Контакт

Спорт

Мурињо повторно го изостави Балотели

Објавено пред

Напаѓачот на Интер, Марио Балотели трет натпревар по ред ќе биде исклучен од тимот на Интер пред утрешниот натпревар со Ливорно

Постојаните караници со тренерот на Интер, Жозе Мурињо предизвикаа тој да биде изоставен и од натпреварот во Лигата на шампионите меѓу Челзи минатата недела, а во италијанските медиуми се почести се шпекулациите дека тој наскоро ќе си замине од клубот. Вчера Балотели беше снимен како го облекува дресот на градскиот ривал Милан. Интер се наоѓа на само бод пред Милан на табелата во Италијанската Серија А.На листата фудбалери што  денеска ја објави Жозе Мурињо за утрешниот натпревар со Ливорно се наоѓаат голманите Франческо Толдо, Хулио Цезар и Паоло Орландони, во одбранат ќе се смета на Иван Кродоба, Хавиер Занети, Лусио, Маикон, Марко Матераци, Валтер Самуел, Кристијан Киву, во среднито ред конкурираат Рикардо Кварезма, Тијаго Мота, Сули Мунтари, Мекдоналд Марига, Естебан Камбијас, за нападот за место во стратегијата на Португалецот се надеваат Самуел Ето, Диего Милито, Горан Пандев, Матија Дестро и Марко Арнаутовиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Руските ММА фајтери ќе се претепаат, па ќе се смират и гушкаат

Објавено пред

Едно од најлутите ривалства кај руските ММА фајтери кое заврши со праќање во болница на Сергеј Харитонов, заврши, откако тој и Адам Јандиев јавно се смирија во Москва во вторникот.

Откако во понеделникот Харитонов излезе од болница по 10 дена откако беше брутално нападнат од Јандиев (наводно поради долгови), ветеранот од Белатор серијата се појави на посебна прес-конференција, каде што се пушти видео на кое двајцата фајтери се гушкаат.

„Се сретнавме, зборувавме како мажи и се ракувавме. Немаме проблеми. Најважното е ова да не се повтори меѓу спортистите“, изјави 40-годишниот Харитонов.

32-годишниот Јандиев го нападна Харитонов на ММА настанот во комплексот „Лужники“ во Москва на 13 ноември, наводно поради долг од 20-тина илјади евра. Иако тие двајца се смирија, руската полиција потврди дека има две истраги околу Јандиев.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Igor Lazorin (@igorkakdela)

Руска ММА пресметка за неисплатен долг – Јандиев го прати Харитонов во болница

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Јас сум виновен што нема голови!

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола себе си се најде виновен за малкуте голови што неговата екипа ги постигнува во првите 8 кола од новата сезона во Премиерлигата.

Минатата сезона „граѓаните“ беа најефикасни во лигата, со 102 гола, но сезонава имаа само 10 погодоци.

„Менаџерот е виновен за малкуте постигнати голови. Морам да пронајдам начин и да се прилагодам на квалитетот со кој поседуваме затоа што истите играчи ги имавме и минатите сезони. Мое е да се прилагодам и да ги ставам играчите во ситуација да дадат повеќе голови. Имаме доволно добри играчи за да постигнеме многу голови“ рече Гвардиола пред гостувањето на Сити во Грција кај Олимпијакос во рамки на четвртото коло од Лигата на шампиони.

По 8 одиграни кола, Сити е дури 13-ти на табелата во ПЛ, со само 3 победи. Во ЛШ пак се перфектни, со 3 победи од 3 меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте: Смешно е што се пишува за недостатокот на играчи во Реал

Објавено пред

Милански Интер и мадридски Реал утре на „Џузепе Меаца“ го играат натпреварот од 4-тото коло во Лигата на шампиони. Пред 3 недели, Реал славеше со 3-2 во Мадрид и сега „Кралевите“ се први на табелата со 2 бода предност пред „нероазурите“.

„За нас овој меч е финале. Ја знаеме историјата на Реал, но не само минатото, туку и сегашноста. Знаеме дека немаме многу опции, туку дека мора да извлечеме поволен резултат. Покажавме и порано дека може да сме фокусираи и да победиме“ рече тренерот на Интер, Антонио Конте.

Тој на првиот натпревар меѓу овие две екипи сезонава се соочи со недостаток на првиот напаѓач Ромелу Лукаку, а сега Реал е соочен со проблеми кога повредите се во прашање. Ги нема Бензема, Валверде, Одриозола и Рамос, а позитивни на коронавирусот се Милитао и Јовиќ.

„Мислам дека Реал не смее да плаче поради играчи што недостасуваат. Имаат многу добри играчи. Она што медиумите го пишуваат за недостатокот на играчи во Реал е смешно“ заклучи Италијанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет40 минути

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија56 минути

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа1 час

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет2 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт3 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ3 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија3 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија4 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет5 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа5 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет6 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет8 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија9 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија10 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија10 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет11 час

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија11 час

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет12 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет1 ден

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Досие