Контакт

Спорт

Пепе Реина уште шест години во Ливерпул

Објавено пред

Голманот на Ливерпул, го продолжи договорот со клубот за уште шест години, потврдија од клубот.

dobivaj vesti na viber

Голманот на Ливерпул, го продолжи договорот со клубот за уште шест години, потврдија од  клубот.

„Задоволен сум што потпишав нов договор со Ливерпул и ова се најверојатно најдобрите вести во мојот живот. Да се игра за Ливерпул е специјално чувство, а во клубот сум веќе пет години и планирам да останам уште шест“, изјави Реина на официјалниот сајт на Ливерпул по потпишувањето на новиот договор.

Реина исто така додаде дека како и тој и неговата сопруга и децата се пресреќни од новиот договор бидејќи одлично се адаптирале на животот во Ливерпул.

„Мојата сопруга уште на почетокот ми кажа дека е среќна во Ливерпул“ додаде шпанецот во редовите на Ливерпул./крај/гол/сл©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џо Џојс го нокаутираше Паркер за да стане конкурент за титула во тешка категорија

Објавено пред

Англискиот боксер, Џо Џојс покажа дека е подготвен за борба за титула во тешка категорија, откако по фуриозни 11 рунди го нокаутираше Џозеф Паркер на мечот во Манчестер.

dobivaj vesti na viber

Иако Паркер доминираше во првите рунди, Џојс ја презее контролата од шестата рунда, за да го заврши мечот со фантастичен удар со левата рака за да го освои „преодниот“ ВБО појас, помалку престижната верзија на титулата која ја држи Украинецот Олександер Усик, но која може да му гарантира меч за титула следната сезона.

Додека ВБЦ шампионот Тајсон Фјури и ексшампионот Ентони Џошуа се во преговори за меч на 3 декември во Кардиф, 37-годишниот Џојс може да биде алтернатива за „Џипси кинг“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Митро-гол и пресуди на Шведска, Шкотска со пресврт ја победи Република Ирска

Објавено пред

Србија ја победи Шведска со 4:1, а Пкотска славеше во островското дерби против Република Ирска со 2:1, во натпреварите од Б-дивизијата во Лигата на нации. Србите против Норвешка, а Шкотите против Украија ќе решаваат околу победникот во групата и пласман во А-дивизијата.

dobivaj vesti na viber

Србите предводени од Александар Митровиќ убедливо ја поразија Шведска во Белград.

Клаисон постигна гол за Шведска во 15.минута, а потоа на сцена стапи напаѓачот на Фулам. Постигна три гола во 18., 45. и 50 минута и практично го реши победникот. Конечниот резултат го потсави Лукиќ во 70.минута.

Во Групата 4, Норвешка и Србија имаат по 10 бода, Словенија пет, а Шведска три бода. Во вторник, во Осло, Норвешка ќе ја пречека Србија, а Словенија ќе гостува во Шведска.

Шкотска ја победи Република Ирска и го задржа првото место во Групата 1.

Ирците водеа од 18.минута со голот на Иган, израмни Хнрди во 50., а победата на Шкотите им ја донесе Кристи во 81.минута од натпреварот.

Шкотска води со 12 бода, Украина има 10, Ирска има четири, а Ерменија три бода.

Украина, во вторник, ќе ја пречека Шкотска во Краков, во исто време Ерменија ќе гостува кај Република Ирска.Прикажи повеќе...

Спорт

Швајцарија ја шокираше Шпанија, Португалија рутински против Чешка

Објавено пред

Швајцарија ја шокираше Шпанија среде Сарагоса, а Португалија на погон на фудбалерите од Манчестер јунајтед рутински славеше во Прага против Чешка, во Групата 2, од А-дивизијата во Лигата на нации. За првото место во оваа група, во вторник во Брага ќе се борат Португалија и Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Шпанија по четири години загуби официјален меч на домашен терен. Швајцарија славеше над „црвената фурија“ во Сарагоса со 2:1. Триумфот на „Ла Ромареда“ е втор за Швајцарците во 25. меѓусебен натпревар со Шпанија.

Шпанците доминираа во поседот на топката, што беше очекувано, но само еднаш спеаја да го пробијат блокот на Швајцарците предводен од голманот Јан Зомер.

Аканџи во 21.минута го постигна првиот гол, израмни Џорди Алба во 55.минута, а три минути подоцна Емболо го постави конечниот резултат.Португалија ја декласира Чешка со 4:0. Два гола постигна десниот бек Диого Дало, а по еднаш Вацлик го совладаа Бруно Фернадеш и Диого Жота.

Во пресрет на последното коло Португалија има 10 бода, Шпанија осум, Швајцарија шест, а Чешка четири.

Во вторник Португалија ќе ја пречека Шпанија, а Чешка ќе гостува во Швајцарија.Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет30 минути

Филипинските власти започнаа евакуација-Доаѓа супертајфун, брзината на ветерот од час во час се засилува

Филипинските власти почнаа да ги евакуираат луѓето од крајбрежните области додека главниот остров Лузон, вклучително и Манила, се подготвува за...

Свет36 минути

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа43 минути

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа60 минути

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија14 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа15 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија15 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа15 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ16 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа17 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа19 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија20 часа

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија21 час

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа21 час

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион23 часа

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет24 часа

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија1 ден

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...

Свет1 ден

(Видео) Тајфун во Јапонија, едно лице загина, неколку се повредени

Јапонската метеоролошка агенција предупреди дека високи бранови, обилни дождови, лизгање на земјиштето и поплави може да ја погодат централна, источна...