Контакт

Спорт

Мурињо:Не се шегувам, ќе браниме 0:0

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо ги изненади новинарите со уште една контроверзна изјава во пресрет на вечерашниот меч со Лион.

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо ги изненади новинарите со уште една контроверзна изјава во пресрет на вечерашниот меч со Лион.

 

Тренерот на Реал беше класично расположен 24 часа пред почетокот на мечот.

 

„Што е важно? Вие мислите дали утре ќе победиме и ќе ја освоиме Лигата на шампионите. Јас не мислам така, важно е она што се случува во Јапонија“, рече со сериозен тон Мурињо, потоа продолжувајќи:

 

„Ако нема оваа година да ја освоиме Лигата на шампионите, нема врска. Ќе го освои Реал пехарот следната година. Мораме само да работиме“, рече Мурињо.

 

Потоа се осврна на прашањето како Реал ќе игра вечерва.

 

„Како? На 0:0, тоа нè води напред“.

 

По краток молк Мурињо повтори:

 

„Не се шегувам, се надевам дека Касиљас ќе ги одбрани сите удари на фудбалерите на Лион. Да, ќе го поставам тимот за 0:0. Не е битна убавината, не е важно ништо освен нашето поминување од наша, перспектива на Реал Мадрид“. /крај/дн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тајгер Вудс ништо не се сеќава, а судот не дозволил да му земат крв за анализа!

Објавено пред

Десетина дена по сообраќајната несреќа во Калифорнија испливаа нови детали за околностите под кои легендарниот голфер Тајгер Вудс (45) излета од патот, удри во дрво и се преврте со своето возило.

Шерифот на округот вели дека Судот не им одобрил да испитаат дали Вудс имал алкохол и дрога во крвта при несреќата. Воздушните перничиња му го спасиле животот, а пожарникарите морале да го сечат лимот за да го извлечат од возилото. Голферот имаше тешки скршеници на потколениците кои се стабилизирани со метална шипка. За среќа, избегната е ампутација, но останува отворено прашањето дали голферот во иднина ќе може професионално да се натпреварува.

Тајгер Вудс беше во безсознание по несреќата, а прв напомош му пришол случаен минувач.

„Замениците на шерифот го прашале возачот како се случил судирот. Возачот рекол дека знае и дека не се сеќава на возењето. Повторно во болница го прашале за судирот и повторно рекол дека на ништо не се сеќава“ стои во полицискиот записник.

Од црната кутија на автомобилот на Вудс ќе се дознае какви биле перформансите на возилото и кои се потенцијалните причини за несреќата по која голферот нема да биде кривично гонет затоа што не било дозволено да се истражи дали бил пијан или дрогиран додека бил зад воланот.

Уште во 2017 година Тајгер бил уапсен поради возење во пијана состојба, а тогаш во крвта му биле пронајдени траги од лековите „амбиен“ и „викодин“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хит видео од Аргентина – кошаркарка ја дои ќеркичката на сред натпревар

Објавено пред

Аргентинската кошаркарка Антонела Гонзалес стана главна атракција во татковината затоа што во текот на натпревар ја доеше својата 11-месечна ќеркичка.

Гонзалес која настапува за тимот на Томас де Рокамора на мечот против Велес Сарсфилд мораше да ја заврши „мајчината обврска“.

По мечот го објасни потегот.

„Секогаш ја хранам пред натпреварите. Понекогаш и неа, но и мене ми е потребно тоа. Го завршивме разговорот со тренерот, му реков дека ми треба малку време. Се беше принудно. Изненадена сум што нешто толку многу природно имаше таков оддек, но среќна сум поради тоа. Се надевам дека ова ќе е пример за мајките по бременоста и породувањето да можат да се вратат на активниот спорт“ изјави Гонзалес која споменатиот меч го заврши со 8 поени, а нејзиниот тим славеше триумф со 61:44.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Хеа пропушта шест натпревари

Објавено пред

Манчестер јунајтед во наредните шест натпревари нема да може да смета на услугите на првиот голман Давид Де Хеа. Шпанецот, не беше во тимот на Манчестер јунатед, синоќа, против Кристал Палас.

Медиумите во Англија, објавија дека Де Хема требало да реши некои „приватни проблеми“, а клубот му го дозволил тоа.

Се шпекулира дека Де Хема нема да се појави во тимот на Манчестер јунајтед до крајот на овој месец, што значи дека ќе ги пропушти и квалификациските натпревари на шпанската репрезентација.

Шпанецот ќе пропушти шест натпревари на на Манчестер јунајтед, вклучувајќи го и градското дерби со Сити, како и дуелите со Милан во Лига Европа.

На голот ќе го замени англискиот репрезентативец Дин Хендерсон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија4 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија5 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија6 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион8 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија9 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија9 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа9 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија10 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет21 час

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија1 ден

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија1 ден

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија1 ден

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Досие