Контакт

Спорт

Пандев прогласен за Европска личност на Република Македонија

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец Горан Пандев е прогласен за Европска личност на Република Македонијаза 2010 година.

Македонскиот фудбалски репрезентативец Горан Пандев е прогласен за Европска личност на Република Македонија за 2010 година.Наградата на Пандев му се доделува за неговиот придонес во промоцијата на земјата во Европа.За него, ова е една од најдрагите признанија што ги добил во својата досегашна кариера.„Долго време настапувам во странство и среќен сум што ја добив оваа награда. Се трудам што подобро да ја презентирам нашата држава во Италија и сега за сега добро ми оди. Горд сум што сум Македонец и како човек од една мала држава успеав во Италија и настапувам во еден голем клуб, како што е Интер. Знаеме дека не е лесно да дојдеш од една мала држава и да ги постигнеш овие резултати што ги постигнав јас, сигурно и со помош на луѓето од Македонија“, рече Пандев.Македонскиот репрезентативец со совет за младите спортисти – да работат многу и да веруваат во себе. Само на тој начин, според Пандев, може да се успее.„Знам дека ние живееме во една мала држава, но сигурно со работа и со многу труд може да се постигне многу“, вели Пандев.Наградата на Пандев му беше доделена попладнево на свечена академија на Европското движење во Република Македонија, во присуство на претседателот Ѓорге Иванов, евроамбасадорот Петер Соренсен и преставниците на дипломатскиот кор во земјата. /крај/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кербер исплашена: Можеби нема да играме тенис во наредните две години

Објавено пред

Поранешниот прв светски рекет во женска конкуренција, Германката Анжелик Кербер, не е сигурна дали ќе настапи на САД опен, кој, според организаторите, би требало да почне на 31 август. Големиот број заболени со Ковид-19 во Њујорк и општо во САД ја компликува ситуацијата, но од организацијата велат дека се оди по планот.

„Искрено, не можам да замислам. Мислам дека никој не сака да влезе во авион и да полета кон Њујорк. Во овој момент никој не знае што се случува и што ќе биде во иднина“ – вели Кербер.

ВТА-турнирите продолжуваат на 3 август, а првото натпреварување ќе биде во Палермо. Потоа следува турнејата во САД за која Кербер смета дека е под знак прашалник.

„Кој знае, можеби нема да играме тенис во наредните две години. Тешко е да се каже, можеби ќе почнеме повторно за 3 недели“ – додава германската тенисерка.

Кербер (32) на САД опен триумфираше во 2016 година, а моментно е на 21. позиција на ВТА ранг-листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аталанта ја демолираше Бреша и се качи на втората позиција (видео)

Објавено пред

Аталанта од Бергамо, хитот оваа сезона во италијанската Серија А, синоќа одигра нов ефикасен меч и со 6-2 славеше над претпоследната екипа во првенството, Бреша.

Три гола за домашната екипа постигна хрватскиот интернационалец Марио Пашалиќ, од кои првиот најбрзо сезонава во Серија А, по само 87 секунди.

Уште до полувремето беше завршена целата работа, Аталанта на пауза отиде со 4-1.

Во вториот дел рутинирано се стигна до конечните 6-2 со кои сега Аталанта е втора на табелата, зад Јувентус, кој е на +6 и меч повеќе за играње.

Бреша, пак, само чудо може да ја задржи во најквалитетното италијанско друштво и наредната сезона. Има 21 бод, дури 9 помалку од Џенова, која е над линијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Горан Пандев и на 37 години е меѓу најдобрите во Серија А (фото)

Објавено пред

Иако капитенот на македонската фудбалска репрезентација за 13 дена ќе полни 37 години, сепак се уште е еден од најдобрите во италијанската Серија А. Тој е човекот кој се уште ја држи во живот екипата на Џенова која сезонава грчевито се бори за опстанок во елитата.

Според порталот „Инфогол“, Пандев се најде во тимот на 32-то коло, кога неговата Џенова го победи СПАЛ со 2-0, а првиот гол беше дело токму на Македонецот. За него тоа беше деветти сезонски погодок.

Во ова рангирање, во нападот друштво на македонскиот голгетер друштво му прават Лаутаро Мартинез од Интер и Рикардо Орсолини од Болоња.

На останатите позиции, во тимот на колото се и Малиновски, Бонацоли, Шене, Гаљоло, Ферари, Јошида, Ди Лорензо и на голот Крагно од Калјари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион52 минути

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија2 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија3 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија3 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија10 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет12 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија17 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија18 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија18 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија20 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ22 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија22 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија23 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија1 ден

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 ден

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет1 ден

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа1 ден

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион1 ден

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија2 дена

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Досие