Контакт

Спорт

Ниту во Штутгарт не и „тргна“ на Шарапова

Стартот на сезоната на земја за Марија Шарапова не помина најдобро откако таа загуби во три сета од Французинката Каролине Гарсија во првото коло на Порше ГП турнирот во Штутгарт.
Гарсија се врати по тесниот трет сет за да победи со 3:6/7:6(4)/6:4 во м…

Објавено пред

Стартот на сезоната на земја за Марија Шарапова не помина најдобро откако таа загуби во три сета од Французинката Каролине Гарсија во првото коло на Порше ГП турнирот во Штутгарт.

Гарсија се врати по тесниот трет сет за да победи со 3:6/7:6(4)/6:4 во меч кој траеше 2 часа и 44 минути за нејзина прва победа над поранешната светска тенисерка број 1 во петтиот обид.

„Беше многу тесно и знаев дека таа ќе се бори до крајот на мечот“, вели шестата носителка Гарсија, која спаси две меч-топки во вториот сет.

Шарапова, која лани се врати на тенисот по 15-месечната допинг-суспензија на истиот турнир, на кој главен спонзор е нејзиниот личен спонзор „Порше“, го освои лесно првиот сет, но 31-годишната ветеранка не успеа да се спаси од четврти пораз во низа.

Петкратната гренд слем шампионка ќе испадне од топ 50 само вторпат во својата кариера, откако нема победа од второто коло на Австралија опен, каде што ги победи Татјана Марија и Анастасија Севастова пред да загуби од Анџелике Кербер.

Спорт

Реал против Манчестер сити, Атлетико го чека Ливерпул

Објавено пред

Шпанско-англискиот дуели Реал-Манчестер сити и Атлетико Мадрид-Ливерпул се најпривлечните дуели во осмина-финалето во Лигата на шампионите. Попладневната ждрепка во Нион ги спои финалистите од 2012 година Челси и Баерн.

Сезонава македонски репрезента во Лигата на шампионите е Елиф Елмас. Наполи чии дрес го носи Елмас во осмина-финалето доби исклучително тежок ривал во шпанскиот првак Барселона.

Осмина-финални двојки:

Борусија Дортмунд-Пари Сен Жермен
Реал Мадрид-Манчестер сити
Аталанта-Валенсија
Атлетико Мадрид-Ливерпул
Челси-Баерн Минхен
Олимпик Лион-Јувентус
Тотенхем-Лајпциг
Наполи-Барселона

Првите осмина-финални натпревари ќе се играат на 18 и 19, односно на 25 и 26 февруари 2020 година. Реваншите ќе бидат на програмата на 10 и 11, односно на 17 и 18 март 2020 година.

На 20 март 2020 ќе биде извршена ждрепката за четврт-финалето и полу-финалето.

Четврт-финалните натпревари на програмата ќе бидат на 7 и 8 април, а реваншите на 14 и 15 април 2020 година. Полу-финалните дуели ќе се играат на 28 и 29 април, а реваншите на 5 и 6 мај наредната година.

Финалето ќе се игра на 30 мај во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меѓународниот турнир во забрзан шах Алкалоид 2019 со рекорден број учесници

Објавено пред

Традиционалниот отворен меѓународен турнир во забрзан шах (популарно рапид) Алкалоид 2019 оваа година со нов рекорден број од 168 учесници од шест држави, од кои 32 со меѓународни титули, а покрај нив и голем број шахисти аматери и вљубеници во оваа игра.

Со освоени осум поени (седум победи и две реми) на врвот на турнирската табела се најдоа двајца велемајстори. По дополнителниот критериум, првото место му припадна на македонскиот репрезентативец ВМ Кирил Георгиев, а второто на ВМ Бобан Богосављевиќ од Србија. Зад нив следи група од 6 шахисти со по 7 поени ( од 9 партии), која ја предводеа членовите на ШК Алкалоид ИМ Филип Панчевски, ИМ Дејан Стојановски и ФМ Тони Лазов, потоа ВМ Горан Тодоровиќ од Србија, ИМ Никола Николовски (ШК Гамбит Ассеко) и ФМ Марио Ливаја од Србија.

На турнирот земаа учество и 39 јуниори до 18 години, од кои посебно се истакна 14годишните Стојан Велкоски од ШК Алкалоид и Ташев Александар од Бугарија со освоени 6 поени.

Најуспешна шахистка беше македонската репрезентативка и членка на ШК Алкалоид ФИДЕ Мајсторот Моника Стојковска со 5 поени.

Турнирот, кој се одржува осма година по ред, помина во беспрекорна организација, препознатливата позитивна, фер атмосфера, покрај со признак на шаховски празник кој ги следи настаните во организација на ШК Алкалоид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одлични партии на Јокиќ и Богдан, Лејкерси не запираат (Видео)

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс забележаа нова победа во НБА лигата. „Езерџиите“ предводени од своите супер-ѕвезди Леброн Џејмс и Ентони Дејвис победија во Атланта. Во ноќта што измина одлични изданија имаа Србите Богдан Богдановиќ и Никола Јокиќ, односно Црногорецот Никола Вучевиќ.

Лејкерси против еден од најлошите тимови во лигата мораа да одиграа максимално сериозно за да забележат победа 101:96 над Атланта Хокс. Леброн Џејмс натпреварот во Атланта го заврши со 32 поени, 13 скока и седум асистенции, а Ентони Дејвис забележа 27 поени и 13 скока. Кај домашниот тим се истакна талентираниот плејмејкер Тре Јанг со 30 поени.

Лејкерс со скор од 24 победи и три порази, заедно со Милвоки Бакс се лидери во НБА лигата.

Деневер Нагетс имаа предност и од 20 поени против Њујорк Никс, но на крајот извојуваа тешка победа 111:105.

Српскиот центар Никола Јокиќ ги предводеше Денвер до 19 победа во сезоната со 25 поени, 10 скока и пет асистенции. Ова беше шестиот меч во низа со „дабл-дабл“ учинок за Јокиќ.

Неговиот сонародник Богдан Богдановиќ имаше речси перфектен шут во победата на Сакраменто над Голден стејт 100:79. Богдановиќ мечот го заврши со 25 поени (9/11 шут од поле, 4/5 тројки).

Орландо во Њу Орлеанс ги декласира Пеликанс со 130:119. Во тимот на Орландо по 20 дневната пауза се врати Никола Вучевиќ со учинок од 20 поени и девет скока. Интересно Вучевиќ беше еден од осуммината играчи на Орландо со двоцифрен број на поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Општина Ѓорче Петров им забрани на наставниците да користат мобилни телефони

Општина Ѓорче Петров донесе забрана за користење мобилни телефони од страна на наставниците за време на наставата во основните училишта...

Топ2 часа

Прегазен пешак во Илинден

Дваесет и едногодишно момче со автомобил удрило во 79-годишен пешак, кој починал на местото на несреќата. Според информациите на полицијата,...

Македонија2 часа

(Видео) Јасна Мандиќ од куќен притвор донесена на распит во Обвинителството

Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, соработничката на Бојан Јовановски, од куќен притвор со полициска придружба беше спроведена во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија3 часа

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детаљниот урбанистичкиот план, кој, како што велат, може да...

Свет4 часа

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската амбасада по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк...

Свет4 часа

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет5 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија17 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ20 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија22 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет24 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија2 дена

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Досие