Контакт

Спорт

Салах е подготвен, би можел да стартува против Уругвај

Мохамед Салах најверојатно ќе го стартува првиот меч на Египет на Светското првенство во Русија против Уругвај во петокот, откако египетскиот селектор Ектор Купер изјави дека тој е „100 отсто сигурен“ дека повредата на рамото е минато.
25-годишната ѕве…

Објавено пред

Мохамед Салах најверојатно ќе го стартува првиот меч на Египет на Светското првенство во Русија против Уругвај во петокот, откако египетскиот селектор Ектор Купер изјави дека тој е „100 отсто сигурен“ дека повредата на рамото е минато.

25-годишната ѕвезда на Ливерпул ја заработи повредата во финалето на Лигата на шампионите против Реал Мадрид на 26 мај и во Египет стравуваа дека тој нема да може да игра воопшто на Мундијалот, каде што требаше да биде прва ѕвезда на африканската селекција која првпат е на едно СП по 28 години.

Аргентинецот Купер вели дека прогресот е ветувачки.

„Салах е многу добро, и бргу се опоравува. Речиси сум 100 отсто сигурен дека ќе игра против Уругвај. Се обидуваме да му ја кренеме самодовербата и лекарите ќе одлучат на крај. Го познавам многу добро и знам дека не се плаши од предизвикот“, изјави Купер.

Фото: ЕПА

Спорт

Борко Ристовски се пресели во Бенфика

Македонскиот репрезентативен голман, Борко Ристовски е претставен како големо засилување за португалскиот клуб Бенфика, каде што ќе ја продолжи својата богата интернационална кариера.
35-годишниот Ристовски пристигнува во Лисабон од Барселона, каде што…

Објавено пред

Македонскиот репрезентативен голман, Борко Ристовски е претставен како големо засилување за португалскиот клуб Бенфика, каде што ќе ја продолжи својата богата интернационална кариера.

35-годишниот Ристовски пристигнува во Лисабон од Барселона, каде што помина две сезони откако претходно играше и во Рејн-Некар Левен.

„Мислам дека секој човек треба да има амбиции и доаѓам тука со надеж дека ќе му помогнам на клубот да освои повеќе титули. Бенфика е голем клуб и голем ракометен проект. Нивото на португалскиот ракомет е сѐ поголемо. Ги гледав натпреварите на Спортинг и на Бенфика и мислам дека двата клуба се доста израмнети и дека можеме да се бориме за титулата. Да не верував во клубот, немаше да бидам тука“, изјави Ристовски при презентацијата на „Стадио де луж“ во Лисабон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј загуби во првиот меч по 342 дена

Трикратниот гренд слем шампион Енди Мареј го направи своето долгоочекувано враќање на тениските терени, покажувајќи дека не заборавил да игра, но на крајот беше поразен во три сета со 3:6/7:6(4)/6:4 од Австралиецот Ник Кирјос во првото коло на Квинс Кл…

Објавено пред

Трикратниот гренд слем шампион Енди Мареј го направи своето долгоочекувано враќање на тениските терени, покажувајќи дека не заборавил да игра, но на крајот беше поразен во три сета со 3:6/7:6(4)/6:4 од Австралиецот Ник Кирјос во првото коло на Квинс Клаб турнирот во Лондон.

За 31-годишниот Шкотланѓанец ова беше прв меч од поразот на Вимблдон минатата година, по што имаше операција на колкот и неколку пати неуспешно се обидуваше да се врати во форма. Во интересен меч, Мареј беше еднаков со одличниот Кирјос и спаси две меч-топки пред да „капитулира“.

Кирјос во Штутгарт минатата недела стигна до полуфиналето каде што го намачи Роџер Федерер, но овојпат на моменти беше во топ-форма, а на моменти целосно „изгубен“. Откако го загуби првиот сет, Австралиецот се врати во игра во тесниот втор и на крајот ја расипа забавата на Мареј по 2 часа и 39 минути игра.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Сенегалците со „студен туш“ за Полска во Москва

Сенегал со 2:1 ја совлада слабата Полска на стадионот „Спартак“ во Москва во меч во кој европските фаворити се победија самите себеси со една „пренасочена“ топка и со една катастрофална грешка во одбраната. Сенегал и Јапонија сега имаат по една победа …

Објавено пред

Сенегал со 2:1 ја совлада слабата Полска на стадионот „Спартак“ во Москва во меч во кој европските фаворити се победија самите себеси со една „пренасочена“ топка и со една катастрофална грешка во одбраната. Сенегал и Јапонија сега имаат по една победа во групата Ф, додека фаворитите Полска и Колумбија се без поени.

Полјаците имаа ужасно слабо прво полувреме во кое не покажаа многу фудбалски идеи и покрај тоа што се на осмото место на ФИФА листата, додека африканската селекција се покажа како цврста.

Сенегалците се заканија во 18. минута преку Нианг, додека Полјаците во 23. минута беа во опасна ситуација преку Левандовски, но во половина час од натпреварот немаше ниту еден удар на голот. Сенегал во 37. минута стигна до водство од на прв поглед безопасна акција, кога Гуеје шутираше од работ на шестнаесетникот, за да го „закачи“ Тијаго Чионек, кој го сврте ударот зад грбот на Шчесни.

 

Роберт Левандовски имаше одлична можност да израмни на 1:1 на почетокот на второто полувреме, кога од слободен удар од 20-тина метри упатува фантастичен удар за Н’Диаје да ја одбрани топката. Левандовски имаше и одличен обид во 55. минута, но тогаш уште еден „студен туш“ за Полјаците – Криховијак ја врати топката кај одбраната, додека Шчесни излезе на 35 метри, а Нијанг ја искористи грешката и доенсе 2:0 водство.

Слабиот Милик беше изваден од игра и на негово место влезе Ковњацки, но играта на Полска не се смени многу. Криховијак во 86. минута носи намалување на резултатот по нафрлањето на Гросицки, но до крајот на мечот Полјаците не успеаја да направат целосен пресврт.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Архитектите не сакаат да проектираат болница за 12 денари по квадрат, Филипче ги повикува на дискусија

Тендерот што го распиша Министерството за здравство на кој се бара идејно решение за нова градска болница на местото на...

Македонија7 часа

(Видео) Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата...

Македонија8 часа

Жителите на Тимјаник го намалиле отпорот за отворање мал групен дом во нивното село

Месното население во Тимјаник, една недела подоцна откако предизвика голем револт кај јавноста бидејќи протестира против отворањето мал групен дом...

Македонија10 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието заради, како што велат, кршење на Уставот и...

Македонија10 часа

(Видео) Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија11 час

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија11 час

(Видео) „Предавник“, извикуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до Димитров

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во собраниската сала пред пратениците образложи зошто договорот со Грција треба да биде донесен...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија13 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија1 ден

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија1 ден

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија1 ден

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија1 ден

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија1 ден

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија1 ден

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Досие