Контакт

Спорт

Лига Европа – победи за Ѓоре Јовановски и Шумуликовски

Објавено пред

Одиграни се првите натпревари од последниот квалификациски филтер во Лига Европа, фаворитите со исклучок на Галатасарај и Спортинг Лисабон, забележаа очекувано победи.

Одиграни се првите натпревари од последниот квалификациски филтер во Лига Европа, фаворитите со исклучок на Галатасарај и Спортинг Лисабон, забележаа очекувано победи. Турскиот гигант Галатасарај на домашен терен одигра 2:2 со Карпати, додека Спортин во Лисабон загуби од Брндби со 0:2. Марио Балотели со гол дебитираше за Манчестер Сити, „граѓаните“ минимално 0:1 во Темишвар го победија домаќинот.  Македонскиот тренер Ѓоре Јовановски со победа стартуваше на клупата на ЦСКА Софија, неговиот тим со 3:0 го совлада ТНС. Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Величе Шумуликовски со Сибир минимално со 1:0 го совлада ПСВ Ајндховен.     Резултати од останатите натпревари: БАТЕ Борисов-Маритимо 3:0, ПСЖ-Макаби 2:0, Баер Леверкузен-Таврија 3:0, ЦСКА Москва-Анортозис 4:0, Рапид Виена-Астон Вила 1:1, Слован-Штутгарт 0:1, Дебрецен-Литекс 2:0, Омонија-Металист 0:1, Васлуи-Лил 0:0, АИК-Левски 0:0, Дњепр-Лех 0:1, Одензе-Мадервил 2:1, Феенорд-Гент 1:0, Стеауа-Грасхоперс 1:0, Хајдук-Униреа 4:1, Генк-Порто 0:3, Палермо-Марибор 3:0, Бриж-Динамо Минск 2:1, Лозана-Локомотив Москва 1:1, ПАОК-Фенербахче 1:1, Ливерпул-Трабзон 1:0, Селтик-Утрехт 2:0, Наполи-Елфсборг 1:0, Хетафе-АПОЕЛ 1:0, Данди Јунајтед-АЕК 0:1, АЗ Алкмар-Актобе 2:0, Жер-Динамо Загреб 0:2, Борусија Дортмунд-Карабах 4:0, Штурм-Јувентус 1:2, Виљареал-Дњерп Могиљев 5:0. Реванш натпреварите по кои ќе бидат познати сите патници во фазата по групи, во Лига Европа ќе се одиграат на 26. август. крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милутинов три години во ЦСКА

Објавено пред

Никола Милутинов го напушти Олимпијакос. Српскиот центар кариерата ќе ја продолжи во ЦСКА Москва.

За Милутинов (25 години, 213 сантиметри) ЦСКА ќе биде трет клуб во кариерата по Партизан и Олимпијакос.

Центарто со ЦСКА потпишал три годишен договор. Официјализирањето на трансферот тој го потврдил на својот профил на „Твитер“, а истото го направи клубот.

Оваа сезона во Еворлигата, која не заврши поради коронавирусот, Милутинов имал просек од 10 поени и седум скока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал нема да игра на „Сантијаго Бернабеу“

Објавено пред

На 11 јуни со градското дерби Севилја-Бетис ќе продолжи сезоната во Ла Лига. Реал Мадрид во недела ќе игра против Еибар. Претседателот на клубот Флорентино Перез потврди дека преостанатите натпревар на домашен терен клубот нема да ги игра на „Сантијаго Бернабеу“ туку во клупскиот тренинг центар.

Еден од најпознатите светски стадиони се наоѓа во фаза на реконструкција. Додека траеше суспeнзијата започнаа работите, а веќе неколку дена се менува тревникот на стадионот.

Реал своите натпревари ќе ги игра во клупскиот тренинг центар на стадионот „Алфредо Ди Стефано“ со капацитет од околу 5.000 места.

Перез истакнал дека покрај работите кои се одвиваат на „Сантијаго Бернабеу“ причината за ваквата одлука е и економска. Клубот на овој начин значително ќе ги намали трошоците.

Прикажи повеќе...

Спорт

БиХ го прекина шампионатот, Сараево стана шампион, Железничар се буни

Објавено пред

Натпреварувачката комисија на Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина потврди дека сезоната 2019/20 нема да се доигра бидејќи нема услови за фудбал, прогласувајќи го Сараево за шампион.

Покрај тоа, се носи одлука Челик и Звијезда 09 да испаднат од лигата (иако вториот клуб најави тужба против федерацијата), додека во Премиер лигата влегуваат Олимпик и Крупа. Сараево ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите, Железничар, Зрињски и Борац ќе играат во квалификациите за Лига Европа.

Железничар, кои заостануваа само два поени зад Сараево по одиграни 22 кола, објавија дека се апсолутно против одлуката.

„И покрај сите наши напори и давањето на конкретни решенија, сметаме дека е донесена одлука која штети на фудбалот и спортот во БиХ. Ние не тргнавме по патот на речиси сите европски земји и не сакаме да се сомневаме дека одлуката се носи од неспортски мотиви“, објaвија од Железничар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Министерство за здравство: Со давање на лажни податоци се доведувате во опасност себеси и најблиските

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. Посебно се...

Свет58 минути

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет12 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет12 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија13 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија17 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија18 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија19 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија20 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија20 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион22 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија22 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија23 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија23 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија1 ден

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија1 ден

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија1 ден

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет1 ден

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет1 ден

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Досие