Контакт

Спорт

Кубо го продолжи договорот со Реал Сосиедад

Објавено пред

Јапонскиот репрезентативец, Такефуса Кубо во понеделник го продолжи договорот со Реал Сосиедад до летото 2029 година, соопшти клубот Сан Себастијан.

dobivaj vesti na viber

„Со потпишувањето на новиот договор, 22-годишниот јапонски напаѓач ја претвори во реалност взаемната желба за заеднички напредок“, соопштија од баскискиот клуб.

Кубо во својата развојна фаза беше во програмите на Барселона и Реал Мадрид, но не успеа да се пробие во првиот тим.

Тој пристигна во Реал Сосиедад во летниот преоден рок 2022 година во трансфер вреден околу шест милиони евра, откако веќе имаше искуство со играње во шпанската Ла Лига во Мајорка, Хетафе и Виљареал.

Потоа потпиша петгодишен договор. Многу брзо тој стана еден од клучните играчи на тимот составен претежно од баскиски фудбалери. Денес вреди 60 милиони евра, според Трансфермаркт.

За18 месеци одигра 71 натпревар за Сосиедад, постигна 15 гола и забележа 13 асистенции. Реал Сосиедад не ги откри финансиските детали од новиот договор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Милан победи во Рим, Лацио со осум играчи го заврши натпреварот

Објавено пред

Фудбалерите на Милан го совладаа Лацио во Рим со 1:0 во 27. коло од италијанската Серија А.

dobivaj vesti na viber

„Росонерите“, во нервозен натпревар, тешко стигнаа до триумфот во главниот град на Италија. Тоа го направија дури откако Лацио остана со играч помалку во 57.минута, кога Лука Пелегрини го доби вториот жолт картон.

И со играч помалку „бјанкочелестите“ успешно се бране половина час, кога Ноа Окафор најдобро се снајде пред голот на Лацио во 88. минута ја затресе мрежата на Проведел.

Нервозата потоа достигна точка на вриење, па Лацио до крајот на мечот остана без Марушиќ и Гендузи, кои беа исклучени во 95. и 97.минута.

Милан го освои 56. бод и се наоѓа на третата позиција во Серија А, додека Лацио е осми со 40.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Нов кикс на Баерн, одбраната на титулата стана невозможна мисија

Објавено пред

Фудбалерите на Фрајбург ремизираа 2:2 на домашен терен со Баерн во првиот натпревар од 24. коло од германската Бундес лига.

dobivaj vesti na viber

Со овој кикс Баерн дополнително се оддалечи од борбата за шампионската трка со Баер Леверкузен. Доколку Баер в недела победи во Келн ќе стекне двоцифрена предност и ќе биде многу блиску до освојување на титулата.

Домашните поведоа во 12. минута кога Кристијан Гунтер шутираше од околу 25 местир и го совлада Ноер.

Во 35. минута, одговори Баерн, Матис Тел се избори за топката и од левата страна прецизно биеше во спротивниот агол на голманот на Фрајбург.

Во вториот дел Баерн трган на сè или ништо се обидоа Мусиала и Кејн, но резултатот не се менуваше до 79 минута кога со соло аквција Мусиала погоди за 1:2.

Баерн сепак не успеа да ја одбрани победата, Лукас Оле во 87.минута го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Рубљов дисквалификуван, на руски го пцуел судијата

Објавено пред

Рускиот тенисер Андреј Рубљов е дисквалификуван во полуфиналниот натпревар на АТП турнирот во Дубаи.

dobivaj vesti na viber

Ривал на петтиот светски тенисер беше Александар Бублик, кој беше на гем од победа (6:7, 7:6, 6:5), пред мечот да биде прекинат.

Во решавачкиот сет Рубљов имаше брејк предност до осмиот гем, кога Казахстанецот го врати брејкот и успеа да остане во мечот.

Амплитудите на Рубљов во однесувањето се добро познати, најчесто гневот го истура врз себе, но овој пат бесот реши да го истури врз линискиот судија.

Незадоволен од една негова одлука, тој се внесе во лицето на судијата додека во исто време се тресеше пд нервоза. Вториот линиски, кој зборува руски, можеше да слушне што зборува Рубљов и веднаш сигнализираше дека рускиот тенисер го пцуе судијата.

Рубљов се бранеше дека зборувал на англиски, а не на руски и дека не навредувал никого, што главниот судија не го прифати. Русинот ќе ги загуби сите бодови и пари што ги освои на Емирати. Воедно, како резултат на тоа ќе испадне од Топ 5 на АТП листата.

За петтата титула во кариерата Бублик ќе игра против подобриот од дуелот меѓу Иго Амбер и Данил Медведев.

Турнирот во Дубаи се игра за награден фонд од 2.941.785 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 часа

Со нож убил малолетник: притвор за 15-годишникот од Прилеп бара обвинителството

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското...

Свет10 часа

(Видео) Апсења по погребот на Навални, присутните со извици: „Путин е убиец“

Голем број Руси го скандираа името на Алексеј Навални додека лидерот на опозицијата беше погребан денеска во Москва и им...

Македонија12 часа

Палевски ќе биде екстрадиран од Турција по завршувањето на административните процедури, вели Аврамовска-Мадиќ

Заменик министерката за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, очекува Љупчо Палевски од Турција да биде екстрадиран веднаш по завршување на административните...

Македонија13 часа

Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и на судиите: Член 93 од Законот за извршувањето е правниот основ за бришење на долговите

Народниот правобранител Насер Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и судиите, кои седум месеци одбиваат да ги применуваат измените...

Македонија15 часа

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за „Рекет“

На денешната прес-конференција претседателот Стево Пендаровски рече дека не може да знае дали некои од неговите поддржувачи ќе го дадат...

Топ18 часа

Расчистено убиството на 14-годишното момче во Прилеп, приведени двајца

Денеска, во 4 часот, во село Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и...

Топ18 часа

14-годишно момче убиено среде Прилеп

14-годишно момче, вчеравечер, околу 19.30 часот, е пронајдено без знаци на живот со повеќе убодни рани и надворешни крвавења во...

Македонија18 часа

ДИК со нов пресек: Ванковска собра 9.722, Јакимовски 9.265 потписи, за Томе Николоски сè уште никој не се потпишал

Професорката Билјана Ванковска, која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.722 од потребните 10.000...

Економија19 часа

Нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Од денеска нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Како што порача претходно вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи,...

Македонија19 часа

МНР го осуди нападот во Газа: Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа...

Македонија19 часа

МВР воведе нова секција на веб-страницата за побрзо закажување термин за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб-страницата https://termin.mvr.gov.mk/, која има цел да...

Свет20 часа

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш,...

Свет20 часа

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа; сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја...

Македонија2 дена

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 дена

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 дена

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 дена

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 дена

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 дена

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 дена

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...