Контакт

Спорт

Извлечени противниците на Магдинчев и Грабуловски

Објавено пред

Познати се двојките и редоследот на натпреварите за мечот помеѓу Македонија и Босна и Херцеговина (БиХ) во рамките на втората евро- африканска зона од тенискиот Дејвис куп

Први на терен во петок од 16 часот ќе излезат најквалитетниот македонски тенисер Предраг Русевски и Асмир Горчиќ. Вториот натпревар ќе го одиграат Димитар Грабуловски и Алдин Шеткиќ.Во сабота со почеток во 14 часот е закажан натпреварот во дубл Мадинчев  и Русевски против Шеткиќ и Горчиќ, а во недела исто така  со почеток во 14 часот Русевски ќе игра против Шеткиќ а Грабуловски против Горчиќ.Задоволни сме од ждрепката. Сакавме Русевски, нашиот голем адут да започне прв бидејки тој е играч кој сака да знае кога стартува точно. Искрено се надевам дека ќе издвојуваме победа“, вели Дејан Маринковиќ селектор на репрезентацијата на Македонија.Селекторот Маринковиќ се одлучи на овие натпревари повеќе шанса да добие Димитар Грабуловски пред Лазар Магдинчев поради одличните неколку средби кој ги одигра во изминатиот период.„Добро сега што било нека остане зад нас. Атмосферата во репрезентацијата е одлична ,јас лично очекувам добар настап и победа. Добро сум подготвен со поддршка од полна сала очекувам добар резултат“, вели тенисерот Предраг Русевски.Натпреварот  со БиХ е клучен во борбата за опстанок во втората евро-африканската зона од Дејвис купот, бидејќи поразениот ќе оди еден ранг пониско.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Огнено збогување со Марадона околу „Сан Паоло“

Објавено пред

Неапол со огнена „поворка“ околу својот омилен стадион кој наскоро ќе го носи името на Диего Марадона се простија со аргентинската легенда која остави голем печат кај навивачите на Наполи, носејќи им ја славната прва титула од Серија А.

Вчерашната смрт на фудбалскиот бог им падна тешко на многу фудбалски фанови, посебно во неговата татковина Аргентина, но сигурно меѓу најпогодените беа „партенопеи“, навивачите на клубот од југот на Италија, каде што Марадона претставуваше нешто посебно. Пред мечот од ЛЕ со Риека, иако не се дозволени навивачи на трибините, никој не можеше да ги сопре да се соберат околу својот храм.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Звезда и Динамо пред европска пролет, Милан никако против Лил

Објавено пред

Милан одигра само 1:1 на гостувањето кај францускиот Лил, за да ја продолжи неизвесноста во групата Х во Лига Европа, каде што Спарта Прага го „демонтираше“ Селтик со 4:1.

Саму Кастилехо ги донесе „росонерите“ во водство во 46. минута, но Бамба во 65. минута со голот осигура Лил да остане на првото место на табелата со 8 поени, пред Милан со 7 и Спарта со 6 за неизвесни две последни кола во натпреварувањето.

Црвена звезда пак, е на чекорот од обезбедување на нокаут фазата, откако вторпат го победи белгискиот Гент, овојпат на гости со 2:0 со головите на Петровиќ и Милуновиќ. Хофенхајм има четири победи во четири меча, откако со 2:0 го победи Либерец, но Звезда е на второто место со 9 поени. Динамо Загреб исто така е на добар пат да обезбеди европска пролет по 3:0 победата на гости кај австрискиот Волфсбергер, за да се на првото место во групата Х со 8 поени, пред Феенорд со 5 и Волфсбергер со 4.

Во нокаут фазата сигурно се Арсенал, за кои контроверзниот Пепе се врати со гол за да помогне при 3:0 победата на гости кај Молде, нивна четврта победа во четири меча.

ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО

ГРУПА А

ЦСКА Софија – Јанг Бојс 0:1

ГРУПА Б

Молде – Арсенал 0:2

ГРУПА Г

АЕК – Зорја Луханск 0:3

Брага – Лестер 3:3

ГРУПА Х

Лил – Милан 1:1

Спарта Прага – Селтик 4:1

ГРУПА И

Макаби Тел Авив – Вилјареал 1:1

Карабаг – Сиваспор 2:3

ГРУПА Ј

ЛАСК Линц – Антверпен 0:2

ГРУПА К

ЦСКА Москва – Феенорд 0:0

Волфсбергер – Динамо Загреб 0:3

ГРУПА Л

Гент – Црвена звезда 0:2

Слован Либерец – Хофенхајм 0:2

ЛИЛ – МИЛАН

МОЛДЕ – АРСЕНАЛ

ЛИБЕРЕЦ – ХОФЕНХАЈМ

МАКАБИ ТЕЛ АВИВ – ВИЛЈАРЕАЛ

БРАГА – ЛЕСТЕР

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ се намачи со Порто, конечно, прва победа за Сегед

Објавено пред

Пари Сен-Жермен на Раул Гонзалез имаше предност од пет гола на само 10 минути пред крајот на мечот, но се намачи пред да стигне до 29:28 победа над незгодниот Порто во ЕХФ Лигата на шампионите. Пик Сегед пак, стигна до првата победа оваа сеона во европската елита, доминирајќи против Елверум со 36:27.

По првичнот одмерување на силите, ПСЖ дојде во водство и го оддржуваше до полувремето, кога имаа +4, за во второто полувреме да се искачи на +5, пред Порто да покажат уште еднаш дека се фантастичен тим и дека сите ќе се мачат со нив (како што Вардар дома се мачеше пред некој месец). На крајот, ПСЖ сврза две победи во низа во ЛШ и сега е на четвртото место во групата А, седум поени зад лидерот Кјелце.

Микел Хансен беше најрасположен за игра со 9 гола, додека Ремили и Нахи додадоа по 4, додека за Порто, Салина Амадор беше најефикасен со пет гола. Следен противник на Раул Гонзалез е неговиот поранешен клуб, Вардар на 1 декември.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Пари Сен-Жермен – Порто 29:28 (15:11)

Пик Сегед – Елверум 36:27 (17:15)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија3 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија3 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа3 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион5 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија6 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија7 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија8 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија8 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија11 час

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ13 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија13 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија13 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет14 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет14 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија1 ден

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија1 ден

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија1 ден

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет1 ден

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен1 ден

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Досие