Контакт

Спорт

Фудбалска фарса во Трнава – Словачка имаше милост за данските аматери (видео)

Репрезентацијата на Словачка со лесни 3:0 ја совлада „скрпената“ данска репрезентација, за која играа аматерски фудбалери (дури и еден ’професионален јутјубер’), по несогласувањата со националната федерација.
Бојкотот на главните дански ѕвезди значеше …

Објавено пред

Репрезентацијата на Словачка со лесни 3:0 ја совлада „скрпената“ данска репрезентација, за која играа аматерски фудбалери (дури и еден ’професионален јутјубер’), по несогласувањата со националната федерација.

Бојкотот на главните дански ѕвезди значеше дека репрезентацијата мораше да најде фудбалери за закажаните мечеви или да ризикува исфрлање од Евро 2020, и за таа улога редовниот селектор Оге Хареиде беше ставен на страна, а Џон Јенсен беше повикан како „привремен“ селектор. Самиот Јенсен пред патувањето во Данска изјави дека не познава ниту еден од фудбалерите во данскиот состав.

„Славната“ данска стартна постава

Словаците исто така не беа пресреќни поради тоа што нивната репрезентација треба да игра против фудбалери како Расмус Јохансен, фудбалски аматер кој во својата земја е познат по своите видеа на Јутјуб во кои изведува фудбалски трикови.

Адам Немец уште во 11. минута донесе водство за Словачка, а во 37. минута, Алберт Руснак зголеми на 2:0. Конечните 3:0 беа поставени во 79. минута со автогол на Данците, откако во словачката репрезентација се направија повеќе измени.

Како и да е, ова е можеби најчудниот меч во историјата на данската репрезентација, а можеби и во европскиот фудбал. Како и да е, имате можност да погледнете дел од комичните моменти во Трнава.

Фото: ЕПА

Спорт

Мекларен ќе отпушти 1.200 работници

Објавено пред

Британскиот производител на автомобили и тимот кој се натпреварува во Формула 1, Мекларен, планира да отпушти една четвртина од своите вработени поради кризата која ја предизвика коронавирусот.

Мекларен има околу 4.000 вработени, планот е компанијата да отпушти 1.200 вработени, 70 од нив се вработени во Формула 1 тимот.

Мекларен соопшти дека биле сериозно погодени од кризата.

„Сега немаме друг избор, мораме да г намалиме бројот на вработени“, рекол за Би-би-си извршниот директор Пол Волш.

Формула 1 тимот вработува 800 луѓе, 70 од нив ќе добијат откази.

Мекларен минатата сезона ја завршија на четвртото место меѓу конструкторите што е најдобра пласман за овој тим уште од 2012 година.

Од наредната сезона во Мекларен ќе вози Даниел Рикардо, а партнер ќе му биде Ландо Норис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пипен: Уживав во кошарката кога Џордан се повлече

Објавено пред

Скоти Пипен признал дека уживал во кошарката кога до себе го немал Мајкл Џордан. Омилен период во кариерата му бил периодот кога Ем-Џеј прв пат објави крај на кариерата. Во 1992 година Пипен доби шанса да биде лидер на Чикаго Булс.

„Тогаш најмногу уживав. Да не бидам разбран погрешно, уживав кога играв со Мајкл, но кога него го немаше добив шанса да го предводам тимот. Тоа ми помогна да разберам каде сум во однос на останатите супер-ѕвезди во лигата“, рекол Пипен.

Во првата сезона без Џордан Булс ј завршија со 55 победи и 27 порази. Во таа сезона Пипен постигнувал во просек по 22 поени по натпревар, но Чикаго во плеј-офот испаднаа од Њујорк Никс.

Џордан се врати во Чикаго кон крајот на 1995 година, а од 1996 ги предводеше Булс до нови три титули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите од „дивиот“ натпревар повикани на тестирање (видео)

Објавено пред

Властите на францускиот град Стразбур повикале неколку стотици луѓе што присуствуваа на „дивиот“ фудбалски натпревар на локалните клубови да се тестираат на коронавирусот.

Регионот на Стразбур е во источниот дел на Франција, подрачје кое е сериозно погодено со заразата.

„По секоја цена треба да избегнеме Стразбур да стане ново жариште. Мораме да ги заштитиме учесниците и нивните наблиски“, изјави претседателката на префектурата на тој регион, Жозијан Шевалије.

Таа дополнила дека приоритет е здравјето на луѓето и дека не станува збор за никаква стапица кон луѓето што присуствувале на натпреварот. Шевачлије оценила дека тој настан бил неодговорен, неразбирлив и алармантен.

На неодамна одржаниот натпревар на локалните клубови Нухоф и Аутпјер биле присутни речиси 500 луѓе кои не држеле социјална дистанца.

Правосудните власти навеле дека никој нема да биде уапсен, но дека се води истрага за да се утврди кој го организирал натпреварот.

Во овој регион од коронавирусот починале 620 лица, а 575 заразени лежат во болниците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет45 минути

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 час

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирус

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија2 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот, покрај олабавувањето...

Економија3 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија3 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава5 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија15 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија15 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија15 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија15 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија16 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион21 час

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија21 час

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија22 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија22 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија22 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија23 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет23 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Досие