Контакт

Спорт

Нова кавга меѓу Мурињо и Балотели

Објавено пред

Тренерот, Жозе Мурињо и фудбалерот на Интер Марио Балотели повторно се во нова расправија, пишува весникот Corriere delo sport

Според истиот извор Мурињо го обвинил младиот Марио Балотели за недоволно залагање и слаба форма.Според „Калчо меркато“ кавгата се случувала во соблекувалната пред сите фудбалери а Балотели оправдување во слабата форма на натпреварот на Џенова барал во наводната висока температура на што Мурињо му одговорил дека не му верува и дека само се преправа дека е болен. Марио Балотели е во опасност да не настапи на утрешниот натпревар против Катанија. Играта на младиот фудбалер беше најслабо оценета од сите фудбалери на претходниот натпревар со Џенова кој заврши нерешено без голови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аргентински весник: Марадона е погребан без срцето!

Објавено пред

Диего Марадона беше погребан далеку од очите на јавноста, а во ковчегот го немало срцето на славниот фудбалер. Оваа информација ја пренесува угледниот аргентински весник „Кларин“ повикувајќи се на извори блиски на истрагата. Таа е покрената штом се дозна дека фудбалерот починал во својот дом каде се опоравуваше по операцијата на главата.

Според информациите на изворот, лекарите при обдукцијата забележале дека срцето на Марадона е многу поголемо од очекувањата, па во договор со семејството, го земале за дополнителни испитувања.

Пет патолози утврдиле дека Марадона починал од срцев удар. Тие истакнаа дека во прашање е „конгестивна и хронична срцева инсуфициенца“. Тој проблем довел до „акутен едем на белите дробови што потоа го предизвикало смртниот исход“ соопштија медицинските служби по обдукцијата.

Сепак, она што не и било соопштено на јавноста е дека срцето на легендарниот фудбалер, при обдукцијата, било абнормално големо.

„Срцето на Диего затоа е извадено и сочувано за понатамошни испитувања затоа што се испоставило дека е двојно поголемо од тоа што обично е“ објави „Кларин“ повикувајќи се на извори од истрагата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Михајловиќ: Марадона беше најдобриот, се бореше буквално за секоја топка

Објавено пред

Смртта на Диего Марадона ги потресе љубителите на фудбалот ширум светот, а за неговите остварувања свој коментар даде и српскиот тренер во Болоња, Синиша Михајловиќ. Тој открива дека на својот напаѓач во клубот, Муса Бароу му покажал снимка од меч на Марадона да му покаже колку тој бил агресивен за да ја зачува топката.

„Тажен сум поради Диего. Размислував за него и за тоа каков може да биде животот. Не сакам веќе да видам ниту еден обид за лоб удар или некои чудни работи пред голот. Пред голот си и шутираш, тоа е тоа. Му пуштав во петокот документарен филм за Марадона, за да му покажам зошто тој беше најдобриот на сите времиња. Беше познат по дриблинзите и головите, но се враќаше и до својот шеснаесетник за да ја земе топката, се бореше буквално за секоја топка. Беше цврст, секогаш притискаше. Ако Марадона го можеше тоа, го можеш и ти, го можат сите“ му порача Михајловиќ на својот напаѓач.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Објавено пред

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза од 15 години. Ги вкрсти ракавиците со 3 години помладиот Рој Џонс Јуниор.

Боксуваа 8 рунди по 2 наместо по стандардните 3 минути. Судиите мечот го прогласија нерешен, а Мајк Тајсон веднаш побара реванш.

Еден од најголемите тешкаши на сите времиња беше лут по ваквиот епилог. Беше многу мотивиран, во секоја рунда влегуваше експлозивно, но по дваесетина секунди остануваше „без здив“.

Бруталните удари овојпат изостанаа, единствено имаше кратка размена во петтата рунда. На крајот на секоја рунда Тајсон беше разочаран и одбиваше да оди во својот агол од рингот, додека Џонс ги избегнуваше ударите.

Во последната рунда „челичниот“ даде се од себе, но не успеа Џонс да го испрати на подот.

„Ремито е очекуван и најправеден исход. Многу сум среќен што повторно бев во рингот. Иако две минути сега траат како на времето три, пак ќе се борам. Мора да го повториме мечот, сакам реванш“ – рече Тајсон по мечот.

Неговиот противник вели дека нема намера да го повтори ова искуство.

„Ударите на Тајсон и понатаму се застрашувачки“ – рече тој.

Од овој пријателски бокс меч Тајсон ќе заработи околу 10, а Џонс околу 3 милиони долари. „Челичниот“ се обврза парите да ги донира во добротворни цели.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион54 минути

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа2 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа2 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт3 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија12 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет13 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија14 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија15 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион15 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа16 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион18 часа

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија19 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт20 часа

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Европа22 часа

Англија бесплатно ќе дели витамин Д како превентивна мерка против Ковид-19

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д за околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризичните...

Македонија23 часа

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет1 ден

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се опoравиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија1 ден

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Досие