Контакт

Спорт

Почина Никола Андрианов, најтрофејниот гимнастичар на сите времиња

Објавено пред

Најтрофејниот гимнастичар на сите времиња освојувач на 15 олимписки медали, Николај Андријанов починал во понеделникот во 58-та година од животот.

Најтрофејниот гимнастичар на сите времиња освојувач на 15 олимписки медали,  Николај Андријанов починал во понеделникот во 58-та година од животот.Како што соопшти сојузот на гимнастичари на Русија, Николај Андријанов починал денеска во неговиот роден град Владимир, по долго и тешко боледување. Андрианов боледуваше од дегенеративно невролошко пореметување поради кое не можеше да ги движи рацете и нозете, ниту можеше да зборува.Во својата кариера Андрианов вкупно освои 15 олимписки медали, од кои седум златни, пет сребрени и три бронзени и беше рекордер според бројот освоени медали на Олимписки игри се4 до Олимпијадата во Пекинг 2008 г. кога со 16 освоени медали го мина американскиот пловач Мајкл Фелпс. Андрианов во апсолутната категорија се наоѓа на третото место по сонародничката Лариса Латинина со 18 олимписки медали и споменатиот Фелпс. Тој ги освојуваше медалите на три Олимпијади, во Минхен 1972 г. освои злато, сребро и бронза, во Монтреал 1976 г. освои четири злата, две сребра и бронза а во Москва 1980 г.  уште две злата, две сребра и една бронза. Покрај  овие постигнувања, Андрианов на светските првенства освои четири златни и осум сребрени медали./крај/хи/сн

Спорт

Интер не го дава врвот – Шкринијар за победа над Аталанта

Објавено пред

Интер помина уште една голема пречка на патот до остварување на сонот, освојувањето на скудетото, откако со 1:0 ја совладаа Аталанта на „Сан Сиро“ за со победата над силниот ривал да ја вратат предноста од шест поени пред Милан по 26 од 38 кола во италијанската Серија А.

Аталанта веднаш покажа дека го направила краткиот пат до Милано со желба за победа, откако во првите 20-тина минути ја имаа контролата на топката, додека Интер чекаше шанса за контра-напад. Двата тима немаа многу шанси во првото полувреме, а во финишот почна да се игра поостро и пофизички цврсто.

Само што почна второто полувреме, во 54. минута, Милан Шкринијар се најде на вистинското место по една мешаница пред голот на гостите, за да ја смести топката во мрежата и да донесе предност за „нераѕурите“.

Интер сега има 62 поени на првото место во Серија А пред Милан (56), Јувентус (52) и Рома (50), додека Аталанта е на петтото место со 49 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бруно го дава дресот и копачките на аукција за пари за лекување на деца

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Бруно Фернандеш ги даде на аукција својот дрес и копачките од дерби победата над Манчестер сити во неделата во обид да собере милион долари за лекување на две болни деца.

Португалецот го постигна првиот гол на „Етихад“ при 0:2 победата со која Јунајтед ја прекина низата на Сити од 21 победа во низа, и сега се обидува да собере пари за лекување на две деца од Португалија, осумгодишната Жаиме и нејзиниот петгодишен брат Леонор, кои страдаат од редок тип на рак, неуробластома. Тој отвори „GoGetFunding“ страница за донации.

„Неодамна дознав за ситуацијата на Леонор и Жаиме. Како татко, ваква приказна ме потресе и не можам да ја замислам болката и агонијата на родителите. Добрите вести се дека ‘Детската болница’ во Филаделфија има иновативен третман со позитивни резултати. Сепак, цената е висока, 1 милион долари за двете деца. Затоа ве молам да помогнете“, напиша Фернандеш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан го потврди отказот на Филиповски, Матовиќ нов тренер

Објавено пред

Шпекулациите на српските медиуми се покажаа како точни, откако КК Партизан го отпушти тренерот Саша Филиповски и неговиот помошник Бобан Митев со взаемен договор и потврди дека до крајот на сезоната тренер ќе биде Александар Матовиќ.

„По разговорите меѓу управата на клубот и досегашниот тренер Саша Филиповски, беше договорено за раскин на договорот со него и со неговиот прв помошник, Бобан Митев. Се заблагодаруваме на нивната соработка и на трудот кој го пружија во Партизан. Преоден тренер ќе биде Александар Матовиќ“, објавија од Партизан.

Филиповски и Митев дојдоа во Партизан на 5 ноември 2020 откако Влада Шќепановиќ си замина од тренерската позиција. Под нивно водство, Партизан влезе во топ 16 во Еврокупот и полуфиналето на Купот на Радивое Кораќ, но потоа следуваше низа слаби резултати во АБА лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија11 час

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија11 час

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија11 час

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа12 часа

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет12 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет13 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава15 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија15 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие