Контакт

Спорт

Јуве нокаутиран дома од Болоња

Објавено пред

Во првиот меч од 27-то од Серија А, Болоња со 2:0 го сволада гигантот Јувентус на неговиот стадион

dobivaj vesti na viber

Во игра во која домашните фудбалери ја имаа теренската иницијатива, двата гола за гостите ги постигна ветеранот Марко ди Ваијо во 49.  и во 66. минута.Болоња со овие три значајни бодови освоени во судир со еден од фаворите во првенството се искачи на 11. место со 35 бодови, додека Јувентус остана на  седмата позиција со 41 бод.Во првенството води Милан со 55 бодови пред Наполи со 52, а тие ќе се сретнат во дербито на колото во понеделник на „Сан сиро“ во Милано. Во недела ќе се одиграат останатите мечеви од 27-то коло на италијанското фудбалско првенство во кои се среќаваат Рома-Парма, Бари-Фиорентина, Каљари-Лацио, Бреша-Лече, Чезена-Киево, Палермо-Удинезе и Сампдорија-Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Меси ја режираше победата на Интер Мајами

Објавено пред

Со натпреварот помеѓу Интер Мајами и Реал Солт Лејк започна новата сезона во МЛС лигата.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Флорида предводен од Лионел Меси и Луис Суарез ги совлада гостите во Форт Лодердејл со 2:0.

Токму поранешните соиграчи од Барселона беа асистенти во натпревар.

Стрелци за Мајами беа Роберт Тејлор, по одличното додавање на Меси и лошата реакција на голманот, и Диего Гомеш на кого му асистираше Суарез откако Меси започна одличен напад и ги збуни противничките дефанзивци.

За Интер во првиот состав играа уште двајца поранешни соиграчи на Меси од Барселона, Џорди Алба и Серхио Бускетс.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Левандовски игра подобро откако реков дека заминувам“

Објавено пред

Барселона одигра 1:1 во Неапол, против Наполи, во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите. Голот за Барселона го постигна Левандовски во 60.минута, 15 минути подоцна конечниот резултат го постави Осимен.

dobivaj vesti na viber

Тренерот на Барселона, Чави, на прес конференцијата, го пофали искусниот напаѓач.

„Доминиравме и заслуживме да победиме на овој натпревар“, изјави Чави Ернандез и потоа продолжи.

„Од мојата објава дека ќе го напуштам клубот, Левандовски направи голем чекор напред. Постигна многу важни голови на последните натпревари“.

Барселона и Наполи осминафиналниот реванш ќе го одиграат на 12 март.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Галено со евро-гол му пресуди на Арсенал, Лева и Осимен за реми во Неапол

Објавено пред

Првиот дел од осминафиналната фаза во Лигата на шампионите заврши вечерва со натпреварите во Порто и Неапол. Порто стекна минимална предност пред реваншот протв Арсенал, додека првиот натпревар меѓу Наполи и Барселона заврши без победник.

dobivaj vesti na viber

На „Драгао“ во Порто, домашниот тим и Арсенал одиграа динамичен натпревар. Порто без респект му се спротивстави на Арсенал, и за таквата определба беше награден со спектакуларниот гол на Галено во 94.минита.

Галено од 25 метри неодбранливо пласираше во спротивниот агол на голот кој го бранеше Давид Раја.

На „Диего Армандо Марадона“ стадионот во Неапол, домаќинот успеа да остане непоразен во дуелот со Барселона.

Каталонците доминираа но од неколкуте одлични шанси во првиот дел не успеаја да постигнат гол. Тимот на Чави продолжи со нападите и во вториот дел и преку Левандовски во 60.минута постигна гол.

Барса ја шокираше Осимен во 75.минута.

Реваншите во Лондон и Барселона ќе се одиграат на 12. март.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Кучето на Бајден најмалку 24 пати каснало членови на Тајната служба

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста...

Свет58 минути

Политико: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде новиот шеф на НАТО

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна...

Свет1 час

(Видео) Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите

Израелската полиција соопшти дека еден Израелец е убиен, а осум се ранети, од кои тројца потешко, во пукотница на автопатот...

Македонија1 час

Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Без никаков повод, само...

Регион1 час

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска неколку минути по 7 часот, регистрира Сеизмолошкиот завод...

Македонија13 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија14 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија14 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија15 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија16 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија17 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ18 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија18 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ18 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија20 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија21 час

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија21 час

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија22 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија1 ден

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија1 ден

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...