Контакт

Спорт

Виљареал на испит на Ноу Камп

Објавено пред

Единаесетото коло е тест за можностите на пријатното изненадување на оваа сезона во Примера Дивизион, екипата на Виљареал кој гостува на Ноу Камп на Барселона во сабота. Во изминатите 10 кола Виљареал собра 23 бодови и е на третата позиција само два бода помалку од Барселона а три од Реал. Во минатото коло Виљареал беше убедлив и победи со 4:1 во мечот со Атлетик Билбао. Роси, Нилмар и Алтидоре се во форма и ги тресат противничките мрежи. На гостувањата оваа есен Виљареал два пати победи, и два пати ремизира со само еден пораз. Од друга страна Барселона минатото коло го победи со 3:1,  Гетафе на гости а притоа и Виља и Меси постигнаа голови. Доколку Виљареал не загуби на гостувањето по многу години неинтересно првенство во кое за титулата се бореа само два тима, ќе се случи конечно трката да биде во тројка. Лидерот на првенството Реал Мадрид со осум победи и две реми му гостува на Спортинг Хихон. Спортинг е на долната половина на табелата, но надеж во подобри денови им донесе ремито на гостувањето на Алмерија и сега ќе се обиде барем да не загуби против силниот Реал. Тимот на Мурињо во Купот ја растури Мурсија, со 5:1 па фудбалерите не помислуваат дека на овој меч може да им се случи прв пораз. Мечот се игра во недела на 14. ноември. Во останатите мечеви се среќаваат: Атлетик Билбао – Алмерија и Атлетико Мадрид – Осасуна (во сабота), Реал сарагоса – Севиља, Херкулес Реал Сосиедад, Расинг Сантандер – Еспањол, Малага – Леванте, Мајорка – Депортиво и Валенсија – Гетафе (недела). крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Владата на Јапонија демантира дека ОИ нема да се одржат

Објавено пред

Јапонските власти се согласиле дека е не постојат услови да се одржат Олимписките игри, тврди „Тајмс оф Лондон“, повикувајќи се на неименуван функционер во Владата на Јапонија. Игрите во Токио, поради пандемијата на коронавирусот, беа одложени за една година.

Вториот бран на пандемијата жестоки ја погоди Јапонија. Анкетите покажуваат дека 77 отсто од Јапонците сметаат дека Игрите треба повторно да бидат одложени или воопшто да не се одржат.

Владата на Јапонија, реагираше на тврдењата на „Тајмс оф Лондон“, преку соопштение информираа дека премиерот Јошида Суга е решителен во намерите ОИ да се одржат со ригорозни епидемиолошки мерки.

„Игрите ќе бидат симболот на победата на човештвото над коронавирусот и можност на светот да му ја покажаме обновата на Јапонија по катастрофалниот земјотрес и цунамито во 2011 година“, рекол вчера во парламентот премиерот Суга.

„Тајмс оф Лондон“, не веруваат во овие зборови на премиерот Суга. Тврдат дека Јапонците сакаат чесно да се откажат од организацијата на Игрите и во исто време да ја обезбедат организацијата на ОИ во 2032 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Дмитровиќ ќе шутира пенали додека не промаши“

Објавено пред

Голманот на Еибар, Марко Дмитровиќ, со постигнатиот гол од пенал, влезе во историјата на шпанскиот фудбал. Тој е првиот голман што постигнал гол од пенал по пауза од 19 години.

„Марко мораше да шутира, бидејќи останатите потфрлија. Моравме да смениме нешто“, рекол тренерот Хосе Луис Мендилибар, алудирајќи на фактот дека играчите на Еибар (Еспизито и Серхи Енрич) не ги искористија последните два пенали во првенството.

„Дмитровиќ ќе шутира додека не промаши. Такви се фудбалските закони. На тренинзите шутира одлично, бевме сигурни дека ќе постигне гол“, дополнил Мендилибар, иако на теренот не можеше да го гледа изведувањето на пеналот.

Инаку, Марко Дмитровиќ, изма договор со Еибар до крајот на сезоната. Шпанските медуми тврдат дека тој веќе има договор со Севилја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тешка група за Србија на АТП-купот

Објавено пред

Организаторот на АТП-купот, синоќа во Мелбурн, ги одреди групите за годинешното издание на овој турнир. Бранителот на трофејот, репрезентацијата на Србија, во групата А ќе игра против Германија и Канада.

Србите ќе ги предводи Новак Ѓоковиќ, во тимот уште се и Душан Лајовиќ, Филип Крајиновиќ и Душан Чачиќ. За Германија ќе играат Александар Зверев и Јан-Ленард Штруф, додека Канада ќе ја предводат Милош Раониќ и Денис Шаповалов.

Шпанија, Грција и домаќинот Австралија се во Б-групата, во Ц-групата се сместени Австрија, Италија и Франција, а во Д-групата се Русија, Аргентина и Јапонија.

Во фазата по групи ќе се игра по системот секој со секого, се играат два меча во сингл и еден во дубл. Победниците на групите ќе изборат пласман во полу=финалето.

АТП-купот ќе се одржи во Мелбурн од 1. до 5.февруари.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија33 минути

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „На...

Македонија44 минути

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е втор на списокот...

Македонија1 час

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион1 час

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа2 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет2 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа3 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет3 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет14 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа15 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија17 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија19 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија20 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија23 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија23 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија23 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија1 ден

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија1 ден

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Досие