Контакт

Спорт

Чави Алонсо официјално во Реал Мадрид

Објавено пред

Чави Алонсо е новиот крал.

Реал Мадрид на својот сајт официјално поврди дека шпанецот Чави Алонсо е најновото засилување за кралскиот клуб. Алонсо ги помина медицинските тестови и официјално стана осмото засилување за шпанскиот гигант. Алонсо го чинеше кралскиот клуб 20 милиони евра, за пет години верност. „Ова е навистина важен момент во мојата кариера. Среќен сум што сум дел од овој клуб, и се надевам дека се ќе биде добро.“ изјави Алонсо. Тој исто така им се заблагодари на фановите на Ливерпул за поддршката низ годините. „Навистина сум им благодарен. Годините поминати таму беа фантастични. Навистина е тешко да се спореди тоа што тие ми го пружија.“ објасни Алосно за својот однос со навивачите. Мидфилдерот ќе патува со новиот тим на егзибициона трунеја низ северна Америка каде што во петок Реал ќе игра против Торонто ФК, а во недела против ДС Јунајтед.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ништо од дуелот Роналдо-Меси, Португалецот нема да игра против Барса

Објавено пред

Кристијано Роналдо поради коронавирусот ќе го пропушти натпреварот против Барселона во Лигата на шампионите. Втор пат во последните дена тестот што му бил направен на Португалецот бил позитивен.

Ова значи дека Роналдо ќе мора уште некој ден да мине во домашен карантин што значи дека нема да игра против Верона на 25.октомври во Серија А и три дена подоцна против Барселона.

Оваа информација ќе ги разочара фудбалските фанови кои со нетрпение го чекаа првиот дуел помеѓу Роналдо и Меси, по пауза од две години.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Инфантино: Не сум заинтересиран за Супер лигата, сакам лига на глобално ниво

Објавено пред

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, изјавил дека не бил заинтересиран за европска Супер лига. Англиските медиуми пред неколку дена објавија дека оваа лига ќе ја покрене ФИФА, што ќе значи карај за Лигата на шампионите. ФИФА во овој проект, според овие извори, ќе влезела со 6.000.000.000 долари. Наводно, учеството во Супер лигата го потврдиле Манчестер Јунајтед и Ливерпул, а блиску до потврден одговор биле и од Реал Мадрид.

Првиот човек на ФИФА, Инфантино, во интервју за „Аргауер Цајтунг“ рекол дека светската куќа на фудбалот е сконцентрирана на Светското клупско првенство кое во новиот формат, со 24 екипи, ќе се одржи во 2022 година.

„Како претседател на ФИФА сум заинтересиран за Светското клупско првенство, а не за Супер лигата. Тука не се работи за натпревар помеѓу Баерн и Ливерпул, туку за натпревар помеѓу Баерн и Бока Јуниорс. Ливерпул има 180 милиони навивачи низ светот, Фламенго повеќе од 40 милиони од кои 39 милиони се во Бразил. Ливерпул можеби има 5 милиони навивали во Европа, но во светот за него навиваат 175 милиони луѓе“, рекол Инфантино и дополнил.

„Сакам клубовите кои не се од Европа, во иднина, да бидат привлечни на глобално ниво. Тоа е мојата визија. Сакм да имаме 50 клубови и 50 репрезентации кои би можеле да станат светски шампиони“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркарската сезона ќе започне на 31.октомври

Објавено пред

Новата сезона во кошаркарскиот шампионат на Македонија ќе започне на 31.октомври. Од Кошаркарската федерација на Македонија објавија дека пред почетокот на сезоната секој учесник во натпреварувањето пред почетокот на натпреварувањето е должен да потпише изјава-согласност со која ќе потврди дека ќе ги почитува општите мерки за превенција и заштита од Ковид-19 пропишани од страна на надлежните државни органи и од страна на федерацијата.

„Раководејќи се според актуелниот здравствен и безбедносен билтен кај клубовите од Прва лига-мажи, и имајќи го во предвид фактот дека екипите кај кои беа забележани позитивни тестирања од Ковид-19 не можеа да го реализираат во целост тренажниот процес пред 21. октомври, раководството на федерацијата одлучи првото коло од новата натпреварувачка сезона 2020/2021 да се одигра на 31. октомври.

Во таа насока, секој учесник во натпреварувањето пред почетокот на натпреварувањето е должен да потпише изјава-согласност со која ќе потврди дека ќе ги почитува општите мерки за превенција и заштита од Ковид-19 кои важат во делокругот на кошаркарскиот спорт, како и дека ќе ги почитува најавените протоколи за превенција и заштита од Ковид-19, од страна на надлежните државни органи и од страна на федерацијата. Вклучително и посебните мерки за превенција и заштита од Ковид-19 наложени од организаторот на натпреварувањата во рамките на федерацијата.

Федерацијата секојдневно ќе ја следи состојбата во нашата држава од здравствен аспект и во консултации со Комисијата за заразни болести и Институтот за јавно здравје, по потреба ќе бидат донесени и дополнителни одлуки за почеток и реализација на понатамошниот тек на натпреварувањето“, стои во соопштението кое е објавено на интернет-страницата на Кошаркарската федерација на Македонија.

фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија2 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа3 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија5 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион5 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет6 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија7 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет7 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија8 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет21 час

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија23 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ24 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Досие