Контакт

Спорт

Фантастичен резултат на Македонците на „Хунгароринг“

Објавено пред

Денеска официјално стартуваше новата сезона во „Твинго купот“ во организација „АКК РЕНО СПОРТ“ и тоа со интернационален предизвик за македонските возачи, на познатата патека „Хунгароринг“ во Унгарија.

Се возеа две трки, а истите се бодуваа за FIA CEZ и за првенствата на Словенија и на Македонија. Пријавени беа 21 возач од Словенија, Македонија, Унгарија и од Србија.

За македонските возачи ова беше деби на меѓународната сцена и добија шанса да се испробаат против своите колеги од соседството. Според планот сезонава треба да има уште неколку интернационални трки, во Словачка, Австрија, Грција и Хрватска, како и трки во Македонија. Во конкуренција на 19 натпреварувачи од Словенија, Србија и Унгарија, македонските возачи демонстрираа квалитет и покажаа дека и покрај малото меѓународно искуство можат да бидат рамо до рамо со конкурентите.

Иако за првпат се среќаваат со патеката Хунгароринг и после само неколку тестирања веќе во првата трка македонските возачи во „Твинго купот“ го покажаа својот квалитет. Во првата, имавме тројца наши возачи помеѓу најдобрите 10, најдобар извозен круг, а во втората трка дури петмина влегоа во Топ-10 и за малку ни избега искачување на подиум.

На првата трка која се возеше во утринските часови Мартин Костовски го имаше најбрзиот круг и после извозени девет круга заврши на шестото место во генералниот пласман. Во Топ-10 на првата трка се најдоа уште и Ангелче Стојковски (9 место) и Милан Ѓорѓиевски (10 место). Тие ги освоија и првите три места во бодувањето за македонскиот шампионата на Twingo Cup.

Можевме да имаме повеќе натпреварувачи во најдобрите 10, но Слободан Трајковски имаше контакт во борба за подобра позиција, по кој доби оштетување на возилото и крај заврши како 15.

Победник на првата трка беше Ник Стефанчич од Словенија, а на подиумот се искачија и Михајло Младеновиќ од Србија и уште еден Словенец, Урбан Јеловчан.

Втората трка беше уште подобра за нашите возачи, кои откако ја запознаа патеката можеа вистински да ги покажат своите квалитети. Давид Малинковски за малку не се искачи на подиумот и на крајот мораше да се задоволи со четвртото место. Беше само 0,4 секунди зад Ник Стефанчиќ, кој беше трет.

Нашите механичари менувајќи го предниот трап и левиот браник овозможија да биде возилото на Слободан Трајковски конкурентно на втората трка. Заврши како петто пласиран. Ангелче Стојковски беше трет меѓу македонските возачи, а трката ја заврши на седмото место.

Меѓу најдобрите 10 се најдоа и Мартин Костовски (9) и Милан Ѓорѓиевски (10). Победник на трката е Словенецот Матеј Ивануша, пред сонародниците Урбан Јеловчан и Ник Стефанчич.

Оваа втора сезона, покрај две кружни трки во Кичево и две ридско брдски на домашно тло, Twingo Cup -от ќе биде дел и од меѓународни натпревари каде нашите возачи ќе бидат бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ.

Следните меѓународни трки ќе бидат во: Серес – Грција (Јуни), Гробник – Хрватска (Јули), Словакиаринг – Словачка (Август), Red bull Ring – Австрија (Септември) и финална трка за заокружување на сезоната повторно во Серес – Грција (Ноември) во организација на АКК Рено Спорт Скопјe.

(ПР текст)

Спорт

Л’Екип: Нејмар го продолжи договорот со ПСЖ до 2026!

Објавено пред

Нејмар стави крај на сите шпекулации околу неговата иднина и потенцијалното враќање во Барселона, откако го продолжи договорот со Пари Сен-Жермен до 2026 година, објавува францускиот спортски весник „Л’Екип“.

Според весникот, Нејмар утре ќе го официјализира договорот, со кој ќе остане на „Паркот на принцовите“ вкупно 9 години, откако во 2017 година, богатиот клуб ја плати клаузулата од 222 милиони евра за да го откупи од Барселона, поставувајќи светски рекорд кој уште не е срушен, а со оглед на кризата во која се наоѓаат најголемите европски клубови, тешко дека ќе биде достигната.

Бидејќи има 29 години, со овој договор, тој би останал во ПСЖ речиси до крајот на неговата кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл ги „здроби“ Лестер на гости!

Објавено пред

Њукасл успеа да стигне до фасцинантна 2:4 победа на гости кај Лестер, продолжувајќи ја неочекувано добрата форма во финишот на Премиер лигата, и во исто време не дозволувајќи „лисиците“ да осигураат место во Лигата на шампионите.

Џо Вилок во 22. минута го донесе тимот на Стив Брус во водство, за Пол Дамет во 35. минута да го зголеми водството на 0:2. Калам Вилсон во 65. минута го потврди триумфот на Њукасл, за во 74. минута да зголеми на 0:4. Олбрајтон во 80. минута и Ихеаначо седум минути подоцна ја одбрани честа на домаќините.

Лестер со само три меча до крајот на нивната сезона, остануваат трети со 63 поени, само два зад Челси на четвртото место и пет пред петтопласираниот Вест хем. Њукасл, по стравувањата дека тимот ќе испадне од лига, сега се на 13. место со 39 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лил не се дава, може да ги остави ПСЖ без француската титула

Објавено пред

Лил стигна до важна 3:0 победа на гости кај Ленс, за да остане на врвот на табелата во француската Лига 1, на само два меча до крајот на сезоната, што значи дека со уште две победи ќе ги спречат Пари Сен-Жермен да стигнат до нова француска круна.

Бурак Јилмаз ги донесе Лил во водство уште во четвртата минута со гол од пенал, а работата на гостите стана полесна кога Клемен Мишлен во 35. минута го доби вториот жолт картон. Јилмаз во 40. минута зголеми на 0:2, пред во 60. минута, Џонатан Дејвид да ги осигура трите поени на Лил.

Со победата, Лил има 79 поени по 36 одиграни меча, четири поени пред ПСЖ (со 35 меча) и осум пред Монако (исто така со 35 меча). Ленс се шести со 56 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија9 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија10 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија11 час

Во Македонија 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, починаа 25 лица, а оздравеа 768 пациенти,...

Македонија11 час

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија12 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија12 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија14 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија17 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет17 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион17 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија18 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион18 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет18 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија1 ден

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија2 дена

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија2 дена

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа2 дена

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија2 дена

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Досие