Контакт

Спорт

Кулибали го сруши Јувентус, Наполи се врати во шампионската трка (Видео)

Наполи го победи Јувентус во Торино со 1:0, во дерби мечот одигран во 34.коло во Серија А. Актуелниот првак го сруши дефанзивецот Кулибали во 90.минута. Со оваа победа Наполи целосно се врати во шампионската трка.
Важноста на мечот и фактот дека и бод …

Објавено пред

Наполи го победи Јувентус во Торино со 1:0, во дерби мечот одигран во 34.коло во Серија А. Актуелниот првак го сруши дефанзивецот Кулибали во 90.минута. Со оваа победа Наполи целосно се врати во шампионската трка.

Важноста на мечот и фактот дека и бод му одговара на Јувентус во целост го „убија“ дербито. На „Алијанц“ стадионот во Торино, Наполи беше тимот кој повеќе ја посакуваше победата и за офанзивната определба наполитанците беа наградени со гол во последната минута.

фото: EPA

Калкулантската игра му се одмазди на Јувентус. Играчите на „страта дама“ во текот на целиот меч упатија само еден удар во рамките на голот на Наполи. Пјаниќ во 17.минута се закани од слободен удар, топката на патот кон голот закачи еден играч на Наполи и заврши во дирекот.

Со оваа победа Наполи, на четири кола до крајот на првенството, му се доближи на Јувентус на само бод негатива. Во финишот на сезоната Јувентус има 85, а Наполи 84 бода.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Сигурен сум дека Хамилтон и Волф ќе се преселат во Ферари“

Објавено пред

Поранешниот шеф на Формула 1 тимот „Џордан“, Еди Џордан, верува дека актуелниот шеф на „Мерцедес“ Тото Волф и актуелниот светски првак Луис Хамилтон, од 2021 година ќе се преселат во „Ферари“.

Според Џордан, Хамилтон од 2021 година сигурно ќе се пресели во „Ферари“, а со него ќе одел и Волф кој требало да го заштити од Шарл Леклер.

„Кариерата на Хамилтон се ближи кон крајот, но тој и понатаму сака да освои седум или повеќе титули. Сметам дека в 2021 година ќе биде вистинското време да се пресели во „Ферари“. Покрај тоа и договор на Волф со „Мерцедес“ истекува кон крајот на наредната година, а и иднината на тимот во Формула 1 е нејасна. Во исто време Луис константно зборува за договорот на Волф, што е невообичаено за пилотите во Формула 1“, рекол Џордан.

„Хамилтон ќе се пресели во „Ферари“ само доколку има некој што ќе може да го заштити од лидерството на Леклер. Убеден сум дека Луис во 2021 ќе стане пилот на „Ферари“, а со него во тимот ќе пристигне и Волф. Дали „Ферари“ ќе го отпуштат Леклер? Не им се потребни двајца со статус број 1, но нема да го отпуштат“.

Луис Хамилтон (34) во кариерата шест пати бил светски првак, 2008, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лука Јовиќ заминува од Мадрид?

Објавено пред

Се ближи крајот на престојот на Лука Јовиќ во Реал Мадрид. „Калчомеркато“ тврди дека Реал во јануари ќе се обиде да го продаде српскиот напаѓач или да го испрати на позајмица.

Реал Мадрид на Ајнтрахт им платија 60 милиони евра за Јовиќ, но тој не успеа да се наметне кај тренерот Зинедин Зидан. Донесен како алтернатива и наследник на Карим Бензема тој е четврта опција во нападот на „кралскиот клуб“. Покрај Бензема во плановите на Зидан пред него се и младите Бразилци Родриги и Винисисус Жуниор.

„Мундо Депортиво“ тврди дека Јовиќ кариерата ќе ја продолжи во Арсенал. Наводно претставници на Реал и Арсенал веќе имале неколку состаноци на оваа тема.

Желбата на Реал била да го понудат Јовиќ и одредена сума на пари во замена за Пјер-Емерик Обамејанг.

Јовиќ од почетокот на сезоната одиграл само 396 минути, односно на 12 натпревари постигнал само еден гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шоу на Ленард и Џорџ, Лејкерс ја „украдоа“ победата во Мајами, Харден броеше до 54 (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс, Хјустон Рокетс и Лос Анџелес Лејкерс благодарение на своите најдобри играчи забележаа нови победи во НБА лигата.

Пол Џорџ и Каваи Ленард заедно постигнаа 88 поени во победата на Клиперс над Минесота 124:117. Неверојатно звучи податокот дека во првото полувреме Џорџ и Ленард постигнаа 55 од 58 поени на тимот.

На крајот Џорџ мечот го завршил со 46 поени, пет скока, седум асистенции, а Ленард со 42 поени, 11 скока и две асистенции.

На дригата срана доминираа Карл-Ентони Таунс (39 поени, 112 скока) и Ендру Вигинс (34 поени).

ЛА Лејкрес во неизвесен меч ги совладаа Мајами Хит со 113.110. Лејкерс беа поуспешни во пенал-завршницата. На истекот на времето Џими Батлер не успеа да погоди тројка за продолженија.

Батлер беше најефикасен кај Мајами со 23 поени, додека Лејкерс ги предводеа Ентони Дејвис со 33 поени и 10 скока, односно Леброн Џејмс со 28 поени и 12 асистенции.

Хјустон на Флорида го декласираа Орландо Меџик со 130:107. Уште еден неверојатен натпревар одигра Џејмс Харден. „Брадата постигна десет тројки од 15 обиди, а мечот го заврши со 54 поени, пет скока, седум асистенции.

Дуелот во Орландо беше петти од почетокот на сезоната на кој Харден постигнал најмалку 50 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор за изборниот модел да преговараат по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија48 минути

Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија2 часа

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ3 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа3 часа

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет3 часа

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија20 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ20 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија21 час

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ22 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија24 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија1 ден

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет1 ден

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет1 ден

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет1 ден

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија2 дена

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет2 дена

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет2 дена

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Досие