Контакт

Спорт

Симеоне нема намера да го напушти Атлетико

Диего Чоло Симеоне, тренерот на Атлетико Мадрид, се поврзува со неколку тимови, но тој нема намера да ја напушти шпанската престолнина.
Името на Аргентинецот најчесто се поврзува со Челси, ПСЖ и Арсенал, меѓутоа тој нема планира да остане на „Ванда Мет…

Објавено пред

Диего Чоло Симеоне, тренерот на Атлетико Мадрид, се поврзува со неколку тимови, но тој нема намера да ја напушти шпанската престолнина.

Името на Аргентинецот најчесто се поврзува со Челси, ПСЖ и Арсенал, меѓутоа тој нема планира да остане на „Ванда Метрополитано“.

„Каква е мојата иднина? Останувам во Атлетико“, рекол Симеоне по дербито со Реал.

„Ова е голем клуб, а ние и понатаму растеме. Горд сум на нивото на кое е клубот во последната деценија. Горд сум на начинот на кој успеваме да се натпреваруваме со супермоќните тимови какви што се Реал и Барселона“, дополни аргентинскиот тренер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тим што никогаш не ја освоил е фаворит во ЛШ

Објавено пред

Во средата заврши фазата по групи во Лигата на шампионите. Прв пат во историјата меѓу најдобрите 16 се пласираа екипи од петте најсилни европски национални првенства (Англија, Шпанија, Германија, Италија, Франција).

Сигурно е дека осмина-финалето ќе понуди најмалку два атрактивни дуели, откако УЕФА го објави составот на „шеширите“.

Ждрепката ќе биде извршена в понеделник, во првиот „шешир“ ќе бидат ПСЖ, Бајерн, Манчестер сити, Јувентус, Ливерпул, Барселона, Лајпциг и Валенсија, а во вториот Реал, Тотенхем, Аталанта, Атлетико, Наполи, Борусија Дортмунд, Лион и Челси.

Во прогнозите околу победникот во Чигата на шампионите веќе се вклучија обложувалницит, исто така се прават и математички анализи.

Ливерпул изминатите две сезони играше во финалето, минатата сезона и ја освои титулата меѓутоа „црвените“ не се први фаворити.

Според математичките анализи и обложувалниците прв фаворит е тимот што досега никогаш не стигнал подалеку од полу-финалето, Манчестер сити.

Шансите дека Сити ќе ја освојат титулата е проценуваат на 22 или 23 отсто, додека шансите на Ливерпул се 17 отсто.

Според обложувалниците околу 50 отсто се шансите дека во осмина-финалето еден од овие два тима за противник ќе го добие Реал Мадрид. Кога се во прашање Реал Мадрид нивните шанси дека ќе стигнат до крајот според обложувалниците се проценети на шест отсто.

Аналитиката вели дека шансите на Манчестер сити се 24 отсто, втор фаворит е Баерн со 19, а трет Ливерпул со 15 отсто. Според аналитиката шансите дека ќе ја освојат титулата на сите останати тимови се помали од десет отсто.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Сигурен сум дека Хамилтон и Волф ќе се преселат во Ферари“

Објавено пред

Поранешниот шеф на Формула 1 тимот „Џордан“, Еди Џордан, верува дека актуелниот шеф на „Мерцедес“ Тото Волф и актуелниот светски првак Луис Хамилтон, од 2021 година ќе се преселат во „Ферари“.

Според Џордан, Хамилтон од 2021 година сигурно ќе се пресели во „Ферари“, а со него ќе одел и Волф кој требало да го заштити од Шарл Леклер.

„Кариерата на Хамилтон се ближи кон крајот, но тој и понатаму сака да освои седум или повеќе титули. Сметам дека в 2021 година ќе биде вистинското време да се пресели во „Ферари“. Покрај тоа и договор на Волф со „Мерцедес“ истекува кон крајот на наредната година, а и иднината на тимот во Формула 1 е нејасна. Во исто време Луис константно зборува за договорот на Волф, што е невообичаено за пилотите во Формула 1“, рекол Џордан.

„Хамилтон ќе се пресели во „Ферари“ само доколку има некој што ќе може да го заштити од лидерството на Леклер. Убеден сум дека Луис во 2021 ќе стане пилот на „Ферари“, а со него во тимот ќе пристигне и Волф. Дали „Ферари“ ќе го отпуштат Леклер? Не им се потребни двајца со статус број 1, но нема да го отпуштат“.

Луис Хамилтон (34) во кариерата шест пати бил светски првак, 2008, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лука Јовиќ заминува од Мадрид?

Објавено пред

Се ближи крајот на престојот на Лука Јовиќ во Реал Мадрид. „Калчомеркато“ тврди дека Реал во јануари ќе се обиде да го продаде српскиот напаѓач или да го испрати на позајмица.

Реал Мадрид на Ајнтрахт им платија 60 милиони евра за Јовиќ, но тој не успеа да се наметне кај тренерот Зинедин Зидан. Донесен како алтернатива и наследник на Карим Бензема тој е четврта опција во нападот на „кралскиот клуб“. Покрај Бензема во плановите на Зидан пред него се и младите Бразилци Родриги и Винисисус Жуниор.

„Мундо Депортиво“ тврди дека Јовиќ кариерата ќе ја продолжи во Арсенал. Наводно претставници на Реал и Арсенал веќе имале неколку состаноци на оваа тема.

Желбата на Реал била да го понудат Јовиќ и одредена сума на пари во замена за Пјер-Емерик Обамејанг.

Јовиќ од почетокот на сезоната одиграл само 396 минути, односно на 12 натпревари постигнал само еден гол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 час

Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија2 часа

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ3 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа4 часа

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет4 часа

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија20 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ21 час

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија21 час

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ22 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија1 ден

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија1 ден

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет1 ден

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет1 ден

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет1 ден

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија2 дена

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет2 дена

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет2 дена

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Досие