Контакт

Спорт

ЗОИ во 2026 најверојатно ќе се одржат во Милано и Кортина

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, рекол дека заедничката кандидатура на Милано и Коритна Д’Ампецо има големи шанси во борбата за домаќин на Зимските олимписки игри во 2026 година. Бах има позитивно мислење за оваа к…

Објавено пред

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, рекол дека заедничката кандидатура на Милано и Коритна Д’Ампецо има големи шанси во борбата за домаќин на Зимските олимписки игри во 2026 година. Бах има позитивно мислење за оваа кандидатура иако таа не е финансирана од страна на италијанската влада.

Кандидатурата на Милано и Коритна Д’Ампецо е поддржана од страна регионалните влади на Ломбардија и Венето.

Бах во Рим рекол дека оваа агенда е силна бидејќи „ги отсликува реформите во олимписката агенда во 2020 година“.

„Гаранциите што ги добивме се важни за да се обезбеди кандидатурата. ИОК тоа многу го почитува. Ќе мора напорно да работат, но засега ова изгледа многу ветувачки“, рекол Бах.

Минатиот месец, заменик премиер на Италија, Луиџи Ди Мајо, рекол дека владата до ИОК ќе испрати писмо со кое ќе ја поддржи кандидатурата, но дека нема да обезбеди ниту едно евро за директните и индиректните трошоци.

Челните луѓе на Олимпискиот комитет на Италија навеле дека Милан и Коритна се градови во двата најбогати региони и дека можат да издвојат финансии без при тоа да добија помош од владата.

За организацијата на ЗОИ во 2026 година кандидатури поднесоа и Стокхолм, односно Калгари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Момчето кое ја „дрма“ фудбалска Европа го постигна 5-тиот хет трик сезонава

Објавено пред

Ерлинг Халанд (19) продолжува со сјајната форма во дресот на автриски Ред Бул Салцбург.

Тој постигна хет-трик и на вчерашниот првенствен меч против Волфсбергер (победа за Салцбург 0-3). Норвежанецот го комплетираше петтиот хет трик сезонава.

Халанд моментно има постигнато 27 гола на 18 настапи сезонава.

Седум гола постигна во Лигата на шампиони, каде е на врвот на листата на стрелците.

Тој летоска го сврте вниманието врз себе кога постигна 9 гола на натпревар од Светското првенство за играчи до 20 години

Фудбалските гиганти во Европа силно се заинтересираа за неговиот потпис, па јасно е дека австрискиот клуб нема да успее долго да го задржи во своите редови.

Досега интерес покажаа Јувентус, Манчестер Јунајтед, Барселона, Реал Мадрид, Атлетико, Арсенал, Баерн, Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во Арсенал не го сакаат Обамејанг за капитен?

Објавено пред

Одлуката на тренерот на Арсенал, Унаи Емери да му ја земе капитенската лента на Швајцарецот, Гранит Џака и да му ја додели на Пјер-Емерик Обамејанг не е баш најдобро прифатена во соблекувалната.

Џака остана без привилегијата да биде водач на „топчиите“ по мечот со Кристал Палас кога домашните навивачи му свиркаа, а тој ја фрли лентата и го извади дресот. Оттогаш тој веќе не заигра за Арсенал.

На прес-конференцијата пред мечот со Гимараеш, Емери објави дека Габонецот Обамејанг ќе биде новиот капитен, но останатите играчи тоа не го прифатиле, пишуваат дел од англиските медиуми.

Играчите, во текот на летото, по заминувањето на Лоран Кошчиелни, сами го одбираа новиот капитен, а сега менаџерот одлучи да го занемари нивното мислење и сам го избра голгетерот за капитен.

Дел од играчите се се уште бесни на Обамејанг поради неговиот однос на навивачкиот YouTube канал „АФТВ“. Габонскиот напаѓач често ставал лајс на постовите во кои се бара смена на Емери од кормилото.

По 12 кола во ПЛ, Арсенал е шести на табелата, со 8 бода помалку од местата кои водат во ЛШ.

Прикажи повеќе...

Спорт

По големата загуба, Луис Енрике му се враќа на фудбалот!

Објавено пред

Екс-тренерот на Барселона и селектор на Шпанија, Луис Енрике размислува за продолжување на тренерската кариера по огромната семејна трагедија. Реномираниот „ЕСПН“ пишува дека Енрике размислува од идната сезона да му се врати на фудбалот, а најчесто неговото име се поврзува со менаџерската позиција во Арсенал, каде сега се наоѓа неговиот сонародник Унаи Емери.

Сепак, извори блиски на екс-селекторот, информираат дека тој не е заинтересиран за клупата на „топчиите“.

Екс-фудбалерот на каталонскиот клуб на почетокот на годинава го напушти кормилото на „фуријата“ за да биде покрај својата ќерка, која сепак ја загуби битката со болеста. Оваа сезона Енрике не сака да се враќа, но наводно плановите му се за идната.

Како можни дестинации се споменуваат Премиерлигата и Серија А, каде веќе работеше како тренер, во Рома во сезоната 2011/2012.

Шпанскиот стратег сигурно ќе одбере клуб во кој ќе има потполна слобода да ги одбира засилувањата, а како идеален клуб во Италија во моментов за него е Милан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет2 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија7 часа

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија8 часа

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија8 часа

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија9 часа

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија9 часа

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија10 часа

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија12 часа

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Свет12 часа

(Видео) Хаос во Хонгконг: запален човек, полицијата пука со вистински куршуми

Еден постар маж е запален во Хонгконг, каде што полицијата претходно пукаше на демонстрантите за време на ескалацијата на насилството...

Македонија13 часа

Заев: Во Охрид договоривме мерки за подобар Западен Балкан

Во Охрид договоривме мерки за олеснување на движењето и брз проток на трговијата, услугите и граѓаните во сите земји од...

Економија13 часа

Истражување: Министерството за здравство потрошило 39 милиони евра за јавни набавки

Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 отсто (од максимално можни 100 отсто) од критериумите за транспарентност, отчетност и...

Македонија13 часа

Одложено судењето за „Монструм“ поради смртен случај на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“ поради отсуство на поротничка што имала смртен случај. Судијата Огнен...

Европа13 часа

Руски историчар свирепо ја убил 40 години помладата љубовница

Познат руски историчар признал дека ја убил својата 23-годишна љубовница кога полицијата го фатила како под дејство на алкохол се...

Свет14 часа

Неколку земји го осудија пучот против Моралес, Мексико му нуди и азил

Претседателот на Венцуела, Николас Мадуро и шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард го осудија пучот против боливискиот претседател Ево Моралес....

Свет15 часа

(Видео) Вонредна состојба во Австралија поради пожарите во кои загинаа три лица

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот,...

Македонија15 часа

Пендаровски во посета на Франција, утре ќе разговара со Макрон

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум,...

Европа1 ден

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во ЕУ

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во Европската Унија, покажа најновото истражување на Евростат. Просечната општа оценка на квалитетот на...

Свет1 ден

Демонстранти во Боливија запалија куќи на политичари

Претседателот на Народното собрание на Боливија, Виктор Борда, поднесе оставка откако демонстранти ја запалија неговата куќа. „Поднесувам оставка на местото...

Економија1 ден

Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани

Градот Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани, потврди градоначалникот, Мато Франковиќ. По ограничувањето на бројот на крузери во...

Досие