Контакт

Спорт

Медведев му го расипа домашниот турнир на Нишикори

Рускиот квалификант, Данил Медведев ја освои својата трета и досега најголема титула, откако со 6:2/6:4 го „смачка“ поранешниот шампион и домашен фаворит, Кеи Нишикори во финалето на Јапонија опен.
Како и против Милош Раонич и Денис Шаповалов, 22-годиш…

Објавено пред

Рускиот квалификант, Данил Медведев ја освои својата трета и досега најголема титула, откако со 6:2/6:4 го „смачка“ поранешниот шампион и домашен фаворит, Кеи Нишикори во финалето на Јапонија опен.

Како и против Милош Раонич и Денис Шаповалов, 22-годишниот Русин доминираше од почеток до крај на мечот, диктирајќи ја играта со својот силен сервис и ја обезбеди првата АТП 500 титула и влез во топ 30 првпат во кариерата.

Од другата страна, Нишикори одеше на прва титула од Мемфис во 2016 година, но сега има лоша низа од осум порази во АТП финалиња.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Каљари и Годин ја официјализираа соработката

Објавено пред

Диего Годин има нов клуб. Капитенот на Уругвај кариерата ќе ја продолжи во Каљари. 34 годишникот на Сардинија пристигна од Интер.

Годин донесен во Интер како големо засилување од Атлетико Мадрид тој не успеа да се снајде во 3-5-2 системот што го форсира тренерот Антонио Конте. Поради тоа Годин и Интер спогодбено се разделија по само една сезона. Во Каљари Уругваецот пристигна без обесштетување.

Годин со Каљари потпиша три годишен договор, по сезона ќе заработува 2.500.000 евра.

Според италијанските медиуми Годин решил да ја прифати понудата на Каљари бидејќи неговата сопруга Софија потекнува од овој град.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Дегенек од Црвена звезда се сели во Гент

Објавено пред

Фудбалерот на Црвена звезда Милош Дегенек кариерата ќе ја продолжи во Белгија, во редовите на Гент. Црвена звезда од трансферот на Дегенек ќе заработи 1.700.000 евра.

Репрезентативецот на Австралија ќе ја напушти Црвена звезда по 1 октомври, односно по натпреварот со Арарат во плејофот за пласман во фазата по групи во Лига Европа.

Дегенек имал понуди и од Блеискиот исток, Кина, јапонија и Јужна Кореја меѓутоа решил да остане во Европа.

26 годишниот дефанзивец на овој начин ќе го заврши својот втор мандат во Црвена звезда. По сезоната 2018/2019 за сума од 3.600.000 евра се пресели во Ал Хилал, но по само шест месеци за 1.700.000 евра се врати назад во Белград.

Црвена звезда реши да продаде неколку фудбалери откако не успеа да влезе во плејофот за пласман во групната фаза во Лигата на шампионите. Покрај Дегенек, клубот по мечот со Арарат ќе го напуштат Аргентинецот Матео Гарсија и Ел Фарду Бен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер се соочува со седумгодишна затворска казна

Објавено пред

Поранешниот германски тенисер Борис Бекер се соочува со повеќегодишна затворска казна. Процесот против Бекер се води во Лондон. Бекер банкротираше во 2015 година поради долгот што го имал кон банкарската компанија Arbuthnot Latham & Co.

Бекер направил пропусти во пријавувањето на својот имот, поради што би можел да биде суден на седум години затвор. Тој пред судот се изјаснил дека не е виновен. Бекер изјавил дека го подмирил долгот од 3.900.000 евра, но стечајниот управник не бил задоволен.

Судот решил дека Бекер може да продолжи да се брани од слобода до следното рочиште, кое е закажано за 22 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион13 минути

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Македонија23 минути

(Видео) Пендаровски го пречека словенечкиот претседател Борут Пахор

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Свет1 час

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет1 час

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет1 час

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија1 час

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион1 час

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет16 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ17 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа18 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија19 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија20 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет20 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија21 час

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија22 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија23 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет23 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион24 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ1 ден

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Досие