Контакт

Спорт

Мајами против Лејкерси го сопре низот порази

Објавено пред

По пет порази по ред кошаркарите на Мајами ја сопреа лошата серија токму во мечот со актуелниот првак Лос Анџелес Лејкерс

Мајами победи со 94:88 поради подобрата игра во последната четвртина. Кај жешките најдобри беа Крис Бош (24 п. 9 ск.) Леброн Џејмс (19 п. 8 ск. 9 ас.) и Двејн Вејд (20 п. 5 ск. 5 ас.). Во поразената екипа се издвоија Коби Брајант (24 п.), По Гасол (20 п. 5 ск.), и Дерек Фишер (13 п. 12 ск.).Во Далас домашните го победија забревтаниот Њујорк со 127:109. На Никси не им помогнаа ниту 36-те поени на Стадемаер, ниту учинокот на Кармело (18 п. 10 ск. 5 ас.). Маверикс уште на полувремето имаа голема предност (72:51) и беше јасно дека гостите ќе си заминат поразени. Најдобри во Далас беа Дирк Новицки (23 п. 9 ск.), Шон Мерион (22 п. 8 ск.) и Џејсон Тери (21 п.).Во „ЈуЕс Еирвејз“ центарот во Феникс сонцата загубија од Денвер Нагетс со 97:116. Гостите пред последната четвртина водеа со 90:66, па до крајот со смирена игра ја реализираа предноста. Во домашниот тим Винс Картер имаше прескромен учинок од само 6 поени. Најефикасен во Феникс беше Марцин Гортат со 14 постигнати кошеви и 18 скокови. За победата на Денвер заслужни беа Нене Хиларио (22 п. 7 ск.) и  Тај Лоусон (20 п. 14 ас.)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бејл се „распука“, Тотенхем го прегази Барнли

Објавено пред

Герет Бејл постигна два гола и имаше една асистенција за конечно да покаже дел од својот блескав талент по камбекот во Тотенхем, предводејќи го тимот на Жозе Мурињо до убедлива 4:0 победа над Барнли.

Навивачите, но и самиот Мурињо, честопати ја искажуваа разочараноста што Велшанецот имаше малку минути поради проблемите со повреди, но денеска попладне во северен Лондон, мечот беше во негов знак.

Бејл даде гол уште во втората минута од мечот, пред во 15. минута да му асистира на Хери Кејн за 2:0 водство. Лукас Моура во 31. минута зголеми на 3:0, пред Бејл да го постигне и вториот гол во 55. минута. Тотенхем се сега осми со 39 поени, додека Барнли имаат 28. на 15. место, само пет над зоната за испаѓање.Прикажи повеќе...

Спорт

Хорор-судир во Формула Е шампионатот, возачот, за среќа е во ред

Објавено пред

Втората трка од Формула Е шампионатот во Саудиска Арабија во саботата навечер донесе хорор-судир на Британецот Алекс Лин од тимот на Махиндра рејсинг, и видеото кое денеска го објавија од официјалниот Твитер акаунт на шампионатот покажува што ќе се случи кога аеродинамиката на болидите ќе проработи како авион.

Лин има контакт со возачот на Јагуар, Мич Еванс, по што болидот на Лин полетува налик на страшнито инцидент на Марк Вебер во Ф1 во Валенсија во 2011 година. Еванс ја прекрати трката и веднаш отиде да види дали се е во ред со поранешниот ГП3 шампион, кој уште беше во болидот. За среќа, тој излезе од болница без посериозна повреда.

Судирот предизвика предвремен крај на Диријах ГП трката, која по рестартот ја доби сонародникот на Лин, Сем Бирд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Георгина: Роналдо не е „сонценце“ кога ќе загуби

Објавено пред

Партнерката на Кристијано Роналдо, Георгина Родригез во големото интервју за неделникот „Спортвик“ на „Ла газета дело спорт“ открива дека португалската ѕвезда на Јувентус не е пријатен кога ќе загуби на натпревар, и додава дека и било срам да вежба покрај него на почетокот на нивната врска.

Шпанката е со Роналдо од 2016 година и имаат ќерка заедно, Алана Мартина, а таа ги одгледува и другите три деца на ЦР7, Кристијано Јуниор и близнаците Матео и Ева Марија. Самата Родригез стана мегаѕвезда со низа спонзорски договори и ангажмани како модел и со 23.8 милиони следбеници на Инстаграм.

„Во Торино имаме куќа со градина, каде што се играат нашите деца. Не ни недостасува ништо, а на луѓето од Торино им се допаѓаме. Секако, не одиме на шопинг поради КОВИД-19, а пред неколку години успеавме да отидеме и во кино. Кристијано е супер татко и најдобар сопруг кој можам да го посакам. Кога нема добар меч, верувајте не е сонценце. Но, го познава фудбалот и знае дека некогаш губиш. Тој секогаш се критикува, но го сака тоа што го работи. Научив многу од него и секогаш ме мотивира, иако на почетокот ми беше срам да работам покрај него. Сепак, тој е Кристијано Роналдо. Но, потоа работите се сменија“, објаснува Родригез.

Може на Јуве не му оди, но Георгина ја освојува Италија

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија2 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Македонија4 часа

СДСМ: Немаме допирни точки со изнесените ставови на Љубчо Георгиевски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не се согласува со предлогот што го изнесе експремиерот, Љубчо Георгиевски, за решавање на спорот со...

Топ5 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија6 часа

Пандемијата покажа дека е потребен комплетен ресет на општествениот систем, рече професорот Даниловски

Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме...

Македонија7 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион8 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет8 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет22 часа

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија23 часа

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија24 часа

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија24 часа

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија1 ден

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа1 ден

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија1 ден

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Досие