Контакт

Спорт

Барцелона го демолираше Реал во Мадрид

Објавено пред

Во 158-то шпанско дерби „ел калсико“ кое во саботата вечер го привлече вниамнието на целито фудбалски свет, Барцелона едноставно го понижи вечниот ривал мадридски Реал поведувајќи го со 6:2 на негов терен

dobivaj vesti na viber

Пред претстојниот реванш во Лондон со Челзи во полуфиналето на Лигата на шампионите, Барцелона демонстрираше страотна и, како велат шпанските коментатори – волшебна демонстрација на фудбалска супериорност.Барцелона среде Мадрид практично ја освои шпанската „Ла лига“ прегазувајќи го Реал со 6:2. Иако Реал поведе во 14. минута со голот на Игуанин, мадридската екипа остана на тоа. Потоа Тиери Анри во 18. минута израмни а во 20. минута капитенот Пујол ја доведува во водство Барса. Првото полувреме заврши со резултат 1:3 со голот на Лион Меси.Второто полувреме почна со надеж за Реал, по голот на Серхио Рамос во 56. минута. Набрзо разгоропадената Барса го демонстрира својот раскош и веќе во 58. минута Анри ја враќа предноста од два гола со интелигентенн гол од контра. До крајот со игра за публиката Барселона преку Меси во 74.и Пике во 83. минута му го нанесе на Реал еден од најтешките порази на негов терен во меѓусебните дуели. Шпанските медиуми денеска пишуваат дека Реал пред натрпеварот имаше одлични предуслови – серија од победи, победничка атмосфера кај навивачите и притоск врз противникот зашто со победа мадриѓаните ќе ги направеа своите шанси за титулата многу реални. Но се забележува дека на гости дојде ранетата Барцелона која доам неуспеа во средата да оствари предност во двомечот со Челзи. Тренерот на Реал, Хуанде Рамос призна дека неговито тим наишол на противник кој синоќа едноставно не можел да се победи. „Барцелона е ниво над нас“, изајви Рамос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потпиша договор вреден 340 милиони долари, а потоа падна на допинг тест

Објавено пред

Фернандо Татис Јуниор, безбол ѕвезда и играч на Сан Диего Падрес падна на допинг тест и ќе пропушти дури 80 натпревари. Тој е син на поранешната ѕвезда на МЛБ, Фернандо Татис, игра како „шортстопер“ и според многумина е најдобар на таа позиција.

dobivaj vesti na viber

Татис Јуниор неодамна потпиша 14. годишен договор вреден 340 милиони долари.

По рутинска допинг контрола, констатирано е дека користел „Клостебол“, супстанца која се наоѓа на листата на забранети.

„Се испостави дека сум земал одреден лек за да се ослободам од габична инфекција и тој препарат имал Клостебол кој е на списокот на забранети материи. Требаше да користам препарат кој е препорачан и безбеден без недозволени супстанци, но го направив тоа што го направив, рече Татис.

Тоа значи дека Доминиканецот ќе ги пропушти преостанатите 48 натпревари оваа сезона и 32 натпревари во следната, а доколку неговите соиграчи се пласираат во плеј-офот, тој може малку порано да се врати на теренот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тен Хаг: Јас сум човекот кој ќе му ја врати славата на Јунајтед

Објавено пред

„Убеден сум дека ќе успеам, успеав секаде“, со овие зборови, во интервју за „Скај спорт“, менаџерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг, ја уверува јавноста дека ќе им ја врати славата на „црвените ѓаволи“.

dobivaj vesti na viber

Пред натпреварот од второто коло на Премиер лигата, Тен Хаг за „Скај спорт“, зборуваше за целите на „црвените ѓаволи“ и за можностите за освојување на титулата.

Првото коло од новата сезона ги врати навивачите на Јунајтед во суровата реалност. Поразот од Брајтон беше разочарувачки, а неубедливиот преоден рок, отсуството на стратегија, отсуството на план дополнително ја уништува вербата на навивачите. Се чини дека со секој нов менаџер ситуацијата се влошува, но Тен Хаг уверува дека може и подобро.

„Ако седам тука четири години, сигурен сум дека ќе имаме една титула. Не можам да барам трпение од навивачите, се надевам дека ќе бидат трпеливи, бидејќи сакаат победнички тим и затоа сум тука. Сепак, морам да го донесам. За тој процес е потребно време“, изјави Холанѓанецот.

Тој даде изјава слична на онаа што ја даде Јирген Клоп при неговото пристигнување во Ливерпул. Германецот доби доволно време да го врати Ливерпул на врвот, Тен Хаг можеби нема да има таква среќа.

„Многу работи беа лоши на првиот натпревар. Почнувајќи од резултатот, но и од перформансите. Не бевме добри во многу работи. Тоа е нормално за почетокот на сезоната. Бевме добри на подготовките, но сега ни недостасуваат двајца играчи“.

Тен Хаг во интервјуто зборуваше за Кристијано Роналдо, Кристијан Ериксен, трансферите, но и за тоа дека е свесен за задачата што сега ја има во Англија по пристигнувањето од Ајакс.

„Тоа е голем предизвик и тоа го знаевме и претходно. Потребно е време, а во фудбалот понекогаш немате време за толку голем предизвик. Пред десет години Јунајтед последен пат беше шампион. Успехот доаѓа брзо, но враќањето на победничките патеки е долгорочен процес и бара многу работа, добра стратегија, вистински луѓе и работа од ден на ден“, додава Тен Хаг.

Јунајтед во сабота од 18:30 гостува кај Брентфорд и мора веднаш да почне да победува доколку сака да се врати на врвот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Депај се сели во Јувентус

Објавено пред

Мемфис Депај по само една сезона ќе ја напушти Барселона. Холанѓанецот кариерата ќе ја продолжи во Јувентус. Трансферот треба да биде комплетиран во текот на наредната недела.

dobivaj vesti na viber

Депај, минатото лето, како слободен играч ја засили Барселона. Тогашниот тренер Роналд Куман инсиситираше на неговиот трансфер.

Кај Чави, Депај немаше загарантирано место во тимот, а дека иднината во Барселона нема да му биде светла, покажаа и трансферите што ги направи клубот ова лето. Барселона се засили со Левандовски и Рафиња, а Дембеле го продолжи договорот.

Поради тоа логична е одлуката на Депај да ја напушти Барселона. Според италијанските медиуми тој ќе потпише двегодишен договор, а Јувентус ќе „плати симболична сума“ како обесштетување.

Холанѓанецот годишно ќе заработува 7.000.000 евра.

Пред Барселона, Депај играше во Лион, Манчестер Јунајтед и ПСВ. Има 80 настапи и 42 постигнати гола за Холандија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Блинкен: Загрижени сме дека ДНР ќе покрене обвинение против Хрват, Британец и Швеѓанец

Властите на САД се загрижени дека Врховниот суд на Народна Република Доњецк (ДНР) би можел да покрене обвинение против еден...

Македонија2 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион3 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа4 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија4 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет4 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија16 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија16 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион17 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа18 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија19 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет21 час

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија22 часа

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија24 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ24 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија24 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ1 ден

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија1 ден

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа1 ден

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...