Контакт

Спорт

Останатите денешни пријателски натпревари

Објавено пред

Покрај натпреварот Македонија- Шпанија денес со почеток од 13 часот до 21.30 че се одиграат уште 29 натпревари.

Натпреварот Македонија против Шпанија е еден од 30-те пријателски натпревари кои денес ќе се одиграат ширум светот.Јужна Кореа-Парагвај, Сингапур-Кина, Ерменија-Молдавија, Чешка-Белгија,Русија-Аргентина, Унгарија-Романија, Јужна Африка-Србија, Исланд-Словачка, Естонија-Бразил, Бугарија-Латвија, Луксембург-Литванија, Малта-Грузија, Украина-Турција, Шведска-Финска, Албанија-Кипар, Босна и Херцеговина-Иран,Тунис-Брегот на слоновата коска, Данска-Чиле, Австрија-Камерун, Црна Гора-Велс, Лихтенштајн-Португалија, Полска-Грција, Холандија-Англија, Северна Ирска-Израел, Швајцарија-Италија, Република Ирска-Австралија, Колумбија-Венецуела и Еквадор-Јамајка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ребензбург со фуриозна трка до супер-џи победа во Лејк Луис (видео)

Објавено пред

Германката Викторија Ребензбург е победничка на првата супер-џи трка од новата сезона во Светскиот куп во алпско скијање, откако имаше фуриозно возење на патеката во Лејк Луис.

Ребензбург стартуваше како седма на стартот и мораше да чека додека другите фаворитки ја поминаа патеката, а најблиску до неа беше Италијанката Никол Делаго, која со стартен број 31. заостануваше само 0.35 секунди на последната мерна точка, за да се задоволи со второто место. Последното место на подиумот отиде кај Швајцарката Корин Зутер, по што следуваа три Австријки – Штефани Фениер, Мирјам Пухнер и Тамара Типлер.

Минатогодишната победничка, Американката Микаела Шифрин овојпат немаше шанси и загуби многу време во средината на трката и заврши на 10. место.

Светскиот куп се враќа во Европа, каде што следниот викенд се возат брзинските трки во Сент Мориц, Швајцарија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Михајловиќ директно го контактирал Златан

Објавено пред

Директорот на Болоња, Рикардо Бигон му посака добредојде на Синиша Михајловиќ на клупата за дуелот со Милан и во исто време потврди дека тимот веќе контактирал со Златан Ибрахимовиќ и сега чекаат одговор од Швеѓанецот.

Болоња и Милан, заедно со Наполи се најзаинтересирани за шведскиот ветеран по крајот на неговиот договор со Лос Анџелес галакси на крајот на годината.

„Контактот беше директно меѓу Михајловиќ и Ибрахимовиќ. Швеѓанецот кажа дека ќе ја направи својата одлука во декември и ние сме подготвени да разговараме ако се реши на трансфер, но во моментов само го чекаме неговиот одговор. Искрено, ние го имавме четвртиот најдобар напад минатата сезона со истите напаѓачи како сега, но има фудбалери како Ибрахимовиќ кои никој не би ги одбил. Болоња инвестира во млади фудбалери, но тие нема да можат да го дадат максимумот веднаш и затоа потребно е и искуство“, вели Бигон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Убавината на премиерлигашкиот фудбал! Брајтон и Вулфс до 2:2 во само 16 минути (видео)

Објавено пред

Брајтон и Вулверхемптон уште еднаш покажаа зошто англискиот фудбал е еден од најатрактивните на светот, откако одиграа 2:2 реми откако сите голови на мечот паднаа во период од 16 минути во првото полувреме.

Диого Жота во 28. минута донесе водство за „волците“, но Брајтон направи целосен пресврт за две минути, откако прво Нил Мопе израмни во 34. минута, за две минути подоцна Дејви Пропер да донесе 2:1 водство. Жота во 44. минута го комплетираше лудото прво полувреме со израмнување.

Вулфс остануваат шести на табелата со 24 поени, колку што имаат и петтопласираните Манчестер јунајтед, додека Брајтон се на 12. место со 19 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион26 минути

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ2 часа

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион3 часа

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ6 часа

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ7 часа

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија7 часа

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија9 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура10 часа

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет10 часа

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ11 час

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија12 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион1 ден

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија1 ден

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија1 ден

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија1 ден

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет2 дена

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Досие