Контакт

Спорт

Тежок пораз на ватерполистите во Хрватска

Објавено пред

Македонската ватерполо репрезентација доживеа тежок пораз во третиот натпревар, во Б групата, во Светската лига. Попладнево во Риека, домаќинот Хрватска ја совлада Македонија со 12:4.

Македонската ватерполо репрезентација доживеа тежок пораз во третиот натпревар, во Б групата, во Светската лига. Попладнево во Риека, домаќинот Хрватска ја совлада Македонија со 12:4.Хрватска со оваа победа е лидер на табелата со 10 бодови, Германија која беше слободна има 4 бода, додека Македонија сеуште е без освоен бод. Натпреварот во Риека за „црвено-жолтите“ ватерполисти беше еден од тестовите за предолимпискиот турнир кој ќе се одржи во Едмонтон. Хрватска веќе го обезбеди пласманот на завршниот турнир во Светската лига, кој во јуни ќе се одржи во Казахстан. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Италија со Манчини во потера по рекорд стар 83 години

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Италија, со убедлива победа над Турција (3:0), го отвори Европското првенство. Азурите ја продолжија својата серија, немаат пораз на последните 28 натпревари, под водство на селекторот Роберто Манчини.

Манчини со Италија е на добра пат да израмни рекорд старт 83 години.

Во далечната 1938 година, Италија под водство на Виторио Поцо немала пораз на 30 натпревари.

За да го израмни рекордот на таа легендарна генерација, Италија треба да остен непоразена во преостанатите два натпревари во А-групата, против Швајцарија и велс.

Последниот пораз Италија го доживеала од Португалија, во Лигата на нации (0:1), во 2018 година.

По овој пораз Италија има скор од 23 победи и пет нерешени резултати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белгија и Данска се фаворити против Русија и Финска

Објавено пред

Три натпревари ќе се одиграа денес на Европското првенство во фудбал.

Првиот натпревар, во 15 часот, ќе го одиграат Велс и Швајцарија. Ова ќе биде осмиот меѓусебен дуел на овие репрезентации, Швајцарија има пет победи, Велс само една.

Швајцарија, од ноември минатата година, имаат серија од шест победи, Велс на последните пет натпревари забележале два порази.

Според прогнозите овие две репрезентации, заедно со Турција, ќе се борат за второто место во групата.

Од 18 и 21 часот на програмата се мечевите во Б-групата.

Данска ќе ја пречека Финска. Во дуелот на скандинавските репрезентации, Данска е апсолутен фаворит против дебитанто Финска.

Данска нема пораз на последните пет натпревари, во последниот контролен меч пред ЕП, одиграа 1:1 со Германија. Финците, немаат победа на последните шест натпревари, три пати играле нерешени, три пати загубиле.

Русија, на домашен терен во Санкт Петербург, ќе ја пречека Белгија, репрезентација која се наоѓа во најтесниот круг на фаворити за висок пласман.

Белгија, против Русија ќе игра без двете најголеми ѕвезди, Кевин Де Брујне и Еден Азар. Без овие двајца Белгијците забележале победи на 10 од последните 11 натпревари.

Русите ќе се бидат да дојдат до позитивен резултат со цврста игра во одбраната и Артјом Дзјуба во нападот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Филаделфија го врати брејкот – Хокс без решение за Ембид

Објавено пред

Кошаркарите на Филаделфија Севентисиксерс го вратија брејкот и поведоа во серијата против Атланта Хокс со 2-1. Сиксерси со 127:111 го добија третиот меч во серијата против Атланта.

Филаделфија до победата ја предводеше Камерунецот, Џоел Ембид со 27 поени (12 од линијата за слободни фрлања), девет скокови и осум асистенции. Покрај Ембид, одлични кај победникот беа Тобајас Херис со 22 и Бен Симонс со 18 поени.

Тројца се издвоија и кај Атланта. Тре Јанг имаше учинок од 28 поени и осум асистенции, Џо Колинс постигна 23, а Богдан Богдановиќ 19 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест за сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија38 минути

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Свет59 минути

Ќе се фрлат спорните серии oд вакцините „Џонсон и Џонсон“

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) соопшти дека фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе мора да фрли повеќе милиони...

Македонија2 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт15 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион18 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија19 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија21 час

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија21 час

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија21 час

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија21 час

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија23 часа

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија24 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија1 ден

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија1 ден

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Досие