Контакт

Спорт

Барса и Шахтјор во четвртфиналето на ЛШ

Објавено пред

Во реванш осминафиналните мечеви од Лигата на шампионите, домаќините Барселона со 3:1 и украински Шахтјор со 3:0 ги елиминираа Арсенал односно Рома

Барселона ги оправда очекувањата и на своите навивачи и на речиси целата фудбалска јавност. И покрај отсуството на главните столбови на каталонската одбрана, повредата на Карлес Пујол и казната на Жерар Пике, што е една од главните карики на сигурноста во играта на Барса, Арсенал на „Камп Ноу“ во вторникот навечер тоа не успеа да го исползува. Неговите напаѓачи се до крајот на мечот не дојдоа во стопостотна шанса, а голот кој им даде надеж и во тој момент ги водеше во четвртфиналето беше всушност автогол. Исто така, се чини дека лондонските „топчии“ беа малерозни, затоа што уште во 15 минута мораа да извршат измена на голманската позиција, а потоа и еден непромислен потег на нивниот капитен Робин ван Перси при поволен резултат, што се надоврза на константниот притисок на домаќинот па одбраната на првите 2:1 станаа невозможна мисија.Првиот половина час од мечот изненади со смирено темпо а во таква игра, уште во 15. минута прстот од десната рака го скрши јунакот од првата средба на „Емирати“, голманот 20-годишникот Војчех Шчечни, кој се повред бранејќи слободен удар на Дани. На негово место влезе ветеранот Мануел Алмунија кој и покрај тоа што прими три гола го спаси Арсенал од многу повисок пораз. Во тој период од играта најголемото возбудување дојде во 35. минута кога Адриано Кореха ја погоди стативата од мртов агол. Заради играта со многу прекини заради фаули, судијата Масимо Бисака да го продолжи првото полувреме дури пет минути, што го искористи Барса. Во третата минута од продолжението поранешниот играч на младинските категории на каталонците сега ѕвезда на Арсенал, Сеск Фабрегас невнимателно одигра со петица, и тоа  на само неколку метри од неговиот шеснаесетник, што беше лесен плен за Андрес Иниеста кој го проигра Лионел Меси кој, пак, го фати на „крива нога“ Алмунија кој се обиде да му влезе во шутот и да му го скрати аголот кон голот и поентираше за 1:0, резултат што веќе ја водеше Барселона во следната рунда.Меѓутоа многу кусо по почетокот на вториот дел каталонците доживеаја студен туш. Самир Насри во полуконтра изнуди корнер по кој Серхио Бускетс неконтролирано со глава ја смести топката зад грбот на својот голман Виктор Валдез. Барселона веднаш тргнувајќи од центарот најави дека до крајот ќе притиска во обидот да излезе како севкупен победник од двомечот со Арсенал. Давид Виља излезе сам пред Алмунија но малото колебање му овозможи на противничкиот голман да ја спречи водство на домаќинот. Ова всушност беше најбурниот дел од мечот, бидејќи по две минути Ван Перси откако беше досудено дека се наоѓал во офсајд ја продолжи акцијата и упати шут покрај голот на Валдез, што беше доволно за Бисака тоа да го протолкува како намерно задржување на играта и да му покаже втор жолт картон и автоматско исклучување од мечот. Во 66. минута Виља повторно по третпат на мечот е спречен од Алмунија. Но голманот на „топчиите“ три минути подоцна не  можеше да го одбрани ударот на Чави. Како ни во 71. минута од белата точка на Меси, откако Кошчелни според Бусака фаулираше во шеснаесетникот. Барселона до крајот на мечот притискаше за уште поубедлива победа но Алмунија продолжи со извонредната вечер. Така во седмиот дуел меѓу Барселона и Арсенал, каталонците ја постигнаа четвртата победа, два меча завршија без победника а „топчиите“ победија на минатиот меч. Ова е шесто квалификување на Барселона во четврфиналето на Лигата на шампионите во последните осум сезони. Интересно е што и во двата случаи кога не успеа беше елиминирана од англиски клубови, во 2005 г. од Челзи а во 2007 г. од Ливерпул.Статистиката за Арсенал е погубна. Ова беше шести пораз во последните седум гостувања во Лигата на шампионите а осми пораз во последните 12 гостувања во Шпанија.По првпат во својата историја по пет неуспешни обиди Шахтјор од Доњецк се пласираше во четвртфиналето на Лигата на шампионите, И тоа многу уверливо со две победи против Рома, 3:2 на првиот меч на „Олимпико“ и уверливи 3:0 пред своите 49 илјади навивачи.Со голема предност домашните играчи ја нападнаа „римската волчица“ и во Доњецк и уште во 18. минута преку Томас Хубшман дојдоа во водство. Рома имаше можност барем да се обиде да се бори за пласман натаму, но во 28. минута Марко Бориело слабо изведе пенал овозможувајќи му на голманот Пјатов да се истакне со одбрана. Судбината на Рома беше запечатена во 41. минута кога Фелипе Мексес заработи втор жолт картон и исклучување.Во вториот дел следуваше само реализација на доминацијата на фудбалерите на Шахтјор кои како да беа мотивирани од арогантните и потценувачки изјави пред мечот на капитенот на гостите Франческо Тоти кој не настпаи во Доњецк.Прво во 58. минута Бразилецот Вилиан зголеми на 2:0, а во 87. минута поранешниот играч на Арсенал, Бразилецот кој игра за хрватската репрезентација Едуардо го постигна и третиот гол за домаќините.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пјеро Ферари: Ф1 троши милиони на технологија, која потоа е „тајна“

Објавено пред

Пјеро Ферари, синот на Енцо Ферари и потпретседател на компанијата која го носи нивното презиме, го нападна Формула 1 шампионатот за трошење на милиони долари на развој на технологија, која потоа останува тајна.

Ферари вели дека многу од технологијата која се развива во Ф1 не се користи често на патеката.

„Неодамна зборував за тоа со Берни Еклстоун, со кого честопати се слушам на телефон. Формула 1 мора да биде спорт кој враќа на компаниите за шоуто кое ги забавува ентузијастите за спортот. Имаме многу брзи болиди со многу напредната технологија, но никој не знае за тоа. Секако, бидејќи многу од идеите се покриени со патенти. Трошиме страшни суми пари и потоа тоа останува тајна. Која е поентата на тоа? Исто така, сега во време на пандемија можеме да следиме Ф1 само на телевизија и иако ги имаме најбрзите болиди на светот, тоа што го гледаме на ТВ не дава чувство како да си таму, туку нешто сосема поинаку. Болидите возат 330 км/ч, а кога ги гледате исто како да гледате Формула 2. Не сум против технолошкиот развој, но тоа мора и да се гледа“, вели Ферари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан се повреди, нема да игра против Манчестер јунајтед

Објавено пред

Ветеранот на Милан, Златан Ибрахимовиќ има повреда на десниот бутен мускул и ќе пропушти четири важни натпревари на „росонерите“, вклучувајќи ја пресметката со својот поранешен клуб Манчестер јунајтед.

Ибрахимовиќ беше заменет при вчерашната 2:1 победа над Рома и прегледите покажаа дека има повреда на левиот адуктор, по што ќе паузира најмалку 10 дена, пропуштајќи ги мечевите со Јунајтед во осминафиналето на Лига Европа и дуелите од Серија А, Верона, Удинезе и можеби Наполи.

Со ова, Златан ќе може на мир да отпатува на музичкиот фестивал Санремо, каде што ќе биде посебен гостин и како што е најавено ќе пее во дует со тренерот на Болоња и негов близок пријател, Синиша Михајловиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Баерн Минхен, а не Сити се најдобриот клуб на светот

Објавено пред

Пеп Гвардиола смета дека европските и светски шампиони Баерн Минхен се најдобриот клуб на светот и покрај тоа што неговите Манчестер сити имаат 20 победи едноподруго.

Ова го тврдеше менаџерот на Вест хем, Дејвид Мојс, по 2:1 поразот од Сити на „Етихад“ во саботата, кога Сити поставија рекордни 20 победи во низа, но Гвардиола смета дека Ливерпул, како актуелни шампион се најдобри во Европа, додека Баерн се најдобри на светот.

„Најдобар тим во Европа и во светот се Баерн Минхен, бидејќи освоија се што можеше. Тие се најдобри. Во Англија, шампионите се Ливерпул бидејќи се најдобри. Ако сакате да ја земета таа круна, тогаш треба да ја освоите. Во март никој не е шампион. Мора да играме добро, но и да признаеме дека последните неколку месеци беа одлични за нас“, вели Гвардиола.

Баерн во моментов се носители на шест титули – Бундеслига, Лига на шампиони, Светско клупско првенство, УЕФА Суперкуп, ДФБ куп и Германски суперкуп. Барселона, тогаш под водство на Гвардиола, беше единствен клуб кој имаше шест титули во исто време во 2009 година (Ла Лига, Копа дел реј, Суперкопа Еспања, ЛШ, УЕФА Суперкуп и Светско клупско првенство).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија3 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија4 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион5 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија6 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа7 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет7 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ8 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет9 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија10 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет19 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион20 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија23 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија1 ден

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија1 ден

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Досие