Контакт

Спорт

Презентиран проектот „Тренери без граници“

Објавено пред

Скопје, 06.03.2012 (Макфакс) – Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) заеднички го претставија проектот „Тренери без граници“ кој овозможува талентирани и еминентни македонски тренери да се усовршуваат во големи европски клубови.

Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) заеднички го претставија проектот „Тренери без граници“ кој овозможува талентирани и еминентни македонски тренери да се усовршуваат во големи европски клубови. Можност први да заминат, на професионално усовршување, ќе имаат Жикица Тасевски и Тони Јакимовски, кои ќе престојуваат во кампот на Интер во Милано.  „АМС со цел подобрување на спортските резултати пред се на македонската сениорска репрезентација, но и во насока на развивање на младинските категории, со ФФМ договори акционен план за разработување на 14 проекти. Реализацијата на првиот проект се случи пред три месеци кога беше укината царината за спортските реквизити добиени како донација од странство, а наменети за спортските федерации. Вториот проект е суштински и тој се однесува на развојот и усовршувањето на младинските категории, а тоа е формирањето на „Спортската Академија“. Третиот проект е денешниот „Тренери без граници“ кој ќе им овозможи на македонските тренери да можат да отидат во некој реномиран странски клуб и на самото место да се запознаат со работата на тренерите на големите европски клубови“, рече директорот на АМС, Лазе Поповски. „Овој проект очекуваме, заедно со изградбата на тренинг центарот, формирањето на фудбалска Академија, законските ослободувања како и трансформацијата на клубовите да придонесат за значително подигање на квалитетот на македонскиот фудбал. Таленти има. Со добри и едуцирани тренери со подобра инфраструктура, очекуваме и подобри резултати“, изјави генералниот секретар на ФФМ, Игор Климпер.Голем бенефит од усовршувањето во Интер и тренерите кои први ќе учествуваат на ваков семинар, Тасевски и Јакимовски. „Можноста да се види како се работи во еден врвен клуб е драгоцена. Треба да се согледаат организацијата, условите, методологијата на работа и да се донесат новитети во македонскиот фудбал со цел подобрување на репрезентативните и клупските резултати“, рече Јакимовски. Јакимовски и Тасевски ќе имаат можност да го следат и натпреварот Интер-Марсеј во Лигата на шампионите. По Јакимовски и Тасевски кои ќе заминат во Милано, во холандскиот Херенвен ќе заминат Висар Ганиу и Љубодраг Милошевиќ. крај/мф.ffm.com.mk/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

На Џорџ Расел веќе му е ветено местото на Ботас во Мерцедес

Објавено пред

Според повеќе германски медиуми, Тото Волф веќе го информирал возачот на Вилијамс, Џорџ Расел дека ќе го замени Валтери Ботас следната година во тимот на Мерцедес.

Шпекулациите околу иднината на Ботас се појавија уште минатата сезона кога младиот Британец Расел го замени Хамилтон на трката во Бахреин, а откако оваа сезона Ботас повторно не успеа да импресионира, промената изгледа поизгледна.

Според вестите од Германија, Волф веќе се јавил кај менаџментот на Расел, иако шпекулациите велат дека Луис Хамилтон не е воодушевен од оваа идеја. Доколку тоа се случи, опциите на Ботас за 2022 се минимални, бидејќи повеќето возачи во спортот имаат повеќегодишни договори.

Расел на шпекулациите одговори дека очекува брза разрешница на иднината.

„Мислам дека е вообичаено да се знае каде ќе возиш пред летната пауза. Тоа е во најдобар интерес за сите“, изјавил Расел за „Аутоспорт“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Португалците ги „урнаа“ Унгарците, два гола и нови рекорди за Роналдо!

Објавено пред

Актуелниот европски шампион, Португалија стигна до тешко извојувана 3:0 победа над Унгарија на преполната „Пушкаш арена“ во Будимпешта за важни три поени освоени за две минути во финишот на натпреварот.

Откако Унгарците се покажаа како незгоден противник во текот на целиот натпревар, а Кристијано Роналдо утна една совршена шанса во првото полувреме, резултатот беше 0:0 пред последните десет минути од мечот.

Откако прво не им беше досуден пенал за игра со рака, во 82. минута од натпреварот, Рафаел Гереиро со малку среќа успеа да го совлада Гулачи, за само две минути подоцна да биде досуден пенал за Кристијано Роналдо да зголеми на 2:0. Во 93. минута, Роналдо доби нова шанса пред унгарскиот гол за да ги постави конечните 3:0.

Ова беа 10. и 11. гол на Европските првенства за Роналдо, со што изби сам на вечната листа пред Мишел Платини (9 гола). Роналдо го игра рекордното петто ЕУРО, и сега има вкупно 106. гола во дресот на Португалија, со што се доближи на само три гола од вечниот рекорд на Али Даеи од Иран. За Португалија трите поени се многу важни, бидејќи се наоѓаат во „групата на смртта“ покрај Франција и Германија, кои вечерва во 21 часот ќе играат во дербито.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50060-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

На Шпанците и Енрике за ремито им беше виновна сувата трева!

Објавено пред

Шпанија во еден од најчудните мечеви досега на ЕУРО 2020, вчера во Севилја не успеа да постигне гол и одигра само 0:0 против Шведска и покрај тоа што имаа 85 отсто посед на топката, по што селекторот Луис Енрике и дел од фудбалерите се пожалија на сувата трева на стадионот „Ла картуха“.

„Причината не е во теренот, но да бидеме искрени, теренот не беше во најдобра состојба“, изјави Педри по мечот, а Луис Енрике додаде дека се надева дека за саботниот меч против Полска „ќе има подобри услови“. Шпанија трите меча од групата фаза ќе ги игра во Севилја.

Севилја беше „резервна варијанта“ на УЕФА, откако Билбао ја загуби организацијата, а локалните организатори за лошата состојба на теренот ги обвинуваат метеоролошките услови – минатата недела во Андалузија температурите достигнаа до 40-тиот степен, невообичаено топло за јуни. Ова ја „изгорело“ тревата и покрај обидите на организаторите да ги следат насоките од Шпанската фудбалска федерација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Владата го укина полицискиот час, дозволени се прослави и настани

Полицискиот час од утре се укинува, угостителските објекти останува да работат само на отворено, а се дозволува и одржување на...

Топ5 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија7 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија8 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија9 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет10 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија10 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија10 часа

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет12 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија12 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет13 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет13 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет13 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија1 ден

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет1 ден

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет1 ден

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија1 ден

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа1 ден

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија1 ден

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 ден

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Досие