Контакт

Спорт

Митровиќ го одлучи „братското“ дерби Црна Гора-Србија, Португалија со победа во Полска (видео)

Србија ја победи Црна Гора со 2:0 во Подгорица во најинтересниот меч од третото коло во Лигата на нации на УЕФА зголемувајќи си ги шансите за пласман на Евро 2020.
Гостите дојдоа во водство со гол од пенал во 18. минута на Александар Митровиќ, а триумф…

Објавено пред

Србија ја победи Црна Гора со 2:0 во Подгорица во најинтересниот меч од третото коло во Лигата на нации на УЕФА зголемувајќи си ги шансите за пласман на Евро 2020.

Гостите дојдоа во водство со гол од пенал во 18. минута на Александар Митровиќ, а триумфот беше потврден во 81. минута, кога напаѓачот на Фулам го постигна својот втор гол по одличната асистенција на Сергеј Милинковиќ-Савиќ. Посебен гости на мечот беше менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, секако во друштво на Предраг Мијатовиќ и Дејан Савичевиќ.

Во истата група, Романија пак, драматично стигна до 2:1 победа на гостувањето кај Литванија за да остане ривал на Србија за првото место пред нивниот меѓусебен меч за три дена.

Најефикасно беше во Хорзов, каде што Полска ја пречека Португалија без првата ѕвезда Кристијано Роналдо. Полјаците бргу дојдоа во водство преку фантастичниот Кшиштоф Пјатек уште во 18. минута од мечот, но потоа Португалците направија целосен пресврт.

Уште еден „жежок“ напаѓач оваа сезона, Андре Силва израмни во 31. минута, пред гостите да поведат со автоголот на Глик на крајот на првото полувреме. Бернардо Силва зголеми на 3:1 во 52. минута, пред Јакуб Блашчиковски да намали на 2:3 во 77. минута и да го направи интересен финишот на мечот.

Косово пак, е лидер во групата 3 во Лига Д, откако со 3:1 ја совлада Малта за да се одвои со седум поени пред Азербејџан, кој славеше со 3:0 на гостувањето кај Фарски Острови.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 3

Полска – Португалија 2:3

Табела: 1.Португалија 6, 2.Италија 1, 3.Полска 1

ЛИГА Ц, ГРУПА 1

Израел – Шкотска 2:1

Табела: 1.Шкотска 3, 2.Албанија 3, 3.Израел 3

ЛИГА Ц, ГРУПА 4

Црна Гора – Србија 0:2

Литванија – Романија 1:2

Табела: 1.Србија 7, 2.Романија 5, 3.Црна Гора 4, 4.Литванија 1

ЛИГА Д, ГРУПА 3

Фарски Острови – Азербејџан 0:3

Косово – Малта 3:1

Табела: 1.Косово 7, 2.Азербејџан 5, 3.Фарски Острови 3, 4.Малта 1


Спорт

Лигата на шампиони со Ф8 турнир во Португалија?

Објавено пред

Шпанскиот весник „Ел мундо депортиво“ тврди дека УЕФА и Европската асоцијација на клубови (ЕЦА) подолго време преговараат за „план Б“ за Лигата на шампиони, односно фајнал 8 турнир во Португалија, кој би завршил на 22 август.

Засега, планот е натпреварувањето да се заврши во вообичаениот формат со комплетирање на осминафиналните дуели, по што би се играло и четврт-финале во два меча, кое би се комплетирало од 4 до 29 август.

Според шпанските извори, извршниот комитет на УЕФА заедно со претседателот на ЕЦА, Андреа Ањели имаат план да се игра фајнал 8 турнир, во кој тимовите би играле еден дуел, а потоа би се играле продолженија и пенали, ако тоа е потребно. Со ова ќе се намали бројот на натпревари, но и патувањето за време на пандемијата на корона вирусот.

Истанбул треба да биде домаќин на финалето на Лигата на шампионите, но повеќе извори подолго време шпекулираат дека турскиот мегалополис не е доволно безбеден. Според „Мундо“, Лисабон би бил совршен домаќин бидејќи оваа земја не е многу погодена од КОВИД-19, а условите се одлични, бидејќи во 2004 година државата беше домаќин на европското првенство. Исто така, португалските клубови веќе се елиминирани од натпреварувањето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кеита Балде ќе им помага на имигрантите во Каталонија

Објавено пред

Фудбалерот на Монако, Кеита Балде вели дека ќе ја плати киријата на 200 сезонски работници кои останаа без покрив над глава во градот Леида во Каталонија, тврдејќи дека поради расизмот локалните хотели одбиле да помогнат.

25-годишниот Балде  е роден во Каталонија, но настапува за сенегалската фудбалска репрезентација, земја од каде се повеќето работници кои собираат овошје во областа на Леида.

„Тие спијат на улица, без храна, без ништо. Повеќето од нив работат 12 часа дневно без прекин поради корона вирусот. Повеќето се Сенегалци, така што сакав да помогнам и да направам нешто. Не сакам конфликти, туку решенија. Помогнав со храна, со сместување и облека. Сакав да го направам тоа анонимно, но морав да проговорам за да најдам место каде да се сместат“, напиша Балде на Инстаграм.

Балде, кој играше за Барселона во младинските тимови, пред да се пресели во Лацио, па во Монако, вели дека веќе пронашол сместување за 90 луѓе.

„Најдовме една локација, а сега бараме втора. Јас сум роден во Каталонија, играв за Барса, а потоа играв и во Италија и Франција и никогаш немав проблеми со расизмот. Ако работиме заедно ќе го направиме светот подобар“, додава Балде.

Прикажи повеќе...

Спорт

Писмата до Борисов вродија со плод – Бугарија ја рестартира лигата со гледачи

Објавено пред

Бугарскиот министер за здравство, Кирил Ананиев, изјави дека на стадионите во оваа земја може да има гледачи кога ќе се рестартира Првата лига в петок.

Како и во повеќе европски земји, фудбалот во Бугарија беше стопиран во средината на март и сега ќе продолжи со скратен формат. Бугарската влада првин објави дека на трибините нема да може да има гледачи, а по понеделничкото писмо од десетина фан-клубови до премиерот Бојко Борисов одлуката е сменета.

Според Ананиев, на стадионите ќе бидат дозволени гледачи, но само до 30 отсто од капацитетот на стадионите.

Лудогорец, шампионот во последните осум сезони, е на првото место на табелата со 55 поени од 23 меча, 9 поени пред Локомотив Пловдив, Левски Софија и ЦСКА Софија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа34 минути

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион12 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет13 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет13 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија14 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија16 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија17 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија18 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија18 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион21 час

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија21 час

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион22 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет23 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет23 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт24 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа24 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет1 ден

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет1 ден

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Досие