Контакт

Спорт

Ѓоковиќ лесно со Милман, Нишикори го доби маратонот против Чилиќ

Новак Ѓоковиќ и Кеи Нишикори ја формираа втората полу-финална двојка на Ју-Ес Опен. Ѓоковиќ со максимален резултата, во четврт-финалето, го победи Џон Милман, додека Нишикори одира маратонски меч против Марин Чилиќ.
Играчот кој во претходната рунда го …

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ и Кеи Нишикори ја формираа втората полуфинална двојка на Ју ес опен. Ѓоковиќ со максимален резултата, во четвртфиналето, го победи Џон Милман, додека Нишикори одигра маратонски меч против Марин Чилиќ.

Играчот кој во претходната рунда го победи Роџер Федерер, Џон Милнам, немаше никакви шанси против Ѓоковиќ.

Србинот го контролираше мечот од почетокот до крајот, а доколку подобро ги користеше брејк-шансите, многу побргу ќе дојдеше до победата.

Ѓоковиќ со 6:3, 6:4, 6:4 се избори за своето 11. полуфинале во Њујорк, каде го чека Кеи Нишикори.

foto: epa

Јапонецот за повеќе од четири часа игра успеа да го победи Марин Чилиќ со 3:2 (2:6, 6:4, 7:6, 4:6, 6:4).

Нишикори и Чилиќ не одграа спектакуларен меч, а до победата дојде играчот што направи помалку грешки во важните моменти.

Клучен за мечот беше вториот сет, кога Чилиќ имаше водство 1:0 во сетови и 4:2 во вториот, но на крајот тој период од играта му припадна на Нишикори.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ го „измаршира“ Изнер за 73 минути!

Новак Ѓоковиќ имаше победнички старт на АТП финалето во Лондон, откако му беа доволни по еден брејк во двата сета за 6:4/6:3 победа над Џон Изнер, за да ја забележи деветтата победа во 11 меча со Американецот, кој на елитниот турнир влезе по повлекувањ…

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ имаше победнички старт на АТП финалето во Лондон, откако му беа доволни по еден брејк во двата сета за 6:4/6:3 победа над Џон Изнер, за да ја забележи деветтата победа во 11 меча со Американецот, кој на елитниот турнир влезе по повлекувањето на Рафаел Надал.

Ѓоковиќ и пред турнирот го осигура првото место на АТП листата за 2018 година, комплетирајќи го неверојатниот кам-бек оваа сезона, но ја доби потешката група „Гуга Куертен“ заедно со Изнер, Марин Чилиќ и Александер Зверев.

Иако во првиот сет, Изнер имаше дури 10 аса, Ѓоковиќ направи еден брејк за 3:2 водство и без мака поведе со 1:0. Во вториот сет, темпото на Американецот падна и Србинот го искористи тоа со уште еден брејк на 4:3 за да го комплетира мечот и да им прати порака на ривалите во Лондон дека е подогтвен за борба за титулата, импресионирајќи го дури и Кристијано Роналдо, кој со семејството беше во „О2 Арената“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионот со тесна победа! Работнички остана непоразен во Аеродром

Првото големо дерби на македонската кошарка им припадна на гостите, откако шампионот Работнички стигна до интересна 90:88 победа на гости кај МЗТ Скопје Аеродром за да го задржи совршениот старт на новата сезона во Суперлигата.
Иако резултатот беше тес…

Објавено пред

Првото големо дерби на македонската кошарка им припадна на гостите, откако шампионот Работнички стигна до интересна 90:88 победа на гости кај МЗТ Скопје Аеродром за да го задржи совршениот старт на новата сезона во Суперлигата.

Иако резултатот беше тесен и победникот се решаваше во последните минути од мечот, тимот на Марин Докузовски водеше во текот на целиот меч, откако направија +9 на почетокот на мечот, но дозволија „металците“ да се вратат. На полувреме Работнички имаше предност од +3 (45:48), по што во во второто полувреме МЗТ беше екипата во „лов“, пред Работнички да се одвои на 67:59 во третата четвртина.

Сепак, „нишалото“ повторно се сврте на страната на домаќините кои влегоа во последната четвртина со само еден поен негатива, а поведе првпат од стартот на мечот.

Марјан Јанески беше фантастичен за шампионите со дури 30 поени, од кои шест „тројки“, а Чавдар Костов додаде 20, додека кај МЗТ, Андрија Бојиќ имаше 21 поен, а Дамјан Стојановски додаде 14. Ова е прв домашен пораз на МЗТ оваа сезона и втор вкупно, додека Работнички имаат совршени 5-0.

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – РАБОТНИЧКИ 88:90 (21:23, 23:25, 23:20, 21:20)

Фото: МЗТ Скопје Аеродром

Прикажи повеќе...

Спорт

И на Дешам му е доста од Дембеле: Сите знаеме дека секогаш доцниш

Францускиот селектор Дидие Дешам вели дека и тој добро ја познава „навиката“ на Усман Дембеле да доцни насекаде, откако фудбалерот на Барселона беше „казнет“ од Ернесто Валверде откако прво не се појави на тренингот на тимот, а потоа исто така задоцни …

Објавено пред

Францускиот селектор Дидие Дешам вели дека и тој добро ја познава „навиката“ на Усман Дембеле да доцни насекаде, откако фудбалерот на Барселона беше „казнет“ од Ернесто Валверде откако прво не се појави на тренингот на тимот, а потоа исто така задоцни пред мечот против Бетис.

„Ги знам сите негови изговори кога ќе задоцни. Тој ќе се брани и ќе вели дека не е единствениот. Има навистина лоша навика да доцни, и очигледно нема врска дали се работи за клубот или за репрезентацијата. Мора малку повеќе да внимава на работите кои се секојдневност за фудбалер на елитно ниво. Уште е млад и се надевам дека ќе го разбере тоа, и тоа што е можно побргу. Не можам да се мешам во работата на клубовите, и тие треба да го решат тоа“, вели Дешам.

Дембеле не беше во составот за дуелот со Реал Бетис (кој Барселона го загуби), а се појави на стадионот пет минути пред стартот. Во второто полувреме, тој си дојде на своето место во 49. минута.

Барса не знае што да прави со недисциплинираниот Усман Дембеле

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија8 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија10 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија10 часа

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија11 час

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ13 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија14 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија15 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет16 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија16 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа17 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион20 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија21 час

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија2 дена

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија2 дена

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија2 дена

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа2 дена

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Досие