Контакт

Спорт

Ултиматум за Чави, може да си замине за 10 дена!

Објавено пред

Чави Ернандез нема да ја предводи Барселона следната сезона, а можно е да не го дочека крајот ниту на оваа.

dobivaj vesti na viber

Ремито со Гранада не беше добро прифатено во клубот, Жоан Лапорта фрли чинии со кетеринг во ВИП ложата, по мечот се одржа итен состанок, а денеска стигна веста – Чави може да си замине за 10 дена.

Ултиматумот е следен – во случај на негативен резултат на првиот осминафинален натпревар против Наполи, Чави ќе добие отказ.

Барселона на 21 февруари му гостува на Наполи, а Чави може да добие отказ доколку Каталонците загубат.

Со начинот на кој играат во моментов и што не можеа да ги победат ниту Виљареал ниту Гранада на домашен терен, тешко дека можат да се надеваат на позитивен резултат.

Засега не се знае кој би можел да биде привремено решение доколку Чави биде отпуштен.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хезоња сака да се врати во Панатинаикос

Објавено пред

Марио Хезоња (29) би можел да го напушти Реал Мадрид на крајот на сезоната, пишува „Марка“. Хрватскиот кошаркар во Реал пристигна од УНИКС Казан во 2022 година, а договорот му истекува на крајот од оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Грчките медиуми пишуваат дека Панатинаикос чии дрес го носеше во 2020 и 2021 година сака да го врати во Атина. Наводно Панатинаикос му нуди тригодишен договор вреден два милиони евра по сезона.

Реал сака да го задржи, но не може да му понуди финансиски услови каков што му понудиле од Грција.

Хезоња сезонава забележа 25 настапи во Евролигата, во кои имаше просек од 13 поени, 4,4 скока и 0,6 асистенции со 21:36 минути поминати на паркетот. Во шпанската лига има слични просечни бројки од 11,5 поени, 4,5 скока и 1,2 асистенции за 21:54 минути игра.

„Марка“, истакнува дека навивачите на Панатинаикос секогаш со овации го поздравувале Хезоња кога играл со Реал во Грција. Исто така, тој му се доверил на новинарот Јоргос Киријакидис дека би сакал повторно да игра за Панатинаикос.

Заедно горе споменатите три клуба, Хезоња играше и за Барселона, односно Орландо Меџик, Њујорк Никс, Портланд Трејл Блејзерс и Мемфис Гризлис во НБА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леајо: Мојата иднина е во Милан

Објавено пред

Фудбалерот на Милан, Рафаел Леајо, на претставувањето на својата автобиографија изјави дека не може да го напушти клубот бидејќи сите биле со него во најтешките моменти и додаде дека неговата иднина е на „Сан Сиро“.

dobivaj vesti na viber

Португалецот ја објави својата прва книга „Насмевка: Мојот живот помеѓу фудбалот, музиката и модата“.

На промоцијата тој зборуваше за темите на книгата и откри дека целото семејство ја поддржува Бенфика, но дека португалскиот клуб не му понудил договор кога бил тинејџер.

„Не можев да го напуштам Милан, тие секогаш беа тука за мене, дури и во најтешките моменти од мојот живот“, изјави Леајо, кој неодамна го продолжи договорот со Милан.

Тој дојде во клубот во 2019 година од Лил.

„Го избрав дресот со број 10 затоа што го носеше Алесандро дел Пјеро, но и многу други играчи кои ми се идоли. Бројот 10 е поинаков, тој е за играчи што носат нешто поинакво на теренот. Сакав да го носам бидејќи тоа беше важна бројка во историјата на Милан и чувствувам дека и јас сум важен играч“, изјави Португалецот.

На новинарско прашање каде ја гледа својата иднина по многуте шпекилации дека за него се заинтересирани Пари-Сен Жермен, Челси, Њукасл и Арсенал, Леајо кратко одговори: „Во Милано“.

Леајо за Милан одигра 151 натпревар и постигна 41 гол.

Милан е трет во Серија А со 53 бода и се наоѓа во осмина-финалето од Лига Европа, каде што за противник ќе ја има Славија Прага, а Португалецот досега постигна осум гола и забележа седум асистенции во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осум европски клуба веќе обезбедија пласман на Светското клупско првенство

Објавено пред

ФИФА лансираше онлајн алатка за рангирање на клубови за да им овозможи на навивачите да го следат напредокот на клубовите во трката за место на првото Светско клупско првенство на ФИФА во 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Оваа алатка следи кои тимови ширум светот се квалификувале, или се уште се во игра да се најдат во конкуренција на 32-те тима што ќе учествуваат на турнирот, кој ќе се одржи во Соединетите Американски Држави.

Клубовите кои веќе обезбедија квалификации за првото издание на Светското клупско првенство на ФИФА се:

Африка: Видад Атлетик клуб (Мароко) и Ал-Ахли (Египет)

Азија: Ал-Хилал (Саудиска Арабија), Урава Ред Дајмондс (Јапонија)

Европа: Челзи (Англија), Реал Мадрид (Шпанија), Манчестер сити (Англија), Баерн Минхен (Германија), Пари Сен Жермен (Франција); Интер (Италија), Порто (Португалија), Бенфика (Португалија).

Северна и Централна Америка и Карибите: Монтереј (Мексико), Сиетл Саундерс (САД), Леон (Мексико).

Океанија: Окленд сити (Нов Зеланд).

Јужна Америка: Палмеирас (Бразил), Фламенго (Бразил), Флуминенсе (Бразил).

Прикажи повеќе...

Најново

Европа27 минути

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија35 минути

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија1 час

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија3 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија3 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет3 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет4 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет4 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија15 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија18 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ19 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ20 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ22 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија22 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија1 ден

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија1 ден

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ1 ден

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...