Контакт

Спорт

Гризман: Разговарам со управата, ќе видиме…

Антоан Гризман, по ремито со Арсенал во Лондон (1:1), изјавил дека е среќен и задоволен од резултатот и дополнил дека би можел да остане во Мадрид и по завршувањето на сезоната.
Фрацускиот репрезентативец, со својот гол во 82.минута, ја награди херојск…

Објавено пред

Антоан Гризман, по ремито со Арсенал во Лондон (1:1), изјавил дека е среќен и задоволен од резултатот и дополнил дека би можел да остане во Мадрид и по завршувањето на сезоната.

Фрацускиот репрезентативец, со својот гол во 82.минута, ја награди херојската борба на Атлетико на „Емирејтс“ стадионот. „Јорганџиите“, во првиот полу-финален меч 80 минути играа со играч помаку, откако Шиме Врсаљко по само 10 минути игра беше исклучен поради два жолти картони.

„Не знам дали ќе продолжам со Атлетико. Разговараме со клубот, ќе видиме што може да направиме“, рекол Гризман за чии услуги најзаинтересирана е Барселона.

По мечот, Гризман не штедел комплименти за голманот Јан Облак, кој со неколку брилијантни интервенции спречи пораз на Атлетико.

„Во овој момент Јан е најдобриот голман во светот. Не затоа што е мој соиграч туку поради тоа што брани неверојатно и освојува важни поени за нас. Натпреварот со Арсенал беше луд, но ние имаме добар резултат пред реваншот. Се надевам дека навивачите ќе направат луда атмосфера и дека ќе не испратат во финалето. Мораме да ја освоиме Лига Европа“, рекол Гризман.

Реваншот помеѓу Атлетико и Арсенал ќе се одигра в четврток, на 3.мај, на „Ванда метрополитано“ во Мадрид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар отиде со младинци кај Нексе, се враќа со „42 парчиња“ во мрежа

Објавено пред

Македонскиот и европски ракометен шампион, Вардар со вториот тим отиде во Нашице, на гостувањето кај тимот на Нексе во последното годинешно коло во регионалната СЕХА лига, но оттаму се враќа со полна мрежа голови.

Нексе славеше убедлив триумф од 42-26.

„Црвено-црните“ ракометари во првото полувреме даваа пристоен отпор, на паузата се отиде со резултат 18-14 за домашната екипа.

Во вториот дел тотален потоп на Вардар. Во вторите 30 минути Нексе постигна 24 гола, а Вардар само 12.

Најпрецизен во хрватската екипа беше Марио Томиќ со 8 гола, а Томислав Северец прецизно стрелаше шестпати.

Кај Вардар Дејан Кукуловски мечот го заврши со 7 реализации, а Ален Ќосевски и Мартин Карапалевски постигнаа по 4 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Екс-Вардарките Радичевиќ и Херем меѓу најдобрите на Мундијалот

Објавено пред

Уште не стивнуваат реакциите по контроверзните 10 последни секунди од денешното финале меѓу Шпанија и Холандија на ракометниот Мундијал во Јапонија, а по дуелот дојде време да се изберат и најдобрите на Светското првенсто.

Во најдобрата постава на првенството имаше место и за две екс-ракометарки на скопски Вардар – Црногорката Јованка Радичевиќ која беше „црвено-црна“ од 2013 до 2018 година и Норвежанката Камила Херем, која беше дел од Вардар во сезоната 2016.17.

Освен овие две ракометарки, во идеалната постава имаше место и за голманката Тер Вестер, потоа за пикерот, Лин Блом, за левиот бек, Александрина Кабрал Барбоса, за десниот бек Ана Вјахирева и за плејмејкерот Еставана Полман. Холанѓанката беше прогласена и за МВП на Мундијалот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Волфсбург ја тресна Борусија, се радува Лајпциг (видео)

Објавено пред

Бундеслигата по 15 кола има нов лидер на табелата. Тоа е екипата на Лајпциг која вчера триумфираше против Диселдорф (3-0), откако попладнево Борусија Менхенгладбах доживеа пораз со примен гол во судиското надополнување, на гостувањето кај Волфсбург.

Домаќините го отворија резултатот во 13 минута. Стрелец на погодкот за 1-0 беше Шлагер.

По само две минути игра, Борусија Менхенгладбах израмни на 1-1. Одличен гол со волеј удар за Емболо.

Домашните имаа повеќе од играта во вториот дел, но не успеваа да го најдат патот на топката до противничката мрежа.

Сепак, среќата им се насмевна во 91 минута. Лоша реакција на одбраната на Борусија, топката доаѓа до нозете на Арнолд, а тој со прецизен удар носи големо славје на трибините.

Борусија сега е втора на табелата со 2 бода помалку од Лајпциг и 2 бода повеќе од третопласираната Борусија Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Регион5 часа

Микотакис ги повикува Германија и земјите од ЕУ да земат мигранти од грчките острови

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги повика Германија и другите земји од ЕУ да земат мигранти и баратели на азил директно...

Македонија6 часа

(Видео) Шекеринска: Скопје не е веќе мрачен вилает каде полицијта брка студенти по библиотеки

Вицепреиерката Радмила Шекеринска во обраќањето пред присутните на последниот настан од караванот на СДСМ насловен „На прав пат“ говореше за...

Свет6 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт11 час

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија11 час

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет1 ден

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија1 ден

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ1 ден

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија1 ден

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Досие