Контакт

Спорт

Наоми Осака го освои Ју-Ес Опен

Младата Јапонка, Наоми Осака, ја освои титулата на последниот гренд слем во сезоната Ју-Ес Опен. Осака, во финалето, што ќе предизвика многу полемики, ја победи Серена Вилијамс со 6:2, 6:4. 21-годишната Јапонка за најголемиот успех во кариерата ќе биде…

Објавено пред

Младата Јапонка, Наоми Осака, ја освои титулата на последниот гренд слем во сезоната Ју-Ес Опен. Осака, во финалето, што ќе предизвика многу полемики, ја победи Серена Вилијамс со 6:2, 6:4. 21-годишната Јапонка за најголемиот успех во кариерата ќе биде нагрдена со нешто помалку од четири милиони долари.

foto: epa

Осака, одигра атомски тенис во првиот сет, максимално ја искористи нервозната игра на Серена и со два брејка лесно го доби првиот сет со 6:2.

Вториот сет донесе вистинска драма и сцени што ретко се гледат на тениските терени. Серена беше таа што прва направи брејк и повреде со 3:1. Иако, во тие моменти делуваше дека Американката ја има ситуацијата под контрола и дека ќе има и трет сет, Осака веднаш возврати со рибрејк.

foto: epa

Во тие моменти Серена „полуде“, го искрши рекетот, а бидејќи доби две опомени од судијата Карлос Рамос, тој и одзеде еден поен и Осака шестиот гем го започна со 15:0. Јапонката, потоа без поголеми проблеми израмни на 3:3, а во наредниот гем успеа да ја искористи нервозата кај Американката и да направи нов брејк.

foto: epa

Тогаш Срена Вилијамс целосно ја загуби контролата, влезе во расправија со судијата, го нарече „крадец“, а тој и одзеде цел гем, а Осака стигна до предност 5:3. Во наредниот гем Американката намали на 5:4, а потоа Осака ја искористи третата меч топка и го оствари најголемиот успех во кариерата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ферари има моќен болид! Леклер секунда побрз од ривалите во Барселона

Објавено пред

Ферари имаа најбрз болид и на вториот ден од зимското тестирање во Барселона, откако Шарл Леклер беше речиси секунда пред ривалите.

Леклер продолжи каде што застана Себастијан Фетел на првиот ден на „Каталуња“, поставувајќи најдобро време во првиот час на студеното утро, и времето го подобруваше сè до 1:18.247 поставено пред пладне. Младиот возач од Монте Карло, кој оваа година го заменува Кими Раиконен, покрај брзината покажа и фантастична постојаност на болидот на Скудерија, комплетирајќи 145 кругови!

Ситуацијата да биде уште поветувачка за Ферари, второ најдобро време имаше возач со мотор на Ферари, Кевин Магнусен во Хас (1:19.206), а трет беше уште еден возач со погон на Ферари, Антонио Џовинаци во Алфа Ромео (1:19.312).

Лендо Норис ги постави Мекларен на четртото место, пред Пјер Гасли во Ред бул. Даниел Рикардо имаше позитивен старт за Рено по слабиот прв ден, но прогресот застана кога му се откачи задното крило на главниот рамен дел, и тој излета од патеката.

Светските шампиони Мерцедес имаа уште еден „тивок“ ден, откако светскиот шампион Луис Хамилтон постави само седмо најдобро време пред дебитантот на Торо росо, Александер Албон, кој двапати се изврте во својот прв професионален Ф1 ден.

Вилијамс Ф1 повторно не беа присутни на тестирањето, но од тимот најавија дека болидот ќе биде подготвен за акција во среда.

БАРСЕЛОНА, 2.ДЕН

1.Шарл Леклер (Ферари) 1:18.247, 145 круга

2.Кевин Магнусен (Хас) 1:19.206, 59 круга

3.Антонио Џовинаци (Алфа Ромео) 1:19.312, 86 круга

4.Лендо Норис (Мекларен) 1:19.489, 94 круга

5.Валтери Ботас (Мерцедес) 1:19.606, 67 круга

6.Александер Албон (Торо росо) 1:19.616, 120 круга

7.Пјер Гасли (Ред бул) 1:19.814, 92 круга

8.Даниел Рикардо (Рено) 1:19.886, 28 круга

9.Луис Хамилтон (Мерцедес) 1:19.928, 74 круга

10.Нико Хилкенберг (Рено) 1:20.382, 79 круга

11.Ленс Строл (Рејсинг поинт) 1:20.433, 75 круга

Прикажи повеќе...

Спорт

Просинечки не прости – без Врањеш во репрезентацијата на БиХ поради четничката тетоважа

Објавено пред

Селекторот на Босна и Херцеговина, Роберт Просинечки, потврди дека во репрезентацијата веќе ќе нема место за дефанзивецот на Андерлехт, Огњен Врањеш, поради низата скандали – од четничката тетоважа на ногата до секс-скандалот со Јелена Карлеуша.

„Тој сам себе се исфрли од репрезентацијата. Секој репрезентативец на светот, вклучувајќи ги тие на Босна и Херцеговина, мора да се докажува на теренот и надвор од него. Жал ми е, но така е. И Фудбалскиот сојуз реагира. Врањеш влезе во конфликт со навивачите, тука беа тетоважата, аферите. Така тоа не оди. Сите мораме да бидеме подредени на репрезентацијата, и државата и пласманот на Европското првенство. Такви проблеми не се потребни“, вели Просинечки.

Во 2015 година Врањеш на раката ги истетовира границите на Република Српска за што потоа се извини и ја покри тетоважата, но влезе во конфликт со навивачите на БиХ. Во септември 2018 година беше осуден на 8 месеци условна казна за предизвикување навивачко насилство додека беше во АЕК Атина, а истата година беше забележана и неговата тетоважа на четничкиот војвода Момчило Ѓујиќ на десната рака носејќи нови конфликти. Минатиот месец, пак, тој повторно беше во центар на скандал по наводната афера со српската пејачка Карлеуша, која е мажена со фудбалерот Душко Тошиќ. На Просинечки му е доста.

„Да, ќе имаме проблем поради неговото отсуство бидејќи играше многу добро во последниот период. Ќе мораме да најдеме нов десен бек“, додава Просинечки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако го отпушти Сари, Абрамович ќе потроши „само“ 5 милиони фунти!

Објавено пред

Челси можат да го отпуштат Маурицио Сари и да платат отштета од само 5 милиони фунти, најмала сума во ерата на Роман Абрамович.

Дел од фановите апсолутно ја загубија довербата во Сари и во неговиот „Сари-бол“ стил на фудбал по понеделничкиот 0:2 пораз од Манчестер јунајтед во ФА купот, и обложувалниците го имаат првото место за Италијанецот на листата на менаџери кои најверојатно ќе добијат отказ.

60-годишниот поранешен банкар има договор до 2021 година, но на „Стемфорд бриџ“ ретко кој тренер го исполнува целосен договор, така што ако сега биде отпуштен поранешниот тренер на Наполи ќе добие 5 милиони фунти, а неговиот тим 1 милиони фунти во компензација.

Абрамович од преземањето на Челси во 2003 година отпушти девет менаџери – највисоката отштета ја доби Жозе Мурињо при првиот отказ во 2007 со 18 милиони фунти, а најмалку доби неговиот наследник Аврам Грант, кој следната година доби 5.5 милиони фунти за отказот.

И покрај ова, Сари не е загрижен.

„Немавме среќа, а одигравме добро прво полувреме против Јунајтед, пред во второто да играме конфузен фудбал. Секако, го чувствувам притисокот на резултатите. Мора да работиме за да најдеме агресија и посветеност во нашата игра“, изјави Сари по вчерашниот меч.

Часовникот „отчукува“ за Сари – Јунајтед никогаш полесно на „Стемфорд бриџ“ (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 час

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија1 час

(Видео) Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток3 часа

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија3 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија3 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија4 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија5 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија6 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија6 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија7 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток7 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток8 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ8 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет9 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија9 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет10 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет10 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет11 час

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет12 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ22 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Досие