Контакт

Спорт

Грчко семејство продава пехар на победник на првите ОИ во 1896

Објавено пред

Сребрениот пехар кој легендарниот грчки тркач Спиридон Луис го доби како победник на маратонот на првите модерни Олимписки игри, одржани во Атина во 1896 година, ќе се продава на аукција во Лондон.

Сребрениот пехар кој легендарниот грчки тркач Спиридон Луис го доби како победник на маратонот на првите модерни Олимписки игри, одржани во Атина во 1896 година, ќе се продава на аукција во Лондон.Најреномираната аукциска куќа на светот „Кристис“ објави дека продажбата на пехарот ќе биде кулминација на аукцијата закажана за 16 април, три месеци пред лондонските ОИ, на која ќе бидат понудени и разни материјали од другите олимписки игри.Семејството на Луис 116 години го чувала пехарот, кој 115 сантиметри висок, а за време на Втората светска војна тој бил сокриени меѓу расади за пиперки,Вредноста на пехарот, кој е изработен од францускиот филолог Мишел Брел, близок пријател на основачот на модерните Олимписки игри, Пјер де Кубертен, „Кристис“ го проценува од 120 до 160 илјади фунти.„Ова е веројатно еден од највозбудливите олимписки спомени што го имаме видено. Овој предмет е како икона. Доколку сакате нешто автентично да ве потсетува на Олимписките игри, ова е највредната работа која што можете да ја имате“, оцени Николет Томкисон, експерт на аукциската куќа.   Меѓународниот олимписки комитет во Лозана има реплика на овој пехар. /крај/х/ап/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потклекнаа на владиниот притисок – Шкотланѓаните ќе клекнат пред мечот со Англија

Објавено пред

Шкотската фудбалска репрезентација ќе се приклучи на англиската со клекнување на „Вембли“ пред нивниот меѓусебен меч на ЕУРО 2020, откако ја сменија првичната одлука по изјавата на британскиот премиер Борис Џонсон.

Селекторот Стив Кларк и капитенот Енди Робертсон во четвртокот објавија дека тие ќе оддадат почит на борбата против расизмот стоејќи, како што правеа досега, бидејќи клечењето станало „разводнето“, но откако англиските фудбалери беа исвиркани на двата пријателски мечеви пред ЕУРО, Шкотланѓаните се предомислиле.

„Нашата позиција беше, и останвуа иста, дека фокусот треба да е на значајна промена во борбата против дискриминацијата во фудбалот и општеството. Во Шкотска, фудбалското семејство стои против расизмот цела сезона и сметавме дека репрезентацијата треба да го прави истото. Но, јасно е дека по тоа што се случуваше со Англичаните, потребно е да клекнеме во знак на солидарност“, изјави Робертсон.

Оваа одлука исто така доаѓа по барањето на британскиот премиер Борис Џонсон од фановите да престанат да ги свиркаат фудбалерите кои клечат.

Досега, покрај Англичаните, со клечење својата поддршка ќе ја дадат само репрезентациите на Велс, Данска, Финска и Белгија, но и нашиот прв противник на ЕУРО 2020, Австрија во знак на солидарност со Англичаните.

Прикажи повеќе...

Спорт

Играч на Менхенгладбах ќе биде замената за Вајналдум

Објавено пред

Ливерпул во Германија најдоа замена за Жоржињо Вајналдум, кој кариерата ќе ја продолжи во ПСЖ.

Менаџерот Јирген Клоп, побарал да му го донесат Глоријан Нојхаус од Борусија Менхенгладбах. Според „Трансфермаркт“, 24-годишниот германски репрезентативец има цена од 40 милиони евра.

Новинарот на германски „Спорт 1“, Флоријан Плетенберг, тврди дека клубовите ги започнале преговорите.

Според овој извор, Ливерпул се уште не испратиле официјална понуда, веројатно тоа ќе го направат по завршувањето на Европското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Севилја испратиле спектакуларна понуда до Серхио Рамос

Објавено пред

Иднината на Серхио Рамос мора да биде решена во наредните две недели. На 30.јуни истекува неговиот договор со Реал. Досегашните обиди, Рамос да го продолжи договорот беа неуспешни.

Серхио Рамос (35), инсистира на две годишен договор и не се согласува платата да му биде намалена. Претседателот на Реал, Флорентино Перез, бара капитенот да прифати значително намалување на платата.

Преговорите тапкаат во место, поради што е извесно дека Рамос ќе го напушти „Сантијаго Бернабеу“.

Интерс за Рамос покажале ПСЖ, неколку клубови од Англија и САД, а денес Шпанците објавија дека тој добил спектакуларна понуда од Севилја, клуб во кој ја започна кариерата.

„АС“ радио, тврди дека, од Севилја на Рамос му понудиле петгодишен договор, плата од седум милиони евра по сезона и функција во клубот откако ќе ја заврши кариерата.

Рамос во 2005 година од Севилја, за сума од 30 милиони евра, се пресели во Реал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија3 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија3 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија4 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија5 часа

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија5 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ6 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет7 часа

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет8 часа

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија8 часа

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија8 часа

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија8 часа

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт19 часа

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет22 часа

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија1 ден

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Регион1 ден

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во ЕУ

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека...

Македонија1 ден

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

Западен Балкан ќе биде една од темите на средбата на американскиот претседател, Џо Бајден, со лидерите на ЕУ следната недела...

Македонија1 ден

Русија протера македонски дипломат од Москва

Русија прогласи дипломат од македонската амбасада во Москва за персона нон грата, во знак на одговор поради протерувањето на рускиот...

Македонија1 ден

Нема место за дивоградбите во Охридскиот Регион, порача евроамбасадорот Гир

Амбасадорот на ЕУ во земјата, Дејвид Гир, порача дека нема место за дивоградбите на крајбрежјето на Охридското Езеро и треба...

Македонија1 ден

Охрид му ја врати на српското собрание оградата од вила „Билјана“

Oградата од вилата „Билјана“ во Охрид денеска му е вратена на српското собрание, по повеќе од шест децении. На примопредавањето...

Досие