“ со 0:3 на нивни терен, зголемувајќи го притисокот на тренерот Сантијаго Солари, кој неодамна го смени Хулен Лопетеги на кормилото на тимот.

Ова е најтежок домашен пораз во историјата на Лигата на шампионите за „кралскиот клуб“, бидејќи претходно овој рекорд го имаше Баерн Минхен, кој го совлада со 4:2 во 2000 година. Поразот исто така е прв во групните фази на домашен терен од 2009 година – и уште една неверојатна статистика, досега во 252 меча во европските натпреварувања на „Сантијаго Бернабеу“, Реал никогаш не загубил со повеќе од два гола разлика!

Фјодор Чалов во 20-тата минута, Георгиј Шчеников во 43. минута и Арнор Сигурдсон во 73. минута го совладаа беспомошниот Тибо Куртоа, кој сигурно ќе ја памети оваа бламажа.

За ЦСКА победата не носи ниту пласман во Лига Европа, откако и Викторија Плзен со 2:1 го совлада тимот на Рома во уште еден меч без голема вредност.

Фото: ЕПА

ГРУПА Г

Викторија Плзен – Рома 2:1

Реал Мадрид – ЦСКА Москва 0:3

Табела: 1.Реал Мадрид 12, 2.Рома 9, 3.Плзен 7, 4.ЦСКА Москва 7

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Тереза Меј останува премиерка, го преживеа гласањето недоверба

Со 200 гласа „за“ наспроти 117 „против“ британската премиерка, Тереза Меј, вечерва го преживеа гласањето недоверба. На Меј ѝ е сигурна...

Европа10 часа

Уапсени најблиските на терористот од Стразбур, се претпоставува дека тој е во Германија

Германската полиција е во лов на двајца браќа, Чекат и Сами Шериф, по придружувањето на операцијата на француските колеги, кои...

Македонија12 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет12 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски13 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски16 часа

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија20 часа

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Македонија20 часа

(Видео) Власта ќе бара 80 пратеници за продолжен мандат за СЈО

Министерката за правда, Рената Треневска-Дескоска, изјави дека двата предлог-закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното обвинителство се достапни за...

Македонија20 часа

Обвинителството нема да го гони сопственикот на менувачницата што уби двајца крадци

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за...

Македонија21 час

Непознато лице до Јанакиески: 500 евра дневно ни одат за честење неопределени по кафулиња

Во една од СМС-комуникациите помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески со непознато лице направена на 3 април...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Рускоска: Синоќа ја видов фотографијата со Груевски, ќе видиме кој ја сликал и од каде потекнува

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека синоќа ја видела фотографијата со Груевски од Будимпешта....

Топ21 час

Мајка моли да се пронајде нејзиниот син, исчезнал пред два дена во Скопје

Дваесет и шестгодишно момче исчезнало во Скопје, откако пред два дена заминало од дома, по што не се вратило. Семејството...

Топ21 час

Експлозивна направа, куршуми, оружје и дрога пронајдени во неколку куќи во Скопје

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во текот на вчерашниот ден по издадени наредби од Основен суд Скопје 1...

Македонија22 часа

Стара градска ќе го намалува бројот на пациенти, нов обид за реновирање

Старата градска болница, односно ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, ќе го намалува бројот на пациенти оти...

Европа23 часа

Терористички напад во Стразбур – убиени најмалку четири, а ранети 12 лица

Четири лица загинаа, а 12 се повредени во нападот во Стразбур, за кој надлежните сметаат дека е терористички чин. Напаѓачот...

Македонија1 ден

Посебен сообраќаен режим за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи информира дека поради протестот што го најави ВМРО-ДПМНЕ ќе има посебен сообраќаен режим на дел од...

Свет1 ден

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски2 дена

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 дена

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 дена

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Досие