Контакт

Спорт

(Видео) Јута победи во Далас, дебакл на Вашингтон, прва победа за Оклахома

Кошаркарите на Јута победија во Далас, ЛА Клиперс го декласираа Вашинтон, Оклахома победи прв пат во новата сезона, а Голден стејт триумфираа во Бруклин, ова е епилогот од натпреварите што во текот на изминатата ноќ се одиграа во НБА лигата.
Јута во це…

Објавено пред

Кошаркарите на Јута победија во Далас, ЛА Клиперс го декласира Вашинтон, Оклахома победи првпат во новата сезона, а Голден стејт триумфираше во Бруклин, ова е епилогот од натпреварите што во текот на изминатата ноќ се одиграа во НБА-лигата.

Јута во целост го контролираше дуелот во Далас, неколкупати имаше двоцифрена предност, а откако во третиот период го одби нападот на домаќинот, запиша рутинска победа.

Јута во Далас победи 113:104 благодарение на Руди Гобер (23 поени, 16 скока) и Донован Мичел (20 поени). Далас го предводеше Денис Смит јуниор со 27 поени, а пет поени помалку постигна Весли Метјуз.

Оклахома, во петтиот меч, првпат победи во новата сезона. Тандер, во чии редови Расел Вестбрук постигна 23 поени, а Нерленс Ноел имаше ефект од 20 поени и 15 скока, славеше над Феникс 117:110. Феникс остана на една победа, а против Оклахома загуби петти пат во низа. Деандре Ејрон, првиот пик на драфтот, го предводеше тимот со 16 поени и 11 скока.

ЛА Клиперс убедливо славеше во дуелот со Вашингтон Визардс 136:104. Тобијас Херис со 21 поен и 11 скока ги предводеше победниците, а треба да се истакне и ефектот на српскиот центар Бобан Марјановиќ, кој за 11 минути на теренот забележа 13 поени и девет скока.

Актуелните шампиони Голден сјет во Бруклин славеа против Нетс 120:114. Стеф Кари мечот го заврши со 35 поени, 24 од нив постигна во првиот дел, а го следеше Кевин Дурент со 34 поени и осум скока.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Девојчето што собира топки го издржа ударот на Надал, па доби бакнеж (видео)

Објавено пред

Надал лесно во три сета денеска славеше во второто коло на АО против Делбонис, но остана забележана една мала непријатност во третиот сет.

По сервис на Делбонис ритернот на Надал заврши точно во главата на девојчето задолжено да ги собира топките на теренот, кое стоеше непосредно до главниот судија на мечот.

Реакцијата на двајцата тенисери, но и на публиката доволно говори колку изгледаше опасно целата ситуација. Надал веднаш и пријде, но таа рече дека сè е во ред.

Шпанскиот ас ѝ се извини, по што ја бакна во лицето, а по мечот и ја подари и својата лента што ја носи на главата.

Погледнете ја целата ситуација:

Прикажи повеќе...

Спорт

Србинот Лука Јовиќ замена за Кејн во Тотенхем?

Објавено пред

На големи маки ќе е менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, до крајот на сезоната. Нема да може да смета на првиот напаѓач во тимот, капитенот Хари Кејн.

Сон не е класичен напаѓач, па медиумте на Островот лицитираат со имиња на можни засилувања на „петлите“.

Меѓу оние кои се споменуваат како можни алтернативни решенија во нападот на Спарси е и српскиот голгетер Александар Митровиќ. Сепак, прашање е дали Фулам ќе сака да го пушти најдобриот напаѓач да си оди во сезоната во која се труди од Чемпионшип експресно да се врати во Премиер лигата.

Поради тоа, Мурињо, наводно, „фрлил око“ и на уште еден Србин, напаѓачот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ. Неофицијално, наскоро клубот од Лондон ќе испрати официјална понуда до „кралскиот клуб“. Јовиќ би можел да биде решение и на подолги патеки, но засега се е во доменот на шпекулациите.

„Заинтересирани сме да ангажираме напаѓач, но не знам дали ќе успееме во намерата. Ако ни се укаже можност, ќе го купиме, ако не, ништо“ – рече Мурињо во свој стил.

Нема уште многу време за размислување затоа што преодниот рок истекува до 31 јануари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензација во најава, „предавникот“ Тевез се враќа во Јунајтед?

Објавено пред

Легендарниот фудбалски ас, Карлос Тевез (35) се подготвува да се врати во Манчестер Јунајтед, ексклузивно открива италијански „Тутоспорт“.

Информациите се дека 35-годишниот фудбалер најверојатно е желба на Управата на „црвените ѓаволи“ како позајмен играч до крајот на сезоната, пред се поради повредата на Маркус Рашфорд.

Навивачите на Јунајтед сигурно се сеќаваат дека голгетерот кој пред 11 години настапуваше во црвениот дрес на „Олд Трафорд“ направи „предавство“ и направи трансфер во градскиот ривал, Манчестер Сити.

Тевез и тогаш беше на позајмица во Јунајтед. За две сезони во клубот, од 2007 до 2009 со „ѓаволите“ освои две титули во Премиерлигата и еднаш го подигна трофејот во Лигата на шампионите. Тевез постигна 34 гола за Јунајтед.

Во тоа време, менаџерот Сер Алекс Фергусон му нудел побогат петгодишен договор, но Тевез решил да замине.

Набрзо стана еден од симболите на Сити по сопствеништво на шеикот Мансур, па и со „граѓаните“ ја освои Премиерлигата, по што патот го однесе кон Јувентус.

Фудбалерот сега по третпат е дел од Бока Јуниорс, но договорот му истекува на крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија2 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија2 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија4 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ5 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет6 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет7 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија7 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет8 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија8 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион8 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет9 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија21 час

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија1 ден

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија1 ден

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ1 ден

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија1 ден

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија1 ден

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 ден

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Досие