Контакт

Спорт

Металург и Жито Прилеп ги добија противничките во евро куповите

Објавено пред

Во седиштето на ЕХФ во Виена денес беа извлечени двојките за понатамошните фази во европските ракометни купови, во женска конкуренција.

Актуелните шампионки на Македонија, ракометарките на Металург во Купот на ЕХФ за противник ја добија руската Лада. На првиот осминафинален натпревар на 5 или 6 февруари Металург ќе гостува во Русија, реваншот ќе се одигра на 12 или 13 февруари во Скопје. Вториот македонски преставник екипата на Жито Прилеп, во осминафиналето на Челинџ купот ќе се сретне со екипата на Арион од Грција. Жито Прилеп првиот натпревар ќе го одигра на гостински терен.  Осминафинални двојки во Купот на ЕХФ:

Лада (Русија)-Металург (Македонија)Олимпија (Словенија)-Холстебро (Данска)Митиланд (Данска) – ХАК (Франција)Олденбург (Германија-Зајечар (Србија)Бјасен (Норвешка)-Бац (Унгарија)Вејен (Данска)-Амстердам (Холандија)Сагунто (Шпанија)-Кубан Краснодар (Русија)Дунареа (Романија) – Ејсберг (Данска)

Осминафинални двојки во Челинџ купотАрион (Грција)-Жито Прилеп (Македонија)Академија (Холандија)-Де Гаиа (Португалија)Муратпаша (Турција)-Жувелис (Португалија)Баку (Азербејџан)-Сокол Пишек (Чешка)Јагодина (Србија)-Миос Бижанос (Франција)Винтетртур (Швајцарија)-Спартак Киев (Украина)Далфсен (Холандија) -Ним (Франција)Комител (Италија)-Врњачка Бања (Србија).крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хрватска „спасуваше глава“ против Јапонија, Германија го понижи Уругвај

Објавено пред

Хрватската ракометна репрезентација, која треба да важи за еден од фаворитите за медал на Мундијалот во Египет, се намачи со аутсајдерот Јапонија, одигрувајќи 29:29 со гол од пенал во последните секунди од мечот.

Хрватска имаше водство од 1:0, по што неверојатно контролата ја презеде Јапонија, наоѓајќи „дупка“ во одбраната на „коцкестите“ за да поведе со неверојатни +6 по 24 минути игра, за на полувремето тимот на исландскиот тренер Дагур Сигурдсон да имаат 17:14.

Хрватите ги намалија грешките во второто полувреме, а проработе и Домагој Дувњак, за да успеат да израмнат на 23:23 на 13 минути пред крајот на натпреварот. Иако се очекуваше тука да го зададат клучниот удар, Јапонците не го даваа водството, за на крајот Иван Чупиќ со гол од пенал на пет секунди пред крајот на мечот да извлечат 29:29. Марино Мариќ со седум гола беше најдобар за тимот на Лино Червар, а по четири имаа Дувњак и Лука Циндриќ, додека за Јапонија, Токуда и Агарие имаа по шест гола.

Разликата во класа на еден ракометен мундијал најдобро го отсликуваше мечот помеѓу европскиот гигант Германија и Уругвај. Германците во првото полувреме дозволија да примат само четири гола од јужноамериканската репрезентација, водејќи со 16:4, а иако во второто дозволија повеќе голови, на крајот резултатот беше астрономски 43:14.

Во групата Б ха Хрватска, Катар со 30:25 ја совлада Ангола, додека Бразил со сензационален пресврт во второто полувреме дојде до 29:29 реми со фаворизираната Шпанија.

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО – ЕГИПЕТ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Германија – Уругвај 43:14 (16:4)

Унгарија – Зеленортска Република 20.30 ч.

ГРУПА Б

Шпанија – Бразил 29:29 (16:13)

Полска – Тунис 20.30 ч.

ГРУПА Ц

Катар – Ангола 30:25 (14:13)

Хрватска – Јапонија 29:29 (14:17)

ГРУПА Д

Аргентина – ДР Конго 28:22 (13:14)

Данска – Бахреин 20.30 ч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекам и на 45 години знае по некоја финта

Објавено пред

Газдата на американскиот МЛС-тим, Интер Мајами, и англиска фудбалска легенда, Дејвид Бекам, покажа дека уште има по некој трик во своите нозе тренирајќи со академијата на клубот во четвртокот.

45-годишниот Бекам, кој се повлече од спортот во 2013 по настапите за Манчестер јунајтед, Реал Мадрид, Пари-Сен Жермен и Лос Анџелес галакси, си облече копачките и им делеше лекции на младите фудбалери, понекогаш дури и буквално.

Во видеото од тренинг-сесијата Бекам дава гол протнувајќи ја топката меѓу нозе на младиот противник по што покажува кон камерата и се смее. Ова инаку беше првпат тој да присуствува на тренинзи на својот клуб по почетокот на сезоната 2020 поради пандемијата на Ковид-19.

„Беше прекрасно да се биде со играчите од академијата, се потсетив на деновите од Манчестер јунајтед. Развојот на млади таленти е многу важен за нашата иднина“, напиша Бекам на „Инстаграм“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)

Прикажи повеќе...

Спорт

Одиме! Вајт на преговори со Хабиб, ќе успее ли да го врати во октагонот?

Објавено пред

Шпекулациите за враќањето на УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов во кафезот се зголемија кога шефот на УФЦ, Дејна Вајт, објави кратко видео од двајцата како влегуваат во соба за состаноци.

Вајт, повторно во улога на голем шоу-мајстор, со наслов: „Одиме!“, првин го носи Нурмагомедов кон канцеларијата по што ја затвора вратата собирајќи илјадници лајкови за неколку часа. Претходно, Вајт изјави дека очекува состанокот да трае пет минути, во кои ќе добие јасен одговор – да или не.

Хабиб се повлече од спортот по победата над Џастин Гетџи минатата година велејќи дека така ѝ ветил на својата мајка по смртта на својот татко и ментор, Абдулманап Нурмагомедов. Подоцна, тој изјави дека си купил овци и дека ќе се посвети на добивањето факултетска диплома по економија, иако призна дека ќе го убедуваат да се врати со огромна сума пари. Секако, главна желба на фановите е римеч со Конор Мекгрегор кого го победи во четири рунди во 2018 година. Мекгрегор се враќа во кафезот против Дастин Поаире следниот викенд.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

„Сигнал“ има технички проблеми откако за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека брзо ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет2 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет3 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија3 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија6 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија6 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет7 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија7 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија8 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа10 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија10 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија10 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет11 час

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет12 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет13 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија13 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија1 ден

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа1 ден

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија1 ден

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен1 ден

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Досие