Контакт

Спорт

Реал Мадид го потопи Торонто

Објавено пред

Новите галактикоси го потопија ФК Торонто на нивен терен.

По два гола од легндата на клубот Раул Гонзалес, и по еден од Карим Бензема, Кристијано Роналдо и Арјен Робен, Реал Мадрид најавија дека новата сезона во Ла Примера и Лигата на шампионите ќе биде екстра возбудлива. Два убави гола од Раул во 12 и 25 минута  и еден од најскапото засилување Роналдо во 18 минута му дадоа водство на Реал Дадрид  уште во првата половина од првото полувреме во Торонто. Домашниот тим не можеше да се носи со искуството, талентот и нападот на момчињата од Мадрид па затоа мораше да се задоволи само со еден почесен гол од замената Гејб Гала во 75-та минута.  За победата да биде ппубедлива се погрижија Карим Бензема со гол во 65 минута и Арјен Робен пет минути пред крајот на натпреварот. „Начинот на кој ја мрдаат топката надвор од шеснаесетникот е неверојатен. Тие можат да ја подадат топката дури пет пати пред голманот и да ја забележи.“ изјави голманот на домаќините Брајан Едвардс. Натпреварот го следеја рекордни 20 000 навивачи за клубот а помеѓу фановите беа и НБА ѕвездите Стив Неш и Крис Бош, поранешниот генерал на американската одбрана генрал Рик Хилер и шпанскиот амбасадор во Канада.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Несторовски асистираше во поразот од Јуве, Милан без мунуција со Сасуоло (видео)

Објавено пред

Италијанскиот шампион Јувентус без поголеми проблеми попладнево славеше триумф против екипата на Удинезе со 3-1
Кристијано Роналдо беше стрелец на првиот гол за „Старата дама“ уште во 9 минута по една одбиена топка. Португалецот прецизно стрелеше и при вториот гол на Јува, овојпат на асистенција на Гонзало Игуаин.

Уште во првиот дел домаќините речиси ја завршија работата. За 3-0 стрелаше дефанзивецот Бонучи погоди за предност од 3-0 на Јувентус.

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Илија Несторовски влезе во игра кај гостите во 87 минута, па се што успеа да направи беше асистенцијата за почесен гол за Удинезе за конечни 3-1.

Екипата на Милан не успеа да го искористи домашниот „Сан Сиро“, па со непопуларните 0-0 го заврши мечот со Сасуоло.
Болоња, пак забележа важна победа против изненадувањето во ЛШ, екипата на Аталанта со 2-1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евертон зема бод од „Олд Трафорд“, Спарси во 91. ги стишаа „волците“ (видео)

Објавено пред

Манчестер Јунајтед освои само бод на својот стадион против екипата на Евертон во рамки на 17 коло во Премиерлигата. Дуелот меѓу „ѓаволите“ и „карамелите“ заврши 1-1 со по еден гол во двете полувремиња.

Евертон прв стигна до предност на „Олд Трафорд“. Во 36. минута по еден корнер на гостите, топката несреќно удри во ногата на дефанзивецот на Јунајтед, Линделоф и заврши во мрежата на Де Хеа.

Манчестер имаше повеќе од играта, но никако не успеваа пулените на Солскјер да го загрозат голот на Пикфорт.
Сепак, тоа му појде од рака на Гринвуд кој со погодок во 78 минута и донесе еден бод на својата екипа.

Јунајтед денеска израмни негативен рекорд стар 48 години. „Ѓаволите“ на 12 меча во низа примаат најмалку по еден гол.

Тотенхем со Жозе Мурињо на чело на екипата дојде до важни 3 бода кај Вулверхемптон и тоа во самиот финиш на мечот.
Моура ги доведе Спарси во водсво на гостувањето кај „волците“ уште во првиот дел.

Во 67 минута на семфарот стоеше 1-1. Гол за израмнување дело на Адам Траоре.

Кога сите помислија дека мечот ќе заврши со поделба на бодовите, Вертоген во 91 минута погоди за 3 бода за Тотенхем на тешкото гостување.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кралот“ го гледаше „принцот“, синот на Леброн го реши мечот (видео)

Објавено пред

Кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс го гледаше средношколскиот меч меѓу екипите на Сиера Кењон и Винсент Сент-Мери, а причина за тоа е што неговиот наследник, Брони игра за Сиера.

Токму помладиот Џејмс го реши мечот со клучните поени за победа, по пресврт во самата завршница. Леброн од првиот ред го гледаше „раѓањето на новата кошаркарска ѕвезда“.

Во последната минута од мечот, Брони украде топка и ја заврши акцијата со положување. Тој мечот го заврши со 15 поени, па ја понесе МВП титулата.

На мечот имаше 15.000 публика.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Регион4 часа

Микотакис ги повикува Германија и земјите од ЕУ да земат мигранти од грчките острови

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги повика Германија и другите земји од ЕУ да земат мигранти и баратели на азил директно...

Македонија4 часа

(Видео) Шекеринска: Скопје не е веќе мрачен вилает каде полицијта брка студенти по библиотеки

Вицепреиерката Радмила Шекеринска во обраќањето пред присутните на последниот настан од караванот на СДСМ насловен „На прав пат“ говореше за...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт9 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија10 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет24 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија1 ден

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ1 ден

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија1 ден

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Досие