Контакт

Спорт

Кјелце го добива Вуко Борозан, но во 2020 година

Според полскиот портал „ВП спортове факти“, полскиот шампион Кјелце веќе го договорил трансферот на уште еден играч на Вардар, Црногорецот Вуко Борозан, иако тој има валиден договор со европскиот шампион до 2020 година.
24-годишниот Борозан во македонс…

Објавено пред

Според полскиот портал „ВП спортове факти“, полскиот шампион Кјелце веќе го договорил трансферот на уште еден играч на Вардар, Црногорецот Вуко Борозан, иако тој има валиден договор со европскиот шампион до 2020 година.

24-годишниот Борозан во македонскиот клуб се трансформираше во еден од најдобрите играчи на светот, а лани со Вардар ја освои и европската титула. Според полските извори, трансферот ќе почека до 2020 година бидејќи Сергеј Самсоненко веќе ги исплатил парите.

Менаџер на Борозан е Саша Братиќ, кој исто така ги застапува интересите на Лука Циндриќ, кој веќе има билет за Полска. Двајцата ги започнаа кариерите во хрватскиот Карловац, а потоа играа и во Металург.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џабе е и Меси! Венецуела ја шокираше Аргентина (видео)

Објавено пред

Продолжуваат разочарувачките настапи на аргентинската фудбалска репрезентација, откако на пријателски меч во Мадрид на „Ванда метрополитано“ со повратникот Лео Меси во тимот, селекцијата на Лионел Скалони загуби со 1:3 од Венецуела.

Саломон Рондон ги шокираше „албиселесте“ уште во шестата минута, пред Џон Мурилјо со убав гол во 44. минута да ги зголеми маките на Аргентинците.

Ѕвездата на Интер, Лаутаро Мартинез, во 69. минута остави надеж дека е можен пресврт, меѓутоа само шест минути подоцна беше досуден пенал за Венецуелците, кој рутински го претвори во гол Џозеф Мартинез.

Овој резултат уште еднаш ја покажува кризата во аргентинската репрезентација по минатогодишното фијаско на Светското првенство во Русија, каде што прво се „тресеа“ да ја поминат групата, за на крајот да бидат елиминирани од Франција во осминафиналето.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Басконија доминираше против ослабениот Реал (видео)

Објавено пред

Винсен Поаре и Јоханес Фоигтман имаа одлична партија за Басконија да стигне до 86:76 победа над Реал Мадрид и да се доближи до место во плеј-офот во Евролигата.

По израмнетото прво полувреме, Басконија успеа да се одвои во третата четвртина за на крајот да стигне до важна победа во 28. коло. Во составот на Мадрид, актуелниот шампион од Евролигата, отсуствуваа Факундо Кампацо, Валтер Таварес, Габриел Дек и Фелипе Рејес и ова веднаш се почувствува во играта.

Поаре со 19 поени и 16 скока беше најдобар поединец на теренот, Фоигтман додаде 13 поени и 12 скока, а Лука Вилдоза додаде 20 поени, додека за Реал Треј Томпкинс имаше 17 поени. Со победата, Басконија го подобри скорот на 15-13 и остана на 6. место, додека Реал има 21-7 и е на третото зад ЦСКА Москва и Фенербахче.

ЕВРОЛИГА, 28.КОЛО

Химки – Макаби Тел Авив 71:76 (24:15, 15:25, 16:19, 16:17)

Жалгирис Каунас – Дарушафака 94:67 (22:18, 27:12, 19:16, 26:21)

Басконија – Реал Мадрид 86:76 (22:18, 17:18, 25:17, 22:23)

Армани Милано – Панатинаикос 83:95 (20:23, 27:21, 17:28, 19:23)

Прикажи повеќе...

Спорт

Англичаните и Французите без мака до убедливи победи, Португалија и ЦР7 без муниција со Украина (видео)

Објавено пред

Англија и Франција имаа совршен старт на квалификациите за Европското првенство следната година со убедливи победи, додека Португалија, повторно со Кристијано Роналдо во составот, не успеа да ја совалда цврстата Украина во реми без голови.

Англичаните, освојувачите на четвртото место на минатогодишното СП, на „Вембли“ ја „демонтираа“ Чешка со 5:0, предводени со хет-трикот на Рахим Стерлинг и голот од пенал на Хери Кејн.

Франција пак, имаше уште полесна задача, откако на гостувањето во Молдавија во полн состав го решија победникот во првите 36 минути за 4:1 победа. Антоан Гризман, Рафаел Варан и Оливие Жиру погодија во првото полувреме, додека Килијан Мбапе стрелаше во второто за светските шампиони со победа да ги стартуваат квалификациите во групата во која немаат вистински ривал (покрај Молдавија, тука се и Турција, Албанија, Исланд и Андора).

Португалците на „Естадио да луж“ ги почнаа квалификациите за турнирот на кој ќе ја бранат титулата освоена во 2016 година, и против себе го имаа својот најголем ривал во групата Б – одличната Украина под Андриј Шевченко. Кристијано Роналдо ја прекина паузата од настапите за националниот дрес, но тоа не беше доволно да се победи Украина и на крајот мечот заврши 0:0.

ЕВРО 2020 КВАЛИФИКАЦИИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Англија – Чешка Република 5:0

Бугарија – Црна Гора 1:1

ГРУПА Б

Луксембург – Литванија 2:1

Португалија – Украина 0:0

ГРУПА Х

Албанија – Турција 0:2

Андора – Исланд 0:2

Молдавија – Франција 1:4

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

(Видео) Трамп: Исламската држава веќе не постои

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека Исламската држава повеќе не постои. Тој на новинарите им покажа две карти. „Ова е...

Свет11 час

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија12 часа

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија16 часа

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија18 часа

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија18 часа

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 201920 часа

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ21 час

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион22 часа

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион22 часа

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Топ1 ден

Контроли на јавниот превоз по несреќата кај Ласкарци, откриени 35 возила со неисправни сопирачки

По смртоносната автобуска несреќа кај Ласкарци, вчера во неколку општини била спровдена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат...

Македонија2 дена

МАНУ сака да стане Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) претпочита нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на...

СЈО2 дена

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот...

Македонија2 дена

НБРМ: Арнаудовска не врши ревизија во банката каде директор е нејзиниот сопруг

Народната банка, во одговор на прашањето на „Макфакс“ дали има судир на интереси помеѓу директорката на секторот за супервизија Милица...

Македонија2 дена

(Видео) Седумтемина македонски борци во ИСИС осудени на 6 и 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје ги осуди на 6 години затворска казна шестмината македонски државјани кои биле дел од паравоената формација...

Македонија2 дена

(Видео) Беџети: Нема да ги легализираме платформите на Матка ама нема ни да ги уриваме

Општина Сарај ќе ги одбие барањата за легализација на трите платформи на Матка, но сега нема да ги урива. Градоначалникот...

Македонија2 дена

(Видео) Караџовски: Не можам да ви кажам зошто бев во Обвинителството

„Кој ве информирал? Службени обврски имав во оваа зграда. Не можам да ви кажам во врска со што е“. Ова...

Македонија2 дена

(Видео) Утре протестен марш за ослободување на Фета Алими, кој е осуден за крвавиот четврток

Синот на Абдулфета Алими, кој е осуден на 7 години затвор за настаните од 27 април 2017 година, Бурим Алими,...

Македонија2 дена

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ потврди дека е донесена мерка за изрекување времена мерка забрана за продажба на книгата...

Досие