Контакт

Спорт

Легендарниот Франц Бекенбауер во Мадрид ќе сподели вештини со млади фудбалери од целиот свет

Објавено пред

Глобалниот амбасадор на интернационалната детска општествено одговорна програма „Фудбал за пријателство“ под покровителство на компанијата „Гаспром“, Франц Бекенбауер, ќе учествува во финалните активности на овогодишната сезона.

Настаните ќе се одржат во шпанската престолнина Мадрид во период од 28 мај до 2 јуни, во рамки на УЕФА Лигата на шампиони 2019.

Мадрид ќе стане главен град на клучните настани од проектот „Фудбал за пријателство“. Повеќе од 800 учесници од различни земји од Европа, Азија, Африка, Северна и Јужна Америка, меѓу кои и 12-годишни млади фудбалери и млади новинари, ќе бидат дел од финалните настани.

Интернационалниот Камп на пријателството ќе овозможи специјални предавања за младите учесници. Во рамки на кампот ќе бидат обединети спортски, хуманитарни и едукативни програми. Учесниците ќе можат да ги претстават своите вештини на Светското првенство во фудбал за пријателство 2019, каде младите фудбалери ќе бидат дел од 32 Интернационални тимови на пријателство. Според уникатниот принцип на фудбал за пријателство, деца од различни националности, пол и физички можности ќе играат заедно во еден тим.

За првпат Интернационалниот форум на фудбал за пријателство ќе опфати една целина од завршните настани на овогодишната сезона на програмата. Учесниците во форумот се експерти во полето на развојот на детскиот и младинскиот спорт од целиот свет. Тренери, доктори од детските тимови, новинари од светски водечки медиуми, познати фудбалери, претставници на фудбалски академии и федерации ќе дискутираат за подготовките на младите играчи за интернационални натпревари, нови методи за спортска едукација, принципи за формирање успешен детски тим, начини на професионален развој на младите фудбалери.

Годинава еден од говорниците на форумот ќе биде и светската фудбалска легенда, двократниот добитник на „Ballon d’Or“ – Франц Бекенбауер.

Во Мадрид Бекенбауер како глобален амбасадор на проектот ќе се сретне со младите учесници и ќе им раскаже за своите спортски искуства, интересни случувања од неговата професионална кариера и ќе го сподели знаењето кое им е потребно на спортистите почетници за постигнување врвни резултати.

Учесниците во завршните настани на оваа сезона на проектот ќе имаат можност да го проследат и финалниот натпревар на 2019 УЕФА Лигата на шампиони на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.

„Навистина е голема чест да се биде дел од ’Фудбал за пријателство’, Интернационалната општествено одговорна програма на компанијата Гаспром. Вредностите кои се промовирани од страна на младите учесници од различни земји се безвременски – без идејата за еднаквост, љубезност и праведност, не може да се замисли балансиран свет. Соединувањето на деца кои имаат желба меѓусебно да соработуваат и да комуницираат е главната цел, затоа што способноста за компромис, пронаоѓање заеднички јазик со најразлични луѓе е клучот за успехот во животот, без разлика дали ќе одберат професионално да се занимаваат со спорт или, пак, нивен избор ќе биде друга кариера“, изјави глобалниот амбасадор на проектот „Фудбал за пријателство“, Франц Бекенбауер.

„Среќна сум што проектот ’Фудбал за пријателство’ ми дава можност да запознаам професионални фудбалери и што оваа година во Мадрид ќе се запознаам и ќе разговарам со вистинска фудбалска легенда – Франц Бекенбауер! Одлично е да се биде дел од ваков глобален проект поддржан од познати спортисти од целиот свет! За мене ова е одлична мотивација да продолжам да го следам својот сон“, изјави Софи Фолдс, 12-годишна млада амбасадорка на проектот од Вашингтон, САД.

(ПР текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо: Па, не загубивме со 10:0

Објавено пред

Тренерот на Тотенхем Жозе Мурињо во свој стил го прокоментирал поразот од Лајпциг (0:1) во првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите.

Мурињо може да биде задоволен што неговиот тим доживеа пораз од само еден гол, но и од играта што ја прикажаа неговите играчи во последните 20 минути од натпреварот.

„Ве молам што сакате да кажете со тоа „вистинските Спарс“? Ајде, ајде“, одговорил Мурињо на прашањето дали неговата екипа играла добро во последниот дел од натпреварот и продолжил.

„Да бидеме поштени кон нашите момци и да кажеме дека дадоа сѐ
од себе“.

Португалецот верува дека Тотенхем можат да направат пресврт во реваншот во Германија.

„1:0 е 1:0, не е 10:0. Натпреварот е отворен. Нема да бидеме првиот тим што загубил дома 1:0, а потоа победил како гостин. Зошто не би го направиле тоа?“.

Инаку Тотенхем има големи проблеми во нападот. Поради повреди до крајот на сеозната во тимот ќе ги нема Кејн и Сон, поради што во врвот на нападот мора да игра Лукас Моура.

Реваншот во Лајпциг на програмата е на 10 март.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обидот за убиство на Ковачевиќ е поврзан со местење на натпревари?

Објавено пред

Шпанската полиција има нови докази околу нападот врз поранешниот српски фудбалер Дарко Ковачевиќ. Шпанскиот „Ел Конфиденсијал“ објави резултати од истрагата на полицијата кои покажува дека обидот за убиство врз Ковачевиќ било поврзано со наместени натпревари во Кипар.

Шпанската полиција корупцијата ја открила на ист начин како што го открила местењето на натпревари во Ла Лига. Во таа акција биле уапсени околу 50 менаџери, играчи и судии.

Сето тоа се верува било поврзано со вооружен напад и обид за убиство на Ковачевиќ.

За потсетување, еден напаѓач испукал неколку куршуми во Ковачевиќ пред неговиот дом во Атина.

„Ел Конфиденсијал“ посочува дека врската помеѓу Кипар и Шпанија во целата оваа приказна бил поранешниот играч на Атлетико Мадрид и АЕК Ларнака, Хорхе Ларена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити и наредната сезона ќе игра во ЛШ?

Објавено пред

Англискиот шампион Манчестер сити и покрај забраната на УЕФА и наредната сезона ќе може да учествува во Лигата на шампионите доколку од Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана побара да им го замрзнат статусот додека не биде решена нивната жалба, тврдат правниците.

УЕФА, минатиот петок, поради непочитување на правилата од финансискиот фер-плеј во периодот од 2012 до 2016 година, му изрече две годишна суспензија на Манчестер сити. Клубот исто така треба да плати и парична казна од 30 милиони евра.

„Граѓаните“ веднаш ја обжалил одлуката на УЕФА пред судот во Лозана. Од судот Сити можат да побараат „посебно изземање“ кое ќе им ја укине суспензијата додека нивниот случај во целост не биде решен.

Како што наведуваат англиските медуми доколку Сити не побараат изземање тогаш тие сигурно нема да бидат на ждрепката за сезоната 2020/2021. Ждрепката за квалификациите е закажана за 9 јуни, а за фазата по групи на 27 август.

Според моменталниот распоред на случаевите во ЦАС, сослушувањето на Англичаните би можело да се случи дури на почетокот на наредната година.

Доколку и некако успеат да го забрзаат процесот Сити најрано может да бидат сослушани во јули оваа година.

„Извесно е дека Сити ќе побараат изземање, би биле несериозни доколку не ја искористат таа опција“, нагласил водечкиот правник во спортскиот свет, Џон Мерзад.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 минута

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе е...

Свет25 минути

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија1 час

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзит доведе до пад на...

Свет2 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за...

Спорт11 час

(Видео) Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет13 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион13 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион15 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ15 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија17 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија17 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ18 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија19 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија20 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија20 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија20 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет20 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија22 часа

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија23 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија23 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Досие