Контакт

Спорт

Стоилов: Нормално, по одбрана на титулата

Пред првото полуфинале од Фајнал 4 турнирот на СЕХА-лигата помеѓу Вардар и Мешков Брест, кој утре почнува во Скопје, Стојанче Стоилов вели дека нормално дека целта е одбрана на регионалната титула.
„Се среќаваме со силен клуб воден од добар тренер, но …

Објавено пред

Пред првото полуфинале од Фајнал 4 турнирот на СЕХА-лигата помеѓу Вардар и Мешков Брест, кој утре почнува во Скопје, Стојанче Стоилов вели дека нормално дека целта е одбрана на регионалната титула.

„Се среќаваме со силен клуб воден од добар тренер, но играме пред нашите фанови, во нашата сала и сме актуелни шампиони. Затоа ќе направиме сè да ја освоиме титулата и оваа година. Кога Скопје беше домаќион на Фајнал 4 загубивме во финалето од Загреб и сега нема да дозволиме тоа да се случи“, изјави Стоилов.

Со него се согласува и тренерот Раул Гонзалес.

„Имаме среќа што можеме да играме пред нашите навивачи, но мораме да останем фокусирани од првата минута против Мешков, бидејќи тоа е клуб со одличен тренер кој знае како да ги мотивира играчите. Целта е да ја искористиме нашата одбрана на најдобар начин и да одиграме добар меч“, додаде Гонзалес.

Фото: СЕХА лига©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лестер со големи пари го убедија Роџерс да го одбие Арсенал

Објавено пред

Брендан Роџерс потпиша нов договор со Лестер сити, со кој ќе остане на чело на поранешниот англиски шампион барем до 2025 година, ставајќи крај на шпекулациите дека ќе стане следниот прв човек на Арсенал.

Тренерот од Северна Ирска има фантастични резултати со „лисиците“ откако пристигна од Селтик во февруари, предводејќи ги до второто место во Премиер лигата оваа сезона и со новиот договор добива значително зголемување на платата. 46-годишниот Роџерс, кој претходно беше тренер и на Ливерпул, беше еден од главните кандидати да го заменат Унаи Емери на клупата на Арсенал, така што управата на клубо реши да реагира.

Со оваа одлука, Лестер исто така сака да прати сигнал до самите фудбалери кои можеби планираат да заминат од клубот. Фудбалерот од средниот ред, Џејмс Медисон веќе подолго време е „мета“ на Манчестер јунајтед, додека Челси се заинтересирани да го земат дефанзивецот Бен Чилвел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словенечките ракометари демантираат дека Вујо им барал пари

Објавено пред

По написите во словенечките медиуми дека Веселин Вујовиќ додека бил селектор на Словенија им барал на ракометарите по 300 евра за да играат покер, во официјално соопштение ракометарите ги демантираат шпекулациите како „злонамерни“.

„Се работи за смешни вести и категорички ги отфрламе. Тврдењата дека игравме покер за да купиме место во репрезентацијата се навредливи, злонамерни и невистинити. Ракометарите беа свесни дека не пружаа најдобри партии последните година и пол и затоа дојде и одлуката за промена на тренерот од страна на Словенечкиот ракометен сојуз. Играчите не ги наметнаа, ниту ги извршија тие промени“, се вели во соопштението.

Тие исто така му се заблагодарија на Вујовиќ за соработката.

„Чувствуваме дека многумина сакаат да има конфликт меѓу ракометарите и поранешниот тренер, но тоа нема да се случи. Му благодариме на господинот Вујовиќ за остварените резултати во последните четири и пол години и му посакуваме среќа во кариерата. Заедно се веселевме на Олимпијадата во Рио и на првенството во Париз“, се додава во известувањето.

Словенците тврдат: Вујовиќ им земал по 300 евра на ракометарите за да играат покер!

Прикажи повеќе...

Спорт

На Косово му се заканува суспензија, Македонија директно во „финалето“?

Објавено пред

Косовските медиуми тврдат дека УЕФА и ФИФА може да го суспендира Косово од сите интернационални натпреварувања, што може да значи дека македонската фудбалска репрезентација директно ќе се пласира во баражот за пласман на Евро 2020 со подобриот од дуелот Белорусија-Грузија.

Според извори на „Косово онлајн“ и „РТК1“, на Косово му се заканува оваа казна поради обидот за смена на претседателот на фудбалскиот сојуз Агим Адеми, односно поради мешањето на политиката во фудбалот, а казната би била од две до пет години, што значи дека би можело да следува и суспензија и за квалификациите на Светското првенство на СП во Катар во 2022.

ФИФА и УЕФА обично стриктно ги спроведуваат правилата за немешање на политиката во спортот и претходно им доделување суспензии на Нигерија и на Камерун, како и на Кувајт.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија4 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија4 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија5 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија5 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија6 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија7 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија8 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија9 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија11 час

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет12 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет12 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет12 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет13 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија13 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет13 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија13 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа24 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие