Контакт

Спорт

Волкот останува во Арсенал

Објавено пред

Крилниот напаќач на Арсенал го продолжи договорот со екипата од Лондон.

dobivaj vesti na viber

“Освен што сум потпишал нов договор. Во Арсенал ми е многу добро и сакам да им се заблагодарам на сите во клубот кои ми помогнаа да напредувам и да станам репрезентативец“, изјави Волкот.Овој деветнаесен годишен фудбалер во Арсенал пристигна во јануари 2006 година од Саутемптон за износ од 12.5 милиони фунти. А во моментов е еден од најпросперитетните фудбалери на Англискиата репрезентација и заедно со Вејн Руни се очекува да биде лидер на „Гордиот Албион“ на светското првенство во 2010 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вернер: ВАР ме уништи во Премиер лигата

Објавено пред

Тимо Вернер го заврши неуспешниот престој во Челси. Минатата недела се врати во Лајпциг. Донесен како големо засилување тој не успеа да го оправда вложеното во неговиот трансфер. За лошите настапи во синиот дрес, Вернер ја обвинува ВАР технологијата.

dobivaj vesti na viber

Германскиот фудбалер реши да се врати во Лајпциг и набргу по враќањето зборуваше за епизодата во Англија. Во синиот дрес одигра вкупно 89 натпревари и постигна 23 гола.

„Првата година се постигна успех, не мислам на личен, туку на тимски успех. Бев убеден дека ќе биде подобро во втората. Сепак, покрај пропуштените шанси ме уништи и ВАР. Би рекол дека сум рекордер по бројот на поништени голови по интервенцијата на ВАР. Таа информација ми ја уништи самодовербата“, изјави Вернер.

Во октомври 2021 година, 2ЕСПН“ објави неверојатен факт – ВАР на Вернер, за помалку од една година му поништил 16 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лукиќ побарал трансфер во Рома

Објавено пред

На денот кога започнува новата сезона во Серија А, главна тема во италијанскиот спортски печат е Србинот од Торино, Саша Лукиќ. Играчот кој требаше да ја добие капитенската лента, според „Тутоспорт“, започнал бунт во клубот и сака да го напушти клубот.

dobivaj vesti na viber

Како што стои во текстот, Лукиќ е лут на управата која не му понудила нов договор иако тоа му било ветено, а исто така му е преку глава и би сакал да се пресели во Рома. Наводно, Лукиќ ги известил соиграчите за својата одлука.
Тој разговарал и со тренерот Игор Јуриќ од кого побарала да не биде во тимот на отворањето на сезоната против Монца.

Лукиќ има договор до 2024 година, па ќе биде интересно да се види како ќе се развива ситуацијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Французите објаснија зошто Меси не е во конкуренција за Златната топка

Објавено пред

„Франс Фудбал“, ја објави листата на номинирани играчи за Златната топка. Големо изненадување е што на листата го нема Лионел Меси. Аргентинецот, седум пати во кариерата ја добил оваа престижна фудбалска награда. Ова е прв пат од 2005 година, Меси да не биде номиниран за Златната топка.

dobivaj vesti na viber

Новинарите на „Лекип“, решија да ја анализираат ситуацијата и да објаснат зошто 35. годишниот играч на ПСЖ не е меѓу номинираните. Според францускиот весник, главен фактор била промената на правилата за доделување на Златната топка. Се земаат предвид успесите за завршената сезона, а не за целата календарска година, како што тоа беше случај досега.

„Неговото отсуство од оваа листа дефинитивно претставува шок. Промените на правилата не му одеа во прилог. Промената на клубот исто така беше клучна. Покрај тоа, тој не се истакна за време на квалификацискиот циклус за Светското првенство. Вреди да се напомене дека неговата прва сезона во клубот од Париз беше многу сиромашна. Тој постигна само шест гола во лигата. Сигурно многу луѓе имаа впечаток дека подобриот дел од Меси остана во Барселона“, пишува „Лекип“.

И иако новинарите на „Лекип“ потенцираа дека најважни се индивидуалните успеси, важни се и тимските резултати. Иако ја освои титулата со ПСЖ, клубот предвреме испадна од Лигата на шампионите и се чини дека ниту Меси ниту неговиот клуб не можеа да бидат презадоволни од минатата сезона.

„На крајот, важен е и критериумот број три, односно класата на играчот и неговото чувство за фер-плеј. Фудбалерот исто така мора да даде пример, што дефинитивно му недостигаше на Меси минатата сезона“, заклучуваат новинарите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Свет2 часа

Поради тајфунот во Јапонија евакуација на 72.000 луѓе

На повеќе од 72.000 луѓе во јапонската префектура Шизуока им е наредено да се евакуираат поради наближувањето на тајфунот Меари,...

Европа2 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија2 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Регион2 часа

Во Црна Гора тридневна жалост поради трагедијата во Цетиње

Во Црна Гора е прогласена тридневна жалост поради масакрот во Цетиње, каде вчера беа убиени 11 лица, меѓу кои и...

Свет3 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија14 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија14 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион16 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа16 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија18 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет19 часа

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија20 часа

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија22 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ22 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија22 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ1 ден

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија1 ден

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа1 ден

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...