Контакт

Спорт

Фергусон: Овен тешко ќе оди на СП во Јужна Африка

Објавено пред

Откако мина во Манчестер јунајтед, англиските медиуми со интерес ја следат играта на 30-годишниот Велшанец, своевремено најталентираниот британски фудбалер

Вниманието е насочено дали Мајкл Овен ќе успее да избори место во англиската репрезентација за настап Светското првенство што летово ќе се одржи во Јужна Африка. Според медиумите од Островот најголемиот проблем на Овен е што игра во клуб кој има многу добри напаѓачи, а секако најголем е што играчки потсетува на Вејн Руни, кому безгранично му верува менаџерот на „бебињата“, сер Алекс Фергусон. Според Фергусон, голгетерски расположениот оваа сезона Руни го загрозува репрезентативниот повик за Овен. Англискиот селектор Фабио Капело, изјави претходно дека нема да ги повика играчите кои не играат постојано. А Мајкл Овен кој во 89 меча во дресот на „Гордиот Албион“ има постигнато 40 голови и со тоа е на 4-то место на „вечната лсита“ на англиските репрезентативни стрелци, сезонава тешко се изборува за место во првиот тим на Манчестер јунајтед.„Знам дека Мајкл сака да оди на Светското првенство и ние ќе се обидеме да го однесеме таму. Иако е тешко да се најде место за него покрај Руни. Тие се сличен тип играчи и мене ми е потребен Димитар Бербатов како втор шпиц. Повеќе ми се чини подобар нападот Бербатов – Руни или Бербатов – Овен од кој и да е друг. Ако заиграат Руни и Овен заедно, тогаш морам Руни да го повлечам подлабоко на теренот, а повеќе сакам кога е во самиот шпиц“, изјавил Фергусон за британскиот печат. Овен беше еден од најперспективните млади играчи во Велика Британија, најдобар стрелец во историјата на сите младински категории. Ѕвездените шампионски моменти ги доживеа во Ливерпул, а потоа замина во Реал Мадрид. Во „Галактико“ неговите способности малку дојдоа за израз, па потоа во Премиер лигата го облече дресот на Њу касл, од каде лани премина во Јунајтед.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Апел од Виртус: Веднаш прекинете го Еврокупот

Објавено пред

Сопственикот на кошаркарскиот клуб Виртус од Болоња, Лука Баралди, упати апел, сезоната во Еврокупот да биде прекината и да продолжи во изменет формат на почетокот на 2021 година.

Евролигата, се соочува со големи проблеми околу организацијата на натпреварите во Евролигата и Еврокупот. Поради коронавирусот зачести одложувањето на натпреварите.

„Вирусот се шири бргу, имаме проблеми да патуваме и во Италија, а не пак по Европа. Мислам дека натпреварувањето треба веднаш да биде прекинато и да продолжи во изменет формат, во јануари или февруари. На пролет ќе биде полесно да се патува низ Европа“, рекол Баралди.

„Има многу заразени играчи во Европкупот. Министерството за надворешни работи на Италија ги советува нашите граѓани да не патуваат надвор од Италија. Ние сме во постојан контакт со министерството“, дополнил Баралди.

Италијанските медиуми пренесоа дека со овој предлог на Баралди не се согласуваат останатите претставници на Италија во Еврокупот: Тренто, Венеција и Бреша.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ристовски и Георгиевски отпаднаа од списокот на селекторот

Објавено пред

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, го скрати списокот на играчи, на кои ќе смета за квалификациските натпревари со Финска и Швајцарија.

Квалификациите за ЕП во 2022 година, Македонија ќе ги отвори против Финска во Скопје, на 4.ноември, а три дена подоцна националниот тим ќе гостува во Швајцарија.

На спискот од 19 ракометари го нема долгогодишниот голман на репрезентацијата, Борко Ристовски, исто така меѓу понвиканите го нема и неговиот клупски колега од Вардар 1961, Гоце Георигиевски.

Најмногу играчи на спискот има од Еурофарм Пелистер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ангеловски: Кога имаше 17 години му понудив на Кулушевски да игра за Македонија, тој ја одбра Шведска

Објавено пред

Игор Ангеловски, селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, во емисијата „Заспиј ако можеш“, откри зошто новата ѕвезда на Јувентус, Дејан Кулушевски, не игра за земјата од која што потекнуваат неговите родители.

Кулушевски е роден на 25.април 2000 година во шведската престолнина Стокхолм. Од оваа сезона тој е играч на Јувентус. Челниците на „старата дама“ за услугите на Кулушевски на Аталанта и платија 35.000.000 евра.

„Кулушевски играше за нашата репрезентација до 17 години. Имамв состанок со него и неговиот родител во Охрид, му понудив да игра за сениорската репрезентација на Македонија. Мислеа дека тој предлог е несериозен, но јас бев упорен, им кажав дека ќе ја испратам понудата до Аталанта. Таткото јасно кажа дека синот сака да игра за У19 селекцијата на Шведска, која требаше да настапи на Европското првенство и дека потоа можеме да разговараме. Повторно му гарантирав место во А-репрезентацијата, но добив одговор дека неговата одлука е да игра за Шведска. Како селектор јас го направив тоа што требаше, пред да стане она што е денес му понудив да игра за Македонија. Негово право е да одбере и да донесе одлука според чувствата“, рекол Ангеловски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија2 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија3 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија3 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија5 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија6 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија6 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет6 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија8 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија9 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет9 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија9 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија9 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа19 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија20 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија20 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија22 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет23 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија1 ден

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија1 ден

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Досие