Контакт

Спорт

На Ујфалуши му се заканува жестока казна

Објавено пред

Поради бруталниот старт врз Лионел Меси, дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Томаш Ујфалуши, може да биде суспендиран на 12 натпревари.

Поради бруталниот старт врз Лионел Меси, дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Томаш Ујфалуши, може да биде суспендиран на 12 натпревари.

Чешкиот репрезентативец во финишот на дербито Атлетико-Барселона, со ѓон стартуваше врз Меси, при што аргентинскиот ас се здоби со повреда на лигаментите на скочниот зглоб.

Ујфалуши заработи црвен картон, а Меси повреда која за среќа од тeрените ќе го одвои само петнаесет дена.

Доколку Дисциплинската комисија на Примера дивизија, утврди дека имало намера во стартот на Ујфалуши, тогаш Чехот ќе паузира најмалку три, а најмногу 12 натпревари. Ујфалуши се товари дека без намера да стартува на топка, можел да предизвика позериозна повреда кај Меси. Во извештајот по натпреварот, главниот судија напишал дека стартот на Ујфалуши бил со намера.

Поради сличен старт врз играч на Хетафе, дефанзивецот на Реал, Пепе беше суспендиран на 10 натпревари.крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал Мадрид е 1.000 дена на покривот на Европа (видео)

Објавено пред

Фудбалскиот клуб, Реал Мадрид одбележува несекојдневен јубилеј, точно 1.000 дена е фудбалски шампион на Европа.
Кралскиот клуб во претходниот период испишува историја во европскиот фудбал откако освои три титули во Лигата на шампиони, во низа.

Триумфалниот од на „кралевите“ започна под водството на Зинедин Зидан на 28 мај 2016 година, кога во финалето на ЛШ беше совладан градскиот ривал, Атлетико Мадрид по подоброто изведување пенали.

Една година подоцна Реал стана првиот клуб во Европа што успеал да ја одбрани титулата во елитното натпреварување, додека хет-трикот на Кралскиот клуб беше комплетиран на 26 мај 2018 година со победата од 3-1 над Ливерпул.

Реал е рекордер со 13 пехари во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико го „врзува“ Облак на уште една година, клаузулата сега му е 150 милиони евра

Објавено пред

Голманот на Атлетико Мадрид, Словенецот Јан Облак следната недела треба да потпише нов договор со тимот, пишува „АС“.

Според информациите, актуелниот договор на голманот е до 2021 година, но Словенецот е подготвен да стави потпис за уште една дополнителна година.

Шпекулациите се дека 26-годишниот чувар на мрежата е интересен за француски ПСЖ, но со потпишувањето на новиот договор неговата годишна заработка ќе се зголеми за 10 милиони евра.

Според новиот договор, Атлетико се штити да остане без првиот избор на голот, па откупната клаузула од 100 ќе порасне на 150 милиони евра.

Облак во Атлетико е од 2014 година, а дојде од Бенфика за 15 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајката на Енди Мареј верува дека тој може да му се врати на тенисот

Објавено пред

Британецот Енди Мареј се опоравува од операцијата на колкот, но има големи шанси да му се врати на тенисот, смета неговата мајка Џуди.

Операцијата на тенисерот беше пред половина месец, а неговата мајка верува дека кариерата на негогаш најдобриот светски тенисер не е завршена.

„Мислам дека се уште ништо не е готово. Она што го знам е дека Енди направи се што можеше за да си овозможи повторно да игра. Мислам дека може повторно да игра, но мислам дека и тој е свесен дека можеби до тоа нема да дојде“ – вели Џуди Мареј за агенцијата „AP“.

Таа додава дека нејзиониот син мора да размислува и за животот по тениската кариера.

„Енди е паметно момче, има многу интересирања и по тенисот може да се занимава со многу работи. Тој има младо семејство, мора да размислува за квалитетот на својот живот до самиот крај. Тоа што е најважно е дека по 20 месеци се ослободи од болките“ – смета госпоѓа Мареј.

Мареј двапати во кариерата беше шампион на Вимблдон, а во 2013 година стана првиот Британец кој по 77 години освои титула на терените на Ол Ингланд клуб.

Во своите витрини тој има и две олимписки злата освоени во Лондон 2012 и Рио де Жанеиро 2016 година.
На првото место на АТП листата помина вкупно 41 недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата53 минути

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија56 минути

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија2 часа

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток2 часа

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија3 часа

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија3 часа

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија3 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија5 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија5 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија6 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа7 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија7 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија7 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија17 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија19 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија20 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија22 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Досие