Контакт

Спорт

Теодосиќ најдобар европски кошаркар за 2010

Објавено пред

Кошаркарот на Олимпијакос и на српската репрезентација Милош Теодосиќ е избран за најдобар кошаркар на Европа за 2010 година во изборот на ФИБА

dobivaj vesti na viber

Милош Теодосиќ во 2010 година го одведе Олимпијакос до фајнал фоур турнирот со просек од 13,4 поени и 4,9 асистенции, а со Србија на СП во Турција стигна до полуфиналето постигнувајќи 11,3 кошеви и 5,6 асистенции по натпревар.Во изборот на ФИБА на второто место е По Гасол од Л.А. Лејкерс кој што ја освојуваше оваа титула во двете претходни години, а трет е Дирк Новицки од Далас Маверикс.Пласман:1. Милош Теодосиќ, 2. По Гасол, 3. Дуирк Новицки, 4. Линас Клеиза, 5. Хуан Карлос Наваро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ундав е решението за неефикасноста на германската репрезентација?

Објавено пред

Денис Ундав играч на Брајтон, на позајмица во Штутгарт, ќе добие повик во репрезентацијата на Германија. Селекторот Јулијан Нагелсман е убеден дека со него ќе ја реши неефикасноста на националниот тим. Германија има само една класична деветка, тоа е играчот на Борусија Дортмунд, Никлас Филкруг.

dobivaj vesti na viber

Ундав, оваа сезона игра брилијантно, како и целиот тим на Штутгарт. Постигна девет гола на 12 натпревари.на крајот од сезоната „швабите“ ќе можат да го откупат од Брајтон за 12 милиони евра.

Ундав е роден во Ахин, Долна Саксонија. Неговите претци се од Турција, но се етнички Курди.

27. годишникот во малдинските категории не настапувал за ниту една репрезентација. Решил да го прифати повикот на Јулијан Нагелсман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија У-19 доби противниците за пласман на ЕП

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија за играчи до 19 години дозна со кои селекции ќе се соочи во елитните квалификации за пласман на ЕП во 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Македонија во групата 7 ќе игра против Швајцарија, Украина и Летонија.

Само победниците на групите и домаќинот Северна Ирска ќе настапат на завршниот турнир.

Натпреварите во групата 7 ќе се играат од 18. до 26.март наредната година. Македонија од УЕФА ја доби организацијата на натпреварите во групата. ФФМ дополнително ќе реши дали тие ќе се играат во Скопје или во Струмица.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне на списокот на Сити за Светското клупско првенство

Објавено пред

Белгискиот фудбалер Кевин де Брујне наскоро би можел да се врати на терените. Тој се најоѓа на списокот на играчи на Манчестер сити за претстојното Светско клупско првенство во Саудиска Арабија.

dobivaj vesti na viber

ФИФА денеска ги објави составите од 23 играчи за турнирот кој започнува на 12 декември, а името на Де Брујне привлече особено внимание бидејќи се очекуваше тој да се врати на терените во јануари, а не во декември.

32-годишниот белгиски фудбалер нема играно откако беше опериран во август. Тој се повреди во финалето на Лигата на шампионите против Интер на почетокот на јуни и се опорави за време на првиот натпревар од новата сезона во Премиер лигата против Барнли на 11 август.

Неодамна изјави дека закрепнувањето му оди добро, но дека не очекува да се врати пред крајот на годината.

Манчестер сити, кој ја претставува Европа како победник во Лигата на шампионите, натпреварувањето на Светското клупско првенство го започнува од полуфиналето. Противник на Сити во полуфиналето, на 19 декември, ќе биде или мексиканскиот клуб Леон или Урава од Јапонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија43 минути

Во Македонија уапсено лице од Косово кое се сомничи за убиство на Еквадор

Македонската полиција го приведе Рамзи Аземи од Косово поради распишана потерница по него во Еквадор за убиство на државјанинот на...

Македонија1 час

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија1 час

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија2 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија3 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет3 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет4 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија5 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет6 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија17 часа

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија23 часа

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија1 ден

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија1 ден

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...

Македонија1 ден

Дали е нормално кога возрасен маж со возило за време на настава бара да оди на „кафе“ со малолетно девојче од 13 години, му се обрати Паунов на Спасовски

Виктор Паунов, градоначалник на општина Карбинци утрово преку друштвените мрежи му се обрати на Спасовски и рече дека граѓаните не...

Свет1 ден

Украина во голем страв од пораз, Зеленски нагло ја откажа средбата со Американците

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја откажа средбата со американските конгресмени поради несогласување околу идното американско финансирање за неговата земја. Виртуелните...