Контакт

Спорт

Шпанците пристигнаа, македонците се степаа

Објавено пред

Шпанската фурија вечер со почеток во 21.30 часот го игра пријателскиот натпревар против репрезентацијата на Македонија.

Инцидентот помеѓу Роберт Попов и Гоце Седловски стави темна дамка пред самиот натпревар,но фудбалерите ќе имаат можност да го поправат впечатокот денес со почеток во 18  часот кога и ќе поминат некое време со македонските навивачи.За време на тренингот Пандев ја фрлил топката кон Попов, кој ја чекал да ја удри со глава кон друг играч, а во истиот момент Седловски ја испружил ногата високо во воздухот со што и го удрил Попов во главата. Фудбелерите изјавиле дека Попов му понуидил 200 евра за да си отиде од тренингот, сума која е и казна за секој играч кој ќе си отиде од тренинг. Во тој момент Седловски истрчал до Попов  и му удрил шлаканица а да бие побизарно Илчо Наумовски застанал настраната на Седловски.

Денес улиците Илинденска, Св Климент Охридски, Ленинова, Јордан Хаџи Конастантиов- Џинот и Наум Наумовски ќе бидат со посебен режим. Посетителите кои ќе пристигнат со мотори ќе можат да се паркираат на улиците помеѓу булеварот Илинден и булеварот Партизански одреди. Во шпанскиот состав, замената за повредениот Серхио Рамос, ќе биде Игнасио Монреал, а новото име во македонскиот состав е Агим Ибраими. Составот на Дел Бодске е сличен на тој од Купот на конфедерациите, со мали исклучоци. Пабло Хернандез од Валенсија и Фернандо Лориенте од Атлетико Мадрид сега се изоставени. Овој натпревар ќе биде посебен и по уште една причина. За прв пат по 3 години четири играчи на Реал Мадрид  се во исто време во шпанскиот состав: капитенот Икер Касилјас, Алваро Арбелоа, Чави Алонсо и Раул Албиол. Дел Боске на вчерашната прес конференција не прецизираше кои 11 фудбалери ќе истрчаат  на теренот, и разбирливо. Иако се веќе пласирани на светското првенство во Јужна Африка и последните две кола од квалификациите ќе бидат само формалност, тој не сака да ризикува ниту еден од играчите да се повреди на еден пријателски натпревар без никакво значење за нив. Се разбира тука е и фактот дека од 18 август почнува новата сезона од Лигата на шампионите, Европа купот и домашното првенство кое оваа година ќе биде посебно интересно. Дури и Рафел Бенитез барал од Дел Боске да бидат поблаги со Торес, бидејќи не може да си дозволи неговата најголема ѕвезда да се повреди.Фудбалерот на Лацио, Горан Пандев веќе има искуство во полнењето на мрежата на Касилјас, и минување преку скапата одбрана на кралевите, па вечер ќе видиме како ќе биде против Албиол, Марчена, Капдевилја и Монреал. И покрај првичните најави дека Артим Шаќири ќе истрча на теренот заедно со останатите 10 фудбалери, беше поврдено дека тоа нема да се случи. На Шаќири ќе му биде врачена само плакета со благодарност за целата негова пожртвуваност и целото негово залагање за македонскиот состав.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хоакин на 38 години до хет-трик, Бетис едвај изддржа за победа над Билбао (видео)

Објавено пред

Реал Бетис стигна до 3:2 победа над Атлетик Билбао за трет триумф во низа за клубот од Севилја, откако Хоакин постигна неверојатен хет-трик во првите 20 минути од мечот.

Капитенот Хоакин стрелаше во 2., во 11. и во 20. минута за неверојатен старт на Бетис против шестопласираниот тим на табелата, по што гостите не успеја да се вратат во игра. Со своите 38 години, Хоакин е најстариот стрелец на хет-трик во историјата на Ла лига.

Ињаки Вилијамс од пенал во 44. минута успеа да намали на 3:1, а Јури Берчиче во 75. минута погоди за 3:2,  но тоа беше сè што го направи баскискиот клуб.

Со трите поени, Бетис се искачи на 11. место на табелата со 22 поени, додека Атлетик останува на шестото место со 26 поени.

Претходно, Хетафе стигна до 1:0 победа на гостувањето кај Еибар за да се искачи на четвртото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Легендата Џонс Јуниор во одбрана на Русите: Не им го одземајте олимпискиот сон

Објавено пред

Боксерската легенда Рој Џонс Јуниор, кој неславно го загуби златниот медал на Олимпијадата во Сеул во 1988 година, застана во одбрана на руските спортисти, на кои им се заканува четиригодишна суспензија од сите големи натпреварувања.

Американецот, кој неодамна стана и руски државјанин, беше дел од олимпискиот тим во 1988, кога стигна во финалето како најмлад боксер (19 години), но го загуби финалето од Јужнокореецот Парк Си-Хун, иако имаше 86 удари во споредба со 32-те на противикот. Подоцна, двајца од тројцата судии на тој меч добија доживотна суспензија, а Џонс го доби „Вал Баркер трофејот“ како боксер со најдобар стил на Игрите.

„ИОЦ ми го грабнаа златниот медал во 1988 година, кога имав само 19 години. Никогаш не го поправија тоа и интегритетот на олимпискиот бокс страдаше. Кога ќе ограбиш некој и никому не му е грижа, се губи интегритетот. Затоа е катастрофа што им подготвуваат на Русија. Ќе го грабнат олимпискиот сон на тие деца, кои немаат никаква вина. Не е проблем кога ќе суспендираш, еден, десет, сто спортисти кои се допингуваат, но не е фер кога некој друг страда поради тоа. Не ги казнувајте“, изјави Џонс.

Судбината на руските спортисти ќе се одлучува на состанокот на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) во Лозана, каде што се заканува четиригодишна суспензија од Олимписките игри, но и можна казна во сите интернационални натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар пропушти шанса да избега на Шкендија, 2:2 во големото дерби

Објавено пред

Вардар повторно не успеа да ја победи Шкендија и да избега на двоцифрена разлика пред големиот ривал, откако големото дерби во 18. коло на Првата лига заврши 2:2 во меч во кој тетовци двапати се враќаа од негатива.

На „Тодор Проески“, есенскиот шампион дојде во водство во 20. минута со гол од пенал на Дарко Мицевски, но само шест минути подоцна актуелниот шампион израмни преку Имери. Вардар повторно дојде во водство преку Али Адем во 54. минута од мечот, но Незири во 63. минута пак израмни. Вардар останува лидер со 36 поени, осум пред Шкендија и девет пред Академија Пандев и Силекс.

Во дербито на дното, Ренова губеше со 1:3 по час игра, но на крајот успеа да направи пресврт и да стигне до 4:3 победа, додека Македонија ЃП ги потврди амбициите за висок пласман со 3:2 победа кај Шкупи. Новите прволигаши Струга и Борец одиграа 1:1.

ПРВА ЛИГА, 18.КОЛО

Вардар – Шкендија 2:2

Ренова – Работнички 4:3

Шкупи – Македонија Ѓорче Петров 2:3

Струга – Борец 1:1

Табела: 1.Вардар 36, 2.Шкендија 28, 3.Академија Пандев 27, 4.Силекс 27, 5.Македонија ЃП 26, 6.Струга 24, 7.Шкупи 22, 8.Борец 20, 9.Ренова 19, 10.Работнички 15

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија3 часа

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија5 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура5 часа

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет5 часа

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ6 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија8 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион20 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија24 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија1 ден

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија1 ден

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Досие