Контакт

Спорт

Последна шанса за Интер

Објавено пред

Вечерва и утре ќе бидат познати сите учесници во четвртфиналето во Лигата на шампионите.

Вечерва и утре ќе бидат познати сите учесници во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Вечерашната програма во елитното натпреварување нуди два супер интересни натпревари. На „Алијанс Арена“ во Минхен, реванш осминафиналниот дуел ќе го одиграат минатогодишните финалисти, Баерн и Интер. Баварците се во подбра положба, на првиот меч во Милано со голот на Гомез во последната минута победија со 1:0. Баерн направи и подобра увертира пред мечот, во саботата во првенствениот дуел го декласира Хамбургер со 6:0, додека Интер одигра скромни 1:1 во Бреша. Вториот реванш осминафинален меч ќе се одигра на „Олд Трафорд“ во Манчестер, каде лидерот во Премиер лигата, Манчестер Јунајтед за противник ќе го има шампионот на Франција, Олимпик Марсеј. Првиот меч пред две недели одигран на „Велодром“ во марсеј заврши без победник 0:0.  крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Голема прослава за Ѓоковиќ во Белград – „Ова е успех на целата нација“

Објавено пред

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, официјално стана рекордер по бројот на недели (311) поминати на првото место на АТП-листата. Вечерва, по овој повод, во негова чест се одржа дочек во Белград, а шампионот го прослави историскиот момент со своите сограѓани.

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, исто така јавно му се заблагодари на Ѓоковиќ за постигнатиот успех.

„Вечерва, Белград го слави триумфот на Ноле! Од денес белграѓанецот Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња. Ти благодарам за радоста што му ја донесе на нашиот народ“, напиша Весиќ.

Вечерас Београд слави тријумф Нолета! Од данас Београђанин Новак Ђоковић најбољи је тенисер свих времена.

Хвала Ноле за радост коју си пружио нашем народу!

Posted by Горан Весић on Monday, March 8, 2021

„Ви благодарам што дојдовте, не очекував толку многу луѓе. Ви благодарам за сите овие години што сте со мене. Ова е успех на целата нација, не само мој и на моето семејство. Тоа го сфатив пред десет години кога успеав да го остварам детскиот сон за освојување на Вимблдон. Она што најмногу ме трогна беше тоа што го доживеав во Белград по Вимблдон кога првпат станав број еден во светот. Се вратив тука и Србија подготви нешто што ќе го паметам целиот живот. Вечно сум ви благодарен за тоа и поради тоа, чувствувам голема чест, привилегија и задоволство и одговорност да ве претставувам сите на најдобар можен начин насекаде во светот. Знам дека ви ги кинам нервите, понекогаш си ги кинам и сам на себе“, рече Новак пред насобраните.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пирло сигурен дека Јуве нема да го отпуштат

Објавено пред

Андреа Пирло вели дека не е загрижен околу бројните шпекулации за неговата позиција во Јувентус, велејќи дека клубот е единствен кој ќе одлучи дали тој ќе остане или ќе замени.

Пирло ја доби првата тренерска работа во кариерата откако Јувентус го отпушти Маурицио Сари минатото лето, но по слабите настапи во Серија А може да стане првиот тренер на „бјанконерите“ кој не ја освоил титулата по Луиџи дел Нери во 2010/11.

Утре, Јуве игра во осминафиналето на Лигата на шампионите против Порто, со негатива од 1:2 од првиот меч и италијанските медиуми шпекулираат дека Пирло ќе добие отказ ако не успее да влезе во четврт-финалето

„Ако мислев дека мојата иднина зависи од мечот со Порто, немаше да бидам тука. Да, се работи за важен меч, но само еден меч. За мојата иднина ќе одлучи клубот според резултатите. Јас работам ден за ден и го знам мојот проект и проектот на клубот“, вели  Пирло.

„Старата дама“ загуби во финалињата на ЛШ во 2015 и 2017 година, но оттогаш го немаат минато четврт-финалето, и покрај тоа што Кристијано Роналдо беше дел од составот последните две сезони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Романскиот судија Колцеску суспендиран и пратен на едукација

Објавено пред

УЕФА го суспендира романскиот судија Себастијан Колцеску до крајот на сезоната за инцидентот што се случи на мечот Пари Сен-Жермен – Башакшехир кога го нарече помошник-тренерот на турскиот клуб, Пјер Вебо, црниот, предизвикувајќи прекин на мечот.

Мечот на 8 декември беше сопрен по само 13 минути откако Вебо доби црвен картон по приговорите што му ги дофрлаше на Колцеску, тогаш четврти судија на мечот. Фудбалерите одбија да се вратат на теренот и мечот се преигра утредента кога четирите романски судии беа сменети.

УЕФА оценила дека Колцеску е суспендиран за непримерно однесување за време на меч на УЕФА и тој мора да оди на едукациска програма до 30 јуни 2021 година. Суспензијата ќе важи за домашните мечеви во Романија бидејќи тој веќе е тргнат од интернационалната листа на ФИФА. За инцидентот укор доби и помошник-судијата Октавијан Совре, и тој ќе мора да оди на едукациска програма.

Колцеску секогаш се бранеше дека зборот негро едноставно значи црно на романски.

Проблематичниот судија на ПСЖ-Башакшехир е Романецот Колцеску

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија9 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија10 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија10 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа10 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет10 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет11 час

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава13 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија14 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие