Контакт

Домашен

Се загрева атмосферата во Палермо, во градот доминираат навивачки бои

Објавено пред

Дојде денот за мегдан. Палермо од утрово е обоен во боите на Италија и на Македонија. Развиорени македонски знамиња, ечи македонска песна, се навива… Атмосферата се загрева во пресрет на вечерашниот бараж натпревар за пласман на Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Се разбира, Италијанците се на домашен терен и ги има повеќе низ улиците на Палермо. И тие пејат на цел глас, вејат знамиња, облечени во познатите сини дресови на националниот тим.

 

„Топспорт“ во Палермо,
Никола Ѓуровски©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Домашен

(Видео) Македонија ја победи Италија со „бомбата“ на Трајковски и ќе игра за СП

Објавено пред

Александар Трајковски постигна златен гол за Македонија и погоди за победа на гостувањето во Палермо кај актуелниот европски шампион, Италија.

dobivaj vesti na viber

Македонската одбрана беше на висината на задачата иако во текот на целиот натпревар Италијанците ја имаа иницијативата и постојано напаѓаа.

Сепак, во судиското продолжение пред крајот на натпреварот (92. минута), нашиот напаѓач со прекрасен удар од далечина го матираше голманот Џанлуиџи Донарума и предизвика молк меѓу италијанската публика на стадионот „Ренцо Барбера“.

Македонија ќе игра во вторник во Порто против Португалија во финалето на плеј-офот за пласман на Светско првенство и само еден чекор ја дели од место во Катар. Репрезентацијата предводена од, за многумина, најдобриот светски фудбалер, Кристијано Роналдо во вториот бараж од истата група ја совлада Турција со 3:1.

За дуелот на „Драгао“ ќе бидеме посилни за Костадинов и Елмас, а селекторот Милевски може да повика и нови фудбалери.

Погледнете како нашите фудбалски херои ја преславија победата против Италија.

Прикажи повеќе...

Домашен

Македонските фудбалери подготвени за чудо: „Италија не е непобедлива“

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва (20:45 часот) го има најголемкиот предизвик по Европското првенство. Ќе го предизвика европскиот првак Италија во Палермо во обид да направи сензација, на патот за пласман на Светско првенство.

dobivaj vesti na viber

„Горди сме што дојдовме и до овде, ова е голем успех за Македонија. Се наоѓаме во европскиот крем, верувам дека можеме да го направиме и овој последен исчекор. Свесни сме дека за противник го имаме европскиот првак Италија, тие ќе ја имаат поддршката и од публиката овде, во Палермо, но јас верувам во квалитетите на нашите момци“, вели селекторот Благоја Милевски.

Да се победи Италија на гости е мало чудо, но Езгјан Алиоски дека во фудбалот сè е можно. Како поттик секако македонските фудбалери го имаат чудото од Дуисбург, кога ја победија Германија во квалификациите со 1:2.

„Респект за Италија, тие се европски прваци и една од најсилните селекции на континентот. Одиграа одлично на ЕВРО 2020, но не значи и дека се непобедливи. Мора да бидеме мудри, да одиграме дисциплинирано, тактички речиси совршено и во таков случак, можеме да се надеваме на успех“, истакнува Алиоски.

Натпреварот меѓу Италија и Македонија се игра вечерва, со почеток во 20:45 часот, на стадионот „Ренцо Барбера“ во Палермо. Италијанците ќе ја имаат поддршката од публиката, но и Македонија ќе ја бодрат околу 2.000 наши фанови.

 

„Топспорт“ во Палермо,
Никола Ѓуровски

Прикажи повеќе...

Домашен

Триумфален февруари за пингпонгарскиот клуб „Зегин“ од Берово

Објавено пред

Со вкупно 8 пехари се закитија пингпонгарите на ППК „Зегин“ на првиот мастерс турнир кој се одржа во салата ,,Македонски бранители” во Берово на 12 и 13, како и на 19 и 20 февруари.

dobivaj vesti na viber

На 12 февруари, на првиот државен бодовен турнир за репрезентација на Македонија ППК „Зегин” освои злато во машка, злато во женска и бронза во женска конкуренција.

На 19 февруари се одржа вториот бодовен мастерс турнир до 12 години во кој ППК „Зегин” се закити со злато во машка, сребро во женска и бронза во женска конкуренција, а на 20 февруари на бодовниот државен турнир во категорија до 15 години ППК „Зегин” освои сребро и бронза во женска конкуренција.

Задоволни се и пингпонгарите и секако, тренерот на ППК „Зегин“ од Берово, Јован Ковачовски, кој изрази задоволство за постигнатиот успех кој резултат на напорна работа, желба и упорност.

Селекторот на Пингпонгарската федерација истакна дека Берово е најсериозен и најдобар организатор на турнирите во пинг понг и сериозен кандидат за освојување на медали.

ПК „Зегин“ важи за клуб со најголем подем во овој спорт и извор на млади таленти кои имаат шанси да влезат во сите категории со свои репрезентативци.

 

 

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 час

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа2 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија2 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија3 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија3 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија4 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа5 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа5 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа5 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион6 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет6 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа6 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа7 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет7 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија17 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа18 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија19 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет20 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија20 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...