Контакт

Спорт

Платини ја поддржува идеата за Супер Лига

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Мишел Платини е подготвен да ги слушне предлозите на топ клубовите од Европа во врска со креирањето на континентална лига

Концептот за Супер Лига подолго време кружи во фудбалските кругови, а клубовите се свесни за финансиските поволности што ќе дојдат со тоа.

Се до сега ваквата идеа не добиваше поддршка од домашните и Европските фудбалски тела.

Но сегашната економска ситуација по се изгледа ги натера водечките луѓе во Европскиот фудбал да ги разгледаат предлозите, а Еврпската Асоцијација на Клубови минатата недела го доставила својот предлог на еден состанок во Швајцарија.

Се верува дека Супер Лига, која треба да ги замени Лигата на Шампионите и УЕФА Купот, треба да биде составена од три дивизии со по 20 до 22 клуба во секоја дивизија, нешто што доби поддршка од УЕФА.

“Сите ја знаат мојата филозофија за Европските натпреварувања, но светот се менува и мораме да бидеме претпазливи за тоа.” – рече претседателот на УЕФА за France Football..

“Доколку само јас бев тој што одлучува ќе ги вратев Европските Купови како што беа на почетокот, само со нок-аут рунди. Но мора внимателно да ги слушаме сите предлози.”

“Доколку клубовите дојдат и разговараат со нас, ќе ги слушнеме и потоа ќе одлучиме.”

Домашните Европски првенства ќе останат доколку идеата се примени, но ќе биде потребно да доживеат реконструкции со цел да им се овозможи на топ тимовите да се натпреваруваат во двете првенства.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шифрин се врати на победите во Светскиот куп (видео)

Објавено пред

Микаела Шифрин продолжи каде што застана во Светскиот куп во алпско скијање, откако триумфираше на трката во паралелен слалом во Стокхолм.

Во првата трка по Светското првенство во Оре, каде што Шифрин освои злато во слалом и (изненадувачки) во супер-џи, Американката се намачи пред во финалето со две трки да ја победи Кристина Гајгер. Ова дојде откако 23-годишната Шифрин ја победи Швеѓанката Ана Свен-Ларсон за само 0.01 секунди во полуфиналето. Свен-Ларсон беше подобра од сонародничката Фрида Хансдотер за третото место.

Во машката трка, Швајцарецот Рамон Ценхаузерн стигна до својата прва победа, откако во финалето го совлада домашниот фаворит Андре Мирер, кој не ја заврши втората трка. Ценхаузерн претходно го победи сонародникот Даниел Јуле во полуфиналето, а Јуле потоа загуби од Австриецот Марко Шварц во малото финале.

Марсел Хиршер, кој загуби од Ценхаузерн во четврт-финалето, останува лидер во генерален пласман пред трките во Банско, Бугарија во петок.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Осака загуби во првиот меч по отпуштањето на тренерот, заврши во солзи!

Објавено пред

Наоми Осака призна дека огромното внимание што ѝ беше посветено по фантастичниот раст на нејзината игра, но и изненадувачката разделба со тренерот Саша Баин, биле фактор во поразот во нејзиниот прв меч по Австралија опен.

Во првиот меч како светска тенисерка број 1, Осака направи низа грешки пред да загуби со 6:3/6:3 од Французинката Кристина Младенович во првото коло на Дубаи опен. Инаку, Младенович немаше победа во 2019 пред овој турнир.

„Не можев да ги блокирам реакциите од смената на тренерот и овој меч е резултат на тоа. Сега тоа е веста и малку е тешко за мене бидејќи луѓето се ѕверат во мене и тоа не на убав начин“, изјави Осака низ солзи по мечот.

Осака во Дубаи беше придружувана од тренерот на Јапонската тениска федерација, Масаши Јошикава, кој ја познава од јуниорските денови.

„Мислам дека луѓето не сфаќаат во каква позиција сум бидејќи пред една година не бев ниту блиску до топ-10. Луѓето не ме забележуваа и тоа ми одговараше“, додава Осака.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари има моќен болид! Леклер секунда побрз од ривалите во Барселона

Објавено пред

Ферари има најбрз болид и на вториот ден од зимското тестирање во Барселона откако Шарл Леклер беше речиси секунда пред ривалите.

Леклер продолжи каде што застана Себастијан Фетел на првиот ден на „Каталуња“ поставувајќи најдобро време во првиот час на студеното утро и времето го подобруваше сè до 1:18.247 поставено претпладне. Младиот возач од Монте Карло, кој оваа година го заменува Кими Раиконен, покрај брзината, покажа и фантастична постојаност на болидот на Скудерија комплетирајќи 145 круга!

Ситуацијата да биде уште поветувачка за Ферари, второ најдобро време имаше возачот со мотор на Ферари, Кевин Магнусен во Хас (1:19.206), а трет беше уште еден возач со погон на Ферари, Антонио Џовинаци, во Алфа Ромео (1:19.312).

Лендо Норис ги постави Мекларен на четртото место пред Пјер Гасли во Ред бул. Даниел Рикардо имаше позитивен старт за Рено по слабиот прв ден, но прогресот застана кога му се откачи задното крило на главниот рамен дел и тој излета од патеката.

Светскиот шампион Мерцедес имаше уште еден тивок ден кога светскиот шампион Луис Хамилтон постави само седмо најдобро време пред дебитантот на Торо росо, Александер Албон, кој двапати се изврте во својот прв професионален Ф1-ден.

Вилијамс Ф1 повторно не беше присутн на тестирањето, но од тимот најавија дека болидот ќе биде подготвен за акција в среда.

БАРСЕЛОНА, 2. ДЕН 

1. Шарл Леклер (Ферари) 1:18.247, 145 круга

2. Кевин Магнусен (Хас) 1:19.206, 59 круга

3. Антонио Џовинаци (Алфа Ромео) 1:19.312, 86 круга

4. Лендо Норис (Мекларен) 1:19.489, 94 круга

5. Валтери Ботас (Мерцедес) 1:19.606, 67 круга

6. Александер Албон (Торо росо) 1:19.616, 120 круга

7. Пјер Гасли (Ред бул) 1:19.814, 92 круга

8. Даниел Рикардо (Рено) 1:19.886, 28 круга

9. Луис Хамилтон (Мерцедес) 1:19.928, 74 круга

10. Нико Хилкенберг (Рено) 1:20.382, 79 круга

11. Ленс Строл (Рејсинг поинт) 1:20.433, 75 круга

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Седум деца на сириски бегалци изгореа во пожар во Канада

Седум деца од исто семејство загинаа во пожар кој зафати куќа во источниот град Халифакс во Канада, соопшти полицијата. Words...

Европа2 часа

(Видео) Полицијата во Марсеј застрела маж што избол четири лица на улица

Француската полиција застрела маж во центарот на Марсеј кога тој пробол четири лица на прометна улица во градот. Нападот, според...

Македонија3 часа

Ѝ се слоши на обвинетата Стефановска – судењето за „Титаник 2“ одложено

Од 11 до 18.30 часот, со две паузи, траеше денешното рочиште за предметот на СЈО, „Титаник 2“. Денеска требаше да...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија4 часа

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток6 часа

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија6 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија6 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија7 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија8 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија9 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија9 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија10 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток10 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток11 час

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ11 час

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет12 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија12 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет12 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет13 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Досие