Контакт

Спорт

Бартоли ја елиминира Серена

Објавено пред

Марион Баротоли од Франција го приреди најголемото изненадување во досегашниот тек на тенискиот грен слем кој се игра во Вимблдон.

Марион Баротоли од Франција го приреди најголемото изненадување во досегашниот тек на тенискиот грен слем кој се игра во Вимблдон. Француската тенисерка, која е поставена за деветта носителка, ја елиминира бранителката на титулата и четирикратна првенка на Вимблдон, Серена Вилијамс. За да ја испрати меѓу гледачите Серена Вилијамс, на Бартоли и требаа речиси два часа игра, Французинката победи со 6:3, 7:6. Марион Бартоли во четвртфиналето за противничка ќе ја има Сабине Лисицки од Германија која претходно ја елиминира Петра Цетковска со 6:1 и 7:6.    крај/макфакс/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лацио без центарфор ќе го напаѓа Милан

Објавено пред

Лацио во дербито на колото вечерва ќе го пречека Милан на олимпико во Рим. Лацио се бори за шампионската титула со Јувентус во Серија А, во минатото коло славеа кај Торино (1:2), додека Милан во 96 минута извлече 2:2 кај СПАЛ.

Лацио ќе има тежка задача вечерва да го победи Милан бидејќи на располагање нема ниту еден класичен напаѓач. Поради жолти картони се суспендирани Чиро Имобиле и Фелипе Каиседо, а Боби Адекање е повреден.

Прашање е како тренерот Симоне Инзаги ќе го реши овој проблем, има две опции „лажна деветка“ да биде Луис Алберто или Хоакин Кореа.

Инзаги покрај со напаѓачите има и големи проблеми со повредените фудбалери, дуелот со Милан ќе го пропуштат Сенад Лулиќ, Адам Марушиќ, Луиз Фелипе и Лукас Леива.

Од друга страна Милан во Рим ќе допатува со комплетниот состав.

Лацио се втори на табелата со 68 бода, четири помалку од Јвентус, додека Милан се на шестото место со 43 бода.

Натпреварот на Олимпико ќе започне во 21:45 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн оди по дуплата круна – вечерва е финалето во Купот на Германија

Објавено пред

Баерн Минхен и Баер Леверкузен вечерва на Олимпискиот стадион во Берлин ќе се борат за трофејот во Купот на Германија. Баерн е најдоминантниот тим во Германија во своите витрини има 19 пехари од Купот, додека Леверкузен само еднаш победиле во ова натпреварување.

Баерн Минхен во финалето ќе биде без Зиле, Алкантара и Толисо, додека кај Леверкузен ќе го нема Белараби.

Оваа сезона која Баерн ја заврши на првото место двата тима забележаа по една победа. Баварците победија во Леверкузен со 4:2, а Баерн им возврати во Минхен со победата 2:1.

Инаку Купот на Германија се игра од 1935 година, со исклучок на паузата од 1943 до 1952 година. Секоја година за трофејот се натпреваруваат 64 екипи.

Баерн има 19 трофеи, Вердер 6, а Ајнтрахт и Шалке по 5.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Роси главен кандидат за клупата на Фиорентина

Објавено пред

Легендарниот капитен на Рома Даниеле Де Роси е главен кандидат за тренер на Фиорентина тврди новинарот Џанлука Ди Марцио.

Де Роси во јануари ја заврши кариерата како играч на Бока Јуниорс. Во Аргентина тој играше шест месеци откако претходно две децении беше во Рома.

Поранешниот италијански репрезентативец никогаш не криел дека сака да работи како тренер.

Покрај Де Роси кандидат за клупата на „виолетовите“ е и Лучано Спалети, но според ДИ Марцио таа опција е помалку веројатна.

Фиорентина игра лошо оваа сезона, на осум кола до крајот на Серија А се наоѓа на 13 место со само шет поени повеќе од Лече кој е во опасната зона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката...

Свет2 часа

Осумгодишно момче убиено во пукање во САД

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште...

Свет2 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет3 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет3 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет3 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион14 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет15 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет16 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ19 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија20 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа21 час

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија22 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ22 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија24 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет1 ден

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија1 ден

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија1 ден

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 ден

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Досие